J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1397/1/27
مشروح/ دكترنوبخت در مراسم معارفه رئيس جديد سازمان: ميخواستند ذخاير ارزي بانك مركزي را به صفر برسانند
معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور شامگاه پنجشنبه 23 فروردين ماه در نشست شوراي برنامه ريزي و توسعه استان و آيين تكريم از دكتر حميدرضا نصيري زاده و معرفي مهندس سيدمجتبي حسيني پور بعنوان رئيس جديد سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد با اشاره به عدم تعادل در بازار ارز و اتخاذ سياست هاي ويژه توسط دولت گفت كه برخي قصد داشتند تا ذخاير ارزي بانك مركزي را به صفر برسانند. 

 

به گزارش روابط عمومي سازمان، متن سخنان دكتر محمدباقر نوبخت بدين شرح است: 

 

بسم الله الرحمن الرحيم

من عذرخواه هستم از اينكه با عنايت به تاخير و تعويق زمان كه به انتهاي اين هفته كشيد و فردا هم تعطيل هست و شما سروران مي توانيد {مي توانستيد} برنامه هاي خانوادگي و شخصي داشته باشيد، جدا ببخشيد كه وقت خانواده شما را هم در اين ساعات براي كار مردم اختصاص داديم.

با انگيزه هاي متعدد من اين سفر را داشتم، نخست براي انعكاس مراتب ارادت، سلام و پيام جناب آقاي رئيس جمهور و اعضاي هيئت محترم وزيران خدمت مردم شريف متدين و فعال استان يزد اين سفر انجام شد و خرسند هستم كه در جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان اين پيام و سلام را منعكس مي كنم.

در فروردين ماه يعني در {مقطع زماني مابين} سال گذشته و سالي كه پيش روي ماست، وظيفه سازمان برنامه و بودجه كشور اين است از منظر نظارتي نگاهي به عملكرد گذشته دستگاه هاي اجرايي داشته باشيم. چه از منظر برنامه هايي كه وضع شد، بودجه هايي كه تصويب شد و آن ماموريت ارزيابي عملكرد مديريت كه با سازمان برنامه و بودجه است بتواند صورت بگيرد.

ديگر اينكه از اين فرصت حضور در شوراي برنامه ريزي استان استفاده كنم و سياست هاي ملي كه لازم است شما همكاران من در منطقه و استان حضور و فعاليت داريد به شما منعكس كنم و از سهم و نقشي كه اين استان مي تواند در رابطه با سياست هاي ملي داشته باشد اطلاعاتي را به شما منعكس كنم و آخرين وضعيت كشور را به عرض شما برسانم.

البته اين جلسه بايد متقابل باشد و از سوي شما هم مطالب گذشته و آينده را هم دريابم كه خوشبختانه در اين رابطه جناب استاندار زحمت كشيدند بيش از 100 موضوعي كه از طرف دستگاه هاي استاني به ايشان منعكس شده بود را جمع بندي كردند و در موارد خلاصه تري آنچه گفتند در 20 موضوع خلاصه شد كه من در اين سفر هم به شما خواهم گفت كه در سطح ملي چه برنامه هايي هست و شما چه سهمي بايد داشته باشيد و از سوي ديگر آنچه كه از شما بايد دريافت كنم را هم آقاي استاندار ظرف ساعات و روزي كه در خدمت شما هستم را به حقير منعكس خواهد كرد و از فرصت هم استفاده كرده و راجع به همكاران خودم در سازمان راجع به تغييراتي كه وجود داشت و دارد را به عرض و اطلاعات شما مي رسانم.

واقعيت اين است كه در سطح ملي كه ما هدف توسعه را براي سال 1397 دنبال مي كنيم رشد اقتصادي مورد نظر و كاهش نرخ بيكاري همراه با افزايش اشتغال جزو برنامه هاي راهبردي است.

ما براي اينكه بتوانيم به رشد مورد نظر برسيم چون در سال 1396 كه گذشت ما از دو مسير موضوع رشد توليد و اشتغال را كه التفات داريد مقام معظم رهبري ضمن تصريح و تاكيد به اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي براي سال 1396 بيان داشتند كه دو فراز و هدف اشتغال و توليد متفاوت و متمايز از ساير اهداف و سياست هاي اقتصاد مقاومتي بايد در سال 96 دنبال شود.

بنابراين الان كه سال 96 به پايان رسيد براي آن دو هدف ما ارزيابي مقدماتي داريم كه بايد از آن استفاده كنيم. براي سال 1397 بگوييم كه در سطح ملي چه قرار است انجام شود، چه منابعي قرار است صرف شود و سهم استان يزد در امر توسعه چه خواهد بود.

ما در سال گذشته براي دستيابي به موضوع رشد توليد و موضوع اشتغال از مسير سرمايه گذاري عمل كرديم، راه درست دستيابي به اشتغال بيشتر و توليد بيشتر سرمايه گذاري است، سرمايه گذاري در سال گذشته از دو كريدر و مسير انجام شد، از يك مسير ما واحدهاي توليدي بخش خصوصي را تلاش كرديم فعال كنيم. منتها از طريق تسهيلاتي كه نظام بانكي اعطا مي كند، 18 هزار ميليارد تومان نظام بانكي به چيزي حدود بيش از 24 هزار واحد توليد اعطاي تسهيلات كرد.

نشان داده مي شود كه به هر واحد كمتر از يك ميليارد تومان داده شد چون قصد {اين} نبود كه ما اين رقم 18 هزار ميليارد تومان را بين چند بنگاه تقسيم كنيم، قرار شد كه بنگاه هاي بزرگ سرمايه هاي مورد نيازشان را از بازار سرمايه تامين كنند، بازار پول يعني بانكها واحدهاي كوچك و متوسط را تحت پوشش قرار دهد.

به همين جهت 24 هزار واحد توانستند از اين 18 هزار ميليارد تومان تسهيلات استفاده كنند، مسير ديگر سرمايه گذاري ما معطوف بود به طرح هاي عمراني دولتي كه نمي شود به اينها تسهيلات داد و بايد اعتبارات دولتي از خزانه اختصاص داده شود. همانطور كه برادر عزيزم آقاي دكتر تابش به درستي اشاره كردند ما 42 هزار و 100 ميليارد تومان از خزانه براي اين امر اختصاص داديم. البته 1200 ميليارد تومان ديگر براي مواد 10 و 12 كه عمدتا مربوط به حوادث عمراني صرف كرديم و همانطور كه ايشان هم باز به دقت اشاره فرمودند ما براي آبهاي مرزي و بخشي از تامين آب مجبور بوديم كه از منابع صندوق توسعه ملي برخوردار شويم كه بيش از 50 هزار ميليارد تومان در سال گذشته براي طرح هاي عمراني استفاده كرديم.

پس 18 هزار ميليارد تومان براي طرح هاي بخش خصوصي و از طرف ديگر بيش از 50 هزار ميليارد تومان اعتبارات دولتي براي طرح هايي كه دولت بر عهده دارد. محصول اين دو تا باعث شد كه ما در 9 ماهه اول از 836 هزار نفر كه وارد بازار كار ما شدند توانستيم براي 819 هزار نفر فرصت شغلي ايجاد كنيم البته 17 - 18 هزار نفر هم نتوانستند وارد بازار كار شوند كه به تعداد بيكاران قبلي ما افزوده شد هرچند كارنامه بسيار درخشاني است.

ايجاد 819 هزار فرصت شغلي در 9 ماهه اول سال 96 نسبت به 9 ماهه اول سال 95، كار بزرگي بود ولي ناكافي بود چون حداقل 17 هزار نفر از افراد جوياي كار ما موفق نشدند شغل پيدا كنند و به آن حدود 3 ميليون و 200هزار نفر افرادي كه بيكار بودند اضافه شدند. هرچند ما موفق شديم كه نرخ بيكاري را از 12 و سه دهم درصد به 12 و يك دهم درصد تقليل دهيم اما كار بيشتري را نسبت به سال 96 براي {سال} 97 درنظر داريم كه براي اينكار استان يزد بايد سهم خودش را مشخص كند.

ما در كنار اين كار در 9 ماهه اول امسال همانطور كه اعلام شد با رشد اقتصادي مثبت 4 و چهار دهم با نفت و 4 و هفت دهم درصد بدون نفت موفق شديم كه اقتصادمان را رشد دهيم و آن سياست مهار تورم و يك رقمي نگه داشتن نرخ تورم را در سال 96 داشته باشيم اما سال 97 به مراتب كارمان دشوار تر است. چون همانطور كه عرض كردم ما براي سال 1397 ديگر تصميم نداريم كه مثلا براي چيزي حدود 840 هزار نفر جديد برنامه ريزي كنيم و مثلا 819 هزار نفر مشغول به كار شوند و باز يك تعدادي بيكار شوند.

ما قصدمان اين است كه نه تنها {براي} همين تعدادي كه وارد بازار كار مي شوند، كار ايجاد كنيم، {بلكه} بتوانيم از كساني كه در سنوات گذشته شغل پيدا نكردند و در جمعيت بيكار هستند آنها را هم بياوريم و شاغل كنيم. به همين جهت براي يك ميليون و 33 هزار فرصت شغلي برنامه ريزي كرديم.

12 برنامه تعريف كرديم و 73 هزار و 400 ميليارد تومان مي خواهيم. براي اين اشتغال و رشد چيزي بين شش تا 7 درصد سرمايه گذاري كنيم. آقاي استاندار و نمايندگان استان و اعضاي محترم شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد از اين يك ميليون و 33 هزار فرصت شغلي سهم يزد چقدر است؟ از اين 73 هزار و 400 ميليارد تومان كه تامين منابع شد و مجلس محترم به ما كمك كرد و من از همين فرصت بايد استفاده كنم به طور عام از نمايندگان محترم مجلس تشكر كنم كه به دولت همكاري كردند به طور خاص از نمايندگان شريف اين استان كه واقعا همراه و همكار دولت بودند كه دست دولت براي خدمت باز باشد، شايد اتمام حجت بشود با دولت كه شما {آنچه} مي خواهيد براي حل مشكل مردم ما در اختيار شما قرار دهيم.

به همين جهت بايد از اين 73 هزار و 400 ميليارد تومان كه مجلس منابعش را براي ما تامين كرد. باز خطاب من به اعضاي شوراي برنامه ريزي و توسعه استان است بايد سهم شما مشخص باشد. سهمي كه شما مي توانيد از اين 12 برنامه داشته باشيد.

اتفاقا اگر شما به بعضي از اين برنامه ها و منابعي كه برايش گذاشته شد نتوانيد دست پيدا كنيد براي پرورش ماهي در دريا اما براي بحث ميراث فرهنگي و گردشگري كه سرمايه مناسبي در بودجه سال  1397 گذاشته شده كه مي توانيد سهم شايسته و بايسته اي داشته باشيد يعني اگر واقعا يكي از استانها شايستگي و بايستگي كافي حكم كند كه از اين 73 هزار و 400 ميليارد تومان سهم بيشتري بدهيم استان يزد است.

مراتبي كه از شايستگي هاي اين استان الان برشمرده شد، من فكر مي كنم كه عدالت حكم مي كند كه بخش قابل توجهي از اين منابع را براي اين موضوع اختصاص دهيم. چون برنامه ي ديگر ما براي واحدهاي صنعتي است كه يزد مي تواند باز سهم بيشتري داشته باشد.

من به همان ميزان اگر شما در 12 برنامه اي كه اعلام شد نتوانيد در بخشي از قسمت ها سهمي داشته باشيد مثل همين پرورش ماهي در دريا، ولي در همين بخش ميراث فرهنگي، در مسكن، در بافت هاي فرسوده شما مي توانيد سهم قابل توجهي داشته باشيد من استدعا مي كنم كه شما برنامه تان را به من اعلام كنيد و من متعهد هستم با پيگيري و نظارت نمايندگان محترم شما در مجلس در جلسه اي ديگر كه خدمتتان مي رسيم گزارش عملكرد دولت و استان را با هم در اينجا ارزيابي كنيد.

به هر حال اگر ما به خاطر اين مردم كه الان شما در اين وقت شب براي حل مشكل آنها و كمك به تسهيل در امر بهبود و توسعه آنها اينجا گرد هم جمع شديد بالاخره آثار اين اعداد و ارقام براي مردم بايد خيري باشد كه بتوانيم گزارش بدهيم. الان شما چند هزار بيكار داريد واقعا بايد در پايان امسال مجددا در خدمت شما بياييم ببنيم از اين تعداد بيكار چند نفر مشغول به كار شدند، كجا مشغول به كار شدند؟ در چه رشته اي مشغول به كار شدند.

اينها همه اقدامي است كه من فكر مي كنم اين جلسه شوراي برنامه ريزي استان جلسه پربركتي است. در آغاز سال {هستيم} قبل اينكه اين پولها توزيع شود ما بتوانيم سهم مردم متدين و كوشا و پرتلاش استان يزد را در اين جلسه شوراي برنامه ريزي مشخص كنيم.

از اين جهت سهم شما در اين ارتباط بايد مشخص شود البته ما غير از اين 73 هزار و 400 ميليارد تومان با تجهيز منابع و به روش نويني كه امسال براي نخستين بار در بودجه آورديم كه اعتبارات دولتي را به عنوان اهرم استفاده كنيم و از منابع غير دولتي مشخصا منابع بانكي و منابع صندوق و سهم آورده بخش خصوصي استفاده كنيم و در حد 126 هزار ميليارد تومان براي طرح هاي عمراني و به اتمام رساندن طرح هاي ناتمام بهره مند شويم.

اين دو عدد را با هم مقايسه كنيم. در سال گذشته 18 هزار ميليارد تومان براي امر اشتغال گذاشته بوديم كه از اين منابع بود و 42 تا 50 هزار ميليارد تومان جمع اين دو عدد 68 هزار ميليارد تومان، در حالي كه براي سال جاري مي خواهيم از يك سو 73 هزار و 400 ميليارد تومان و از سوي ديگر 126 هزار ميليارد تومان اختصاص دهيم.

قطعا مي توانيم انتظار داشته باشيم با اين سرمايه گذاري ها يك جهش بزرگي در رشد توليد و اشتغال ايران اسلامي ما فراهم شود كه يزد عزيز ما از اينجا سهم قابل توجه خواهد داشت.

 

بازار ارز

البته در آغاز امسال با يك شوكي مواجه شديم كه اين شوك در واقع يك نوع رهاوردي از سال قبل بود، التفات داريد كه از تقريبا نيمه دوم سال قبل ما با يك نابساماني در بازار ارز كم كم مواجه شديم، خيلي براي ما مهم بود كه چرا اين بازار ارز كه طي چهار سال گذشته اين بازار متعادل بود از نيمه دوم سال 96 تعادل خودش را كم كم دارد از دست مي دهد و تحت شعاع قرار مي دهد اقتصادمان را.

من اجازه دهيد خدمت سروران به همين نكته اكتفا كنم، مهمترين وظيفه دولت در اقتصاد سياسي تعادل اقتصاد و رشد اقتصاد است كه نهايتا به توسعه منجر مي شود. اقتصاد چهار بازار مهم دارد كه بازار اربعه شناخته مي شود و شامل بازار كالا، بازار كار، بازار سرمايه و بازار پول مي شود.

بازار كالاي ما كه يك بخش از اقتصاد است به نسبه يك تعادلي دارد و الان ما هر كالايي بخواهيم كم و بيش مي توانيم بله نسبت به پارسال گران شده منتهي 8 تا 10 درصد گران شده و از آن 40 درصد گراني كه وجود داشت و لحظه به لحظه قيمت ها مي رفت بالا در چهار سال گذشته ما الان بازارمان نسبتا يك بازار متعادلي شده است.

بازار ديگر بازار كار ما بود، بازار كار ما با يك نابساماني بزرگي مواجه بود كه خالص اشتغال ما طي يك چهارسال منتهي به سال 92 ما فقط 14 هزار نفر بود اين كه من الان به شما اعلام مي كنم 819 هزار نفر به جمعيت شاغل ما در سال 1396 نسبت به 95 اضافه شد اين را مقايسه كنيد با يك چهارسالي كه 14 هزار نفر اضافه شد، ممكن است گفته شود اين آمار مربوط به مركز آمار است و مركز آمار زير نظر سازمان برنامه و بودجه است، خب بطبع اذهان همين را مي گويد كه خيلي ها هم تلاش مي كنند اين را القا كنند، كارآمدي دولت و مردم و كشور و اقتصاد را به اين مسئله، خب شما التفات داريد اين موارد در گزارش نهم فروردين امسال صندوق بين المللي پول {ارائه شده است}.

ما دو جهان داريم يك جهان سياست داريم كه شما در اين جهان سياست اگر عربستان با اسلحه انگليسي با فانتوم ها، و جنگ افزارهاي آمريكايي بيايد و قتل عام كند كودكان را، دنيا در اين ارتباط واقعا متاثر است ولي اصلا موضوعي نيست، اما همين كه داعش را بيرون مي كنند، گروه هاي تروريستي را بيرون مي كنند، گروه هايي را كه قبول دارند اينها تروريستي و داعش هستند، به يك بهانه اي مي گويند كه يك جايي ما شنيديم كه بمب شيميايي استفاده كردند شما بياييد اثبات كنيد، اصلا اثبات نمي خواهد اين كه بگويند بيايند آن مجامع تخصصي جهاني راجع به بمب شيميايي بيايند ببينند اين هست يا نه، اصلا كاري به آن ندارند مي گويند شروع مي كنيم به زدن، اين يك جهان سياسي است.

بله، اما يك جهان تخصصي داريم كه كاري به اين ندارد، او مي آيد و نسبت به اقتصاد ايران ارزيابي مي كند، من امشب مي خواهم از شما اعضاي محترم شوراي توسعه و برنامه ريزي استان يزد خواهش كنم به منزل مي رويد بلافاصله به سايت صندوق بين المللي پول برويد و و اين گزارش 29 مارس 2018 كه 9 فروردين امسال بود را بخوانيد، با 40 شاخص اقتصاد ايران را در هفت بخش بررسي مي كند. از سال 1394 تا 1401 پيش بيني مي كند، اين واقعيت اقتصاد ايران است.

در تمامي قريب به اتفاق شاخص ها هم عملكرد گذشته ما خوب بود حتي آن منفي هاي سال هاي 91 و 92 را مي گويد و هم پيش بيني دورنمايي كه نسبت به اقتصاد ايران دارند بسيار مثبت است، آنها به مراتب سال 1401 را بهتر از امسال مي دانند و امسال را هم بهتر از سالهاي گذشته مي دانند.

اين اعدادو ارقامي كه من مي گويم رشد اقتصاد و اشتغال را همه تاييد مي كنند، حالا بايد قبول كنيم كه واقعا اقتصاد ما اقتصاد رو به رشدي است، درست است كه ما هنوز نتوانستيم رفاه براي مردم ايجاد كنيم، تا رفاه و توسعه مورد نظر خيلي فاصله داريم اما نسبت به گذشته به سمت رشد مي رويم، چرا واقعيت ها را كتمان كنيم.

بازار سرمايه ما كه بورس است را نگاه كنيم، رشد شاخص هاي بورس را نگاه كنيم، اما ما در شاخص بازار پول كه يكي از چهار بازار است آن هم در يك بازار فرعي {اش} كه بازار ارز است با عدم تعادل، شوك و نوسان مواجه شديم، از نيمه دوم سال گذشته، دو اتفاق تقريبا افتاد، يك اتفاق از اينكه بالاخره يك كشور مستكبر زورگويي كه با كله كار مي كند نه با مغز!

اين سياست مداران موجود كاخ سفيد بيشتر با شاخشان مي خواهند دنيا را بترسانند، چين را يك جور بترسانند، روس را يك جور بترسانند، هر كشوري را به يك صورت ايران عزيز ما را هم به اين ترتيب، خب مگر شما جمع نشديد و نگفتيد كه ما يك ميثاقي داشته باشيد و راجع به مسائل هسته اي يك توافقي بكنيم؟ آمديم نشستيم ماه ها بالاخره به يك توافقي رسيديم، اين توافق يك توافق جهاني است، حالا يك كشور مي گويد من مجددا مي خواهم بررسي كنم، خب حالا فرض كنيد يك عده ساده لوح مي گويند با اين ها دوباره، حالا چه معلوم ما الان بنشينيم دوباره بحث كنيم و شش ماه بعد بگويند نه خير اين را قبول نداريم، يا اصلا مباحث ديگري را مطرح كنند، با اين آدم هاي قدار پيمان شكن كه آدم نمي تواند هر لحظه بنشينيد و مسائلي را بحث كند.

از يك مسائل يك سمت يك نوعي مباحث سياسي را تلاش كردند كه مجددا شاخ تحريمشان را به مردم نشان دهند، خب يك پيش بيني بود كه مجددا يك تحريمي وضع شود، تمام تلاششان هم اين بود، خب يك سري موج از اين دست سياسي بود، همزمان يك اتفاق ديگر رخ داد و اين بود كه براي اينكه سرمايه گذاري مقرون به صرفه باشد التفات داريد كه نرخ سود بانكي را تقليل داديم و تقريبا از 20 – 18 {درصد} به حدود 15 رسانديم.

معمولا در ماه هاي پاياني سال هاي ميلادي هم غالبا يك خرده افزايش تقاضا در بازار صورت مي گيرد، اما اين اقدام كه همش تلاش اين بود كه اگر روال عادي بعد از بهمن پايين بيايد اما بعد پايين نيامد و گفتيم چرا بايد برود بالا، يك باره بازار شما مطلع هستيد كه يك طرف عرضه دارد و يك طرف تقاضا، عرضه ارز، تقاضاي ارز.

عرضه ارز ما در ايران از دو مسير است يكي عرضه ارز صادرات نفتي كه حدود 50 ميليارد دلار ما صادرات نفتي داريم و نفت مي فروشيم، سال آينده هم حدود 52 -53 ميليارد دلار ما درآمد ارزي از اين محل داريم، يك چيزي حدود 45 تا 46 ميليارد دلار هم غير نفتي صادر مي كنيم كه آن هم ارز پتروشيمي و مسائل ديگري كه در صنعت و كشاورزي ما وجود دارد كه مجموع اين دو محل ارزي ما بيش از 90 ميليارد دلار است. مصارف ارزي ما هم دو جاست، يك آنچه كه براي واردات كالاها مي خواهيم، ما همه نيازهاي مردم ايران را كه در داخل نمي توانيم توليد كنيم، امسال هم اعلام شد كه براي سال قبلي ما حدود 52 ميليارد دلار واردات كالا داشتيم يك چيزي حدود 20 ميليارد دلار هم براي مسافران و بيماران و مسائل مختلف كه به عنوان واردات خدمات مي دانيم تقاضا داريم كه جمع اينها مي شود 75 ميليارد دلار، كه پر پيمانه را بگيريم مي شود 80 تا ولي ما بيش از 90 {ميليارد دلار} تقاضا داريم، اين بازار با اين مصارف با اين صادرات با اين واردات نبايد دچار شوك و نوسان شود، پس يك عاملي در حال تحريك است.

خب گفته شد كه آن كاهش نرخ سود باعث شد كه افراد پولهايشان را از بانك بكشند و به بازار ارز بيايند خب بالاخره يك حرفي بود، براي اينكه اين خنثي شود بيش از 200هزار ميليارد تومان گواهي سپرده با نرخ 20 درصد منتشر كرديم تا هر كسي نگران است كه مبادا اين 15 درصد ارزشش كم است بتوانند بازدهي بيشتري داشته باشند.

ما پول اينها را از طريق اين اوراق جذب كرديم، منتهي 5 درصد به ما بار جديدي منتقل شد، حاضر شديم كه اين را انجام دهيم ولي بازار ارز ما متعادل شود، البته در كنار آن اعلام كرديم دو سياست ديگر، يك سياست اينكه اصلا نمي خواهد شما به صورت ثابت 20 درصد بگيريد، فكر مي كنيد ارز بعدها خيلي گران بشود، اشكال نيست، امروز قيمت ارز در اين هفته چقدر است، امروز با همين قيمت هرچقدر ارز شما بخواهيد به شما مي فروشيم، يك ماه بعد، يك سال بعد، فكر مي كنيد ارز خيلي بالا مي رود، هر قيمتي كه آن روز داشت، نه تنها در شش ماه چهار درصد و در يك سال چهار و نيم درصد از همين پول به شما سود مي دهيم، هر چقدر قيمت ارز بود، همانقدر به شما به ريال پرداخت مي كنيم كه يك بخشش را هم به اين صورت بتوانيم جذب كنيم.

باز مي خواهيم كه ريالمان تقويت شود، هر مقداري را به طلا تبديل مي كنيم پيش فروش سكه را هم براي همين گذاشتيم، يعني يك منطق اقتصادي دارد كه چرا اين تقاضا زياد مي شود، اينها را جذب كنيم، اينها را هم جذب كرديم، البته يك مدت كوتاهي شد ولي باز مجددا از اين طرف سال شروع شد، نشان داده مي شود كه فراتر از اين تقاضا براي واردات 52 و سه ميليارد دلاري كالا و 20 و چند ميليارد دلاري خدمات ما يك تقاضاي ديگر داريم.

اين تقاضا از دو جا نشات مي گيرد، يا اينكه هر كسي باز فكر مي كند ريال دارد براي اينكه تقويت كند بيايد اين را تبديل به دلار كند، يك گروهي اصلا بياييم و ريالهايمان را تبديل به دلار كرده و از كشور خارج كنيم، شما مطلع هستيد الان برخي از كشورهاي همسايه اعلام مي كنند هر كسي بيايد يك آپارتمان با قيمت ارزان از ما بگيرد ما يك ماشين بنز صفر به او مي دهيم، با چه تبليغات وسيعي. همين تبليغاتي كه امارات كرد و خيلي فريب خوردند و رفتند و چه ضرر هاي بزرگي متوجه آنها شد.

 حالا كشورهاي شمالي ما به اين فكر افتادند كه بيايند و اين را تكرار كنند، پس معلوم مي شود كه علاوه بر اين تقاضاها، يك تقاضاهاي ديگري براي خروج سرمايه وجود دارد، ما {بعنوان} دولت چه بايد بكنيم، ما حالا در اين استان دولت كه مي گوييم ما فقط اون سي و چند نفر نيستيم كه دور آن ميز بيضي در خيابان پاستور مي نشينيم، ما گسترده هستيم در سراسر كشور و جمع عزيزان اين است وقتي هم مي گوييم دولت منظور ما فقط قوه مجريه نيست، يعني نظام جمهوري اسلامي ايران، قواي مسلح ما، دو قوه ديگر قضائيه و مقننه ما، همه اينها ما مي شويم دولت همه اينها ما مي شويم نظام، نظام بايد چه بكند، بايد اين اجازه را بدهد نه ما بايد وارد عمل بشويم، به همين جهت سياست هاي جديدي را اعمال كرديم، اين سياست هاي ما خلاصه در دو سه جمله بگويم و مطلع باشيد در دو بخش خلاصه مي شود.

يك بخش اين عرضه ارزمان را مديريت كند و يك بخش تقاضاي ما را مديريت كند. عرضه ارز ما از كجا مي آيد، يك بخش از فروش نفت مي آيد، سال آينده حدود 52 – 53 ميليارد دلار حداقل بر اساس دو ميليون و 410 هزار بشكه با 55 هزار دلار در 365 روز مي شود حدود 52 – 53 ميليارد دلار ارز داريم، البته 55 دلار براي هر بشكه ديديم اما همين الان بيش از 60 دلار مي فروشيم، حداقل را هم گرفتيم - كه البته اين را هم بدانيد - اگر اتفاقاتي در جهان بيفتد، الان نگاه جهان هم به سمت كاهش قيمت نفت نيست، به سمت افزايش قيمت نفت است، به همين دليل اپك سهميه واردات خودش به بازار جهان را تقليل داده و توليد خودشان را كم كرده و قطعا سال آينده بيش از 55 ميليارد باشد و بنده پيش بيني ام اين است كه نزديك به 60 ميليارد دلار سال آينده ما درآمد نفتي خواهيم داشتيم، البته عجيب نيست، همين پنج سال پيش بيش از 120 ميليارد دلار، درآمد نفتي داشتيم، درآمد بيش از 120 ميليارد دلار در يكسال با قيمت {هر بشكه} بالاي 100 دلار، {در سال 1392} ما كه آمديم همان چند ماه اول قيمت هر بشكه 108 دلار بود، با همه اين اوصاف ما در چنين وضعي قرار گرفتيم كه يك بخش اين را داريم و اين در اختيار ما قرار دارد.

اصلا همان خارج كه نفت را مي فروشيم خود به خود شركت نفت به بانك مركزي اعلام مي كند و پول بلافاصله در بانك مركزي به ريال تبديل مي شود البته آن سهمي كه دولت دارد و مال خود شركت نفت و صندوق را كنار مي گذاريم و بلافاصله در حساب مي نشينيد و هيچ مشكلي در اين زمينه نداريم.

يك بخش ديگري داريم به اسم صادرات غيرنفتي كه مال بخش غيردولتي است، ما براي اينكه مديريت كنيم از همه بخش خصوصي تقاضا كرديم كه ما حاضريم به صادرات كمك كنيم، حاضريم شما الان از ماليات ها گله كرديد، اينها ماليات واردكننده و توليد كننده است، آنها كه مي خواهند صادر كنند را ما ماليات نمي گيريم، اينها امتيازاتي است كه مي دهيم، حتي امسال بيش از يك هزار ميليارد تومان براي كمك به صادرات گذاشتيم و مصمم هم هستيم كه كمك بكنيم، اما اين همه مي خواهيم به صادرات كمك كنيم براي چه كمك كنيم؟ براي اينكه اگر ارزي مي آيد به كشور كمك كند، نمي خواهيم به ما بدهد، بياورد در چرخه اقتصاد ما چون بعضي از اينها مي توانند بگويند خب مال ما هست و من مي خواهم در دبي و يك كشور ديگر قرار دهم.

نه از امكانات و انرژي و كارگر اين كشور استفاده مي كند اشكالي نيست صادر كند و پولش را داخل بياورد، خوشبختانه توافق با اين دوستان شد و پولش را مي آورند در داخل، پس ما از يك سو عرضه ارز را الان با اين سياست هايمان كنترل مي كنيم.

از بخش ديگر تقاضا است، تقاضا چه كسي است، دو تقاضا داريم يك تقاضاي كالا يك تقاضاي خدمات و يك تقاضا براي خروج سرمايه، ابتدا كالا، كالاها را مطلع باشيد ما حدود هفت ميليارد دلار براي كالاهايمان درسال گذشته و الان با قيمت 3800 توماني عمل مي كرديم يعني نوعي ارز مبادله اي، اين در حد هفت ميليارد دلار، اما بقيه ارزمان را ديگر بانك مركزي مبادله اي نمي داد و به قيمت آزاد مي رفتند استفاده مي كردند، البته بانك مركزي براي اينكه قيمت بازار آزاد را نگذارد خيلي بالا برود، ارز مداخله اي مي داد و مي آمد زير آن عرضه مي كرد كه نگذارد آن قيمت بازار آزاد بالا برود.

با همه اين اوصاف ما الان با انتخاب اين 4200 تومان كه وقت شما را نمي گيرم كه استدلال و منطق دارد، چرا 4100 نشد چرا 4300 نشد، همه مباني و محاسباتي دارد، با اين 4200 تومان بخش قابل توجهي از كالاهايمان كه بيش از 4200 تومان براي واردات بايد پول مي دادند و ارز مي خريدند و كالا وارد مي كردند را ما 4200 تومان مي دهيم و بخش قابل توجهي از آن چه كه وارد مي شد بايد نسبت به گذشته ارزان تر شود، و ما به اين بازار نظارت مي كنيم، حتما سازمان تعزيرات و سازمان حمايت از توليد كننده و مصرف كننده، استانداران بايد به اين موضوع دقت كنند.

ديگر كسي نمي تواند بگويد بازار آزاد بالاست من چه كنم، چون خيلي از افراد اين روزهاي آخر اصلا كالا نمي فروختند، بازارهاي تهران، مي گفتند ما قيمت ارز را نمي دانيم، چرا الان همه بايد بدانند كه قيمت ارز 4200 تومان است، به هر كسي هم كه مي خواهد وارد كند اجازه نمي دهيم همينطور بگويد من وارد كردم، همه بايد سفارش ثبت كنند، ما هم 4200 تومان به آن مي دهيم، پس ديگر هيچ ارز ديگري نيست هيچ واردات ديگري نيست كه بگويد من با يك قيمت ديگري آوردم بتوانم گران بفروشم، ما موظف هستيم با 4200 تومان تامين كنيم، اين يك بخش كه بخش اعظم است.

يك بخش ديگر كه گفتم حدود 7 ميليارد دلار است، ما آنها را 3800 مي دهيم، حالا اينها هم بايد بشود 4200، فاصله 3800 تا 4200 معادل 400 تومان است، اين مي شود حدود 2800 ميليارد تومان و سازمان برنامه و بودجه موظف شد سه هزار ميليارد تومان براي اين كالاها كه عمدتا كالاهاي اساسي و دارو است را ما با اين قيمت 3800 تومان يعني همان 4200 تومان است كه 400 تومان آن را سازمان برنامه و بودجه موظف هستيم به اينجا بپردازيم، چرا بايد گران شود، ما همه اينها را مي پردازيم.

همين امروز كه من به اينجا آمدم قبل از اينكه پرواز كنم بيايم خدمت شما به يزد، با آقاي رئيس جمهور كه خودشان شخصا در اين كار حضور پيدا مي كنند و مسئول بانك مركزي را خواستيم، به مسافران، به بيماران، به دانشجويان چقدر مي خواهند بدهند، دانه دانه اينها را چك كرديم هر چه لازم بود اصلاح كنيم و اين امكان را فراهم كرديم كه ظرف يكي دو روز آينده كه كار در حال انجام است هر جايي كه دچار مشكل مي شويم بلافاصله آن را حل كنيم اما ما ارزي نداريم، نظام ارزي ندارد كه بتواند در اختيار فرار سرمايه قرار دهد كه ببرند در كشورهاي ديگر تمام دنيا نسبت به اين مسئله حساس است، چرا ما حساس نباشيم.

اصلا شما التفات داريد كه اگر 100 دلار بخواهيد به يك صرافي در دنيا نشان دهيد مي گويند اين 100 دلار را از كجا آورديد، هر جايي يك حد و مرزي دارد، اينجا هر كسي بيايد من به شما عرض كنم كه واقعا اتوبوس اتوبوس آدم مي آوردند كه همينطور جلوي صرافي بمانيم تا 5 هزار دلار مي شود خريد، چرا ما بايد پول را همينطور بدهيم؟

ما يك تجربه در كشور خودمان داشتيم، در چنين مواردي كه يكي دوبار يپش آمد بانك مركزي از خزانه و ذخاير برداشت و به اين بازار آمد، من به شما عرض كنم كار عقلايي دولت اين بود كه به جاي اينكه ذخاير را بياورد و در 24 ساعت و 48 ساعت اينها را به باد فنا بدهد چون من به شما عرض كنم در اين فضاي ملتهم هر كسي فكر كرد كه اگر يك ريالي هم دارد خيلي از ريالها از خارج آمد كه اين دلارها را بگيرد، همه ذخاير ما را ، اصلا شايد يك توطئه بود كه بعد 22 ارديبهشت يا بعد مي خواهند اقدام كنند و ذخاير بانك مركزي ما را صفر كنند.

وارد آن ميدان نشديم كه ما را فريب بدهند، بله ما بيش از 100 ميليارد دلار الان ذخاير بانك مركزيمان است، براي چه بياوريم به اين افراد بدهيم، اينها مگر مي خواهند وارد يا صادر بكنند، اينها مي خواهند از كشور ببرند يا زير لحاف بگذارد، ما همچين اجازه اي را نمي دهيم كه ذخاير بانك مركزي را كه ما براي روزهاي مباداي اين كشور احتياج داريم، مگر ما نبايد خودمان را بسازيم، مگر ما نبايد خودمان را آماده كنيم براي هر تهديدي كه دشمن مي كند، به همين جهت بايد يك كار عقلايي انجام شود كه الحمدالله اين كار را دولت انجام داد، من از مجلس بسيار قدرداني مي كنم، بسيار صميمانه پشتيباني كرد سياست دولت را، قوه محترم قضاييه واقعا قدرداني مي كنم كه به قوت آمد در كنار دولت و مجلس قرار گرفت، ما در برابر يك دنياي زورگو هستيم، اگر در كنار هم نمانيم با هم هماهنگ نباشيم قطعا نمي توانيم خوشبختانه اين عقل جمعي در اين راستا به ما اين كمك را مي كند به همين جهت من به شما با اطمينان عرض مي كنم ما انشاالله به ياري پروردگار از همه دستاوردهاي انقلاب اسلامي كه محصول خون شهداي ما هست دفاع  و مراقبت مي كنيم و تنها كسي كه در اين مجموعه روسياه خواهد بود، دشمنان ما هستند، آن كساني كه فكر مي كنند با قلدري و تهديد و ترس مي توانند اين ملت را تسليم كنند.

آقاي استاندار واقعا در پايان اين جلسه از جناب عالي، نمايندگان اين استان، از همه اعضا مي خواهم در آن 73 هزار و 400 ميليارد تومان {براي طرح هاي اشتغال زا و توليد}، در اين 126 هزار ميليارد تومان براي طرح هاي عمراني، سهمتان را مطالبه كنيد، اگر برنامه تان را به من بدهيد، 12 برنامه اي كه ما داريم در عرصه مسكن چه مي خواهيم بكنيم، در عرصه صنعت چه مي خواهيم بكنيم، در عرصه گردشگري و ميراث فرهنگي چه مي خواهيم بكنيم، در عرصه كشاورزي براي كشت گلخانه اي حالا ماهي در دريا شما نداريد ولي كشت گلخانه اي داريد صنايع وابسته و پيوسته داريد، در هر يك از اين برنامه ها هرچه كه شما الان بگوييد بر خودم فرض مي دانم به عنوان نماينده دولت در جهت عدالت از همين استان واقعا متدين شروع كرديم خدا انشاالله به ما بركت خواهد داد، ما مي توانيم در جلسه ديگري كه كنار شماها قرار مي گيريم بدانيم كه با همه اين مسائلي كه هست ما چقدر توانستيم از اين فرصت پيشاپيش قبل از اينكه به ما تحميل شود، ما خودمان را تجهيز كنيم و بتوانيم در راستاي توسعه كشور عمل كنيم.

من جدا از شماها معذرت خواهي مي كنم از اينكه شب جمعه اي را كه بايد به كنار خانواده مي بوديد، از طرف من از خانواده هايتان عذرخواهي بكنيد از اينكه براي خدمت به مردم براي رايزني براي اينكه از سياست هاي ملي ما با خبر باشيد امروز دور هم جمع شديم.

اما در خاتمه، در يكي دو دقيقه از همكاراني كه به نمايندگي من همين حرف هايي كه من زدم آنها بايد در اين استان پياده كنند، ضمن اينكه همه شما در اين رابطه نقش داريد، سازمان مديريت و برنامه ريزي به عنوان دبير اين شورا كه زير نظر آقاي استاندار هست يك نقش اساسي و محوري دارد، آن وظيفه قبلا روي دوش برادر دانشمندم و استاد دانشگاه، آقاي دكتر نصيري زاده بود.

من بسيار از ايشان قدردانم كه از دانشگاه آمدند كمك شايسته و بايسته كردند. واقعا درود خدا بر اين عزيز ما. هرجا هستند موفق باشند. من باز خواهش مي كنم از تجاربي كه در اين فاصله اندوختند به همكاران من باز هم اين مشاورت را بدهند، بعد از رفتن آقاي دكتر، ما دنبال يك نيروي شايسته بوديم، واقعا باز تاييد مي كنم كه شايسته تر از آقاي نبي عزيز ما كه از سوي حقير مسئوليت اين سازمان را عهده دار شدند تا من يك رئيس دائمي را براي اينجا معرفي كنم.

آقاي نبي عزيز واقعا يك شخصيت ممتاز، امين و فهيم بود، اگر نبود سياستي را كه سازمان دارد كه اولا از درون تشكيلات نيرو براي خودش انتخاب كند، چون اگر قرار بود ما دوباره از بيرون بياوريم، واقعا استان يزد شما چهره هاي بسيار مشعشع و توانمندي داشت و دارد به طوري كه به من معرفي شد. واقعا حظ كردم كه اگر اين افراد با سواد و توانا را من مي توانستم در سازمان استفاده كنم، جمع بندي اين بود كه ما از درون سازمان استفاده كنيم، منتهي ما يك موضوع داريم، آقاي رئيس جمهور مايل بودند كه تا آنجايي كه مي توانند از نيروهاي جوان و حتي اگر مي توانيم از بانوان استفاده كنيم.

الان در چند استان رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي را از بانوان استفاده كرديم، اتفاقا آقاي استاندار از استاني مي آيند كه در آن استان خانم مهندس يادگاري رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي يك خانم بسيار مبرز، با شخصيت و فهيم كه كلي كمك كرده و اگر من مي توانستم ايشان را به كشور مي بردم، البته در سطح كشور هم از معاونين خودم خانم اربابي بسيار خانم با شخصيتي هستند كه از استان سيستان و بلوجستان از ايشان دعوت كردم و الان در سازمان هستند. در استان البرز {هم همچنين}، حالا استان هاي ديگري خواهيد شنيد.

اگر نبود اين كه يك نيروي جوان، يك نيروي با نشاط كه سال هاي سال اينجا بماند من همچنان از آقاي نبي باز خواهش مي كردم كه بمانند، البته الان همچنان هستند، مشاور امين من هستند، از نيروهاي شايسته سازمان هستند، منتهي آقاي حسيني پور با توجه به جواني، با توجه به اينكه آن اصالت و شايستگي هايي را كه ما در انقلاب اسلامي به آنها احترام مي گذاريم، اهميت برايشان قائليم، و اينكه بتوانند بيايند و سال هاي سال اين مسئوليت را داشته باشند، دوباره ما سال آينده يا دو سال بعد مجبور به تغيير نشويم، ضمن اينكه آقاي نبي عزيز ما همچنان به نمايندگي من در سازمان حضور خواهند داشت و به عنوان برادر بزرگتر به همه كمك خواهند كرد.

انشاالله به اين ترتيب ما بتوانيم اين سازمان را در راستاي اهدافي كه الان عرض كردم به خصوص براي سال 1397 براي سالهاي آينده داريم انشاالله به نحو شايسته عمل بكنند، از همكارانم خواهش مي كنم كه اين احكامي را كه داريم، دو حكم، حكم تشكر و قدرداني هست و يك حكم هم حكم تفويض مسئوليت هست را ارائه كنند و من اميدوارم كه انشاالله در ماه هاي در پيش با توجه به اين فرصتي كه در پيش هست و استان يزد بايد به نحو شايسته از اين فرصت استفاده كند انشاالله به نحو شايسته استفاده كند و ما توفيق داشته باشيم كه رضايت مردم متدين اين استان را بيش از پيش جلب كنيم.

 

1400/8/1 15:2:39
پيام رياست سازمان مديريت و برنامه ريزي استان به مناسبت روز آمار و برنامه ريزي
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1083226 تعداد بازدید از صفحه 1622 تعداد بازدید امروز صفحه 296
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL