J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1399/6/18
برگزاري چهاردهمين نشست ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي با حضور وزير نيرو/ تشريح درخواست هاي استان توسط رييس سازمان
چهاردهمين نشست ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي با حضور"رضا اردكانيان" جانشين رييس ستاد اقتصاد مقاومتي كشور و وزير نيرو و با رياست استاندار يزد و دبيري رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي در محل استانداري يزد برگزار شد.
در اين جلسه گزارش از پيشرفت فيزيكي پروژه هاي مصوب اقتصاد مقاومتي سال 99 توسط اداره كل صنعت، معدن و تجارت سازمان جهاد كشاورزي و شركت تعاوني پيشگامان كوير يزد‏ ، مسائل و چالش هاي تحقق جهش توليد در استان در حوزه هاي حوزه انرژي (آب، برق و گاز) و ساير حوزه ها (بانكي، مالياتي، گمرك، صادرات و ...)‏ و نيز راهكارهاي بهره مندي استان از ظرفيت موافقتنامه اتحاديه اوراسيا‏ توسط شركت شهرك هاي صنعتي استان ارائه شد.
رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد در اين نشست گزارشي از سيماي اقتصادي و اجتماعي استان چشم انداز و اهم فعاليت ها و برنامه هاي آتي توسعه استان ارائه كرد  .
سيد مجتبي حسيني پور گفت: بررسي وضعيت توليد ناخالص داخلي استان يزد نشان مي دهد استان يزد بيش از سهم جمعيتي خود در توليد ناخالص كشور سهم دارد  .
وي افزود :متوسط رشد ساليانه محصول ناخالص داخلي (رشد اقتصادي) به قيمت جاري استان يزد طي دوره 1391 تا 1395 حدود 15.4 درصد بوده كه در مقايسه با متوسط كشوري آن كه حدود 14.6 درصد مي باشد، بيشتر است.
وي با اشاره به سهم بخشهاي عمده اقتصادي از ارزش افزود بخش متناظر كشوري خاطرنشان ساخت :استان يزد در توليد كاني هاي غير فلزي ، فلزات اساسي  منسوجات و  محصولات لاستيكي و پلاستيكي داراي رشد قابل ملاحظه اي بوده  و از جايگاه مناسبي در كشور برخوردار است . 
وي گفت :در سال 1395، بخش¬هاي معدن بدون نفت 13.7 درصد، صنعت ساخت 3.24 درصد و كشاورزي استان 1.93 درصد از بخش متناظر كشوري را به خود اختصاص داده اند. 
دبير ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان در ادامه سخنان خود همچنين به آمارهاي وضعيت بارندگي در حوزه هاي آبريز استان و نيز وضعيت مصارف از منابع سطحي و و زير زميني به تفكيكي حوضه آبريز پرداخت. 
وي پيشنهاد و درخواست استان در حوزه آب را اجراي كامل بند 9 مصوبات نهمين جلسه ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي در سال 98 مبني بر اختصاص 10 درصد آب صرفه جويي حاصل از اجراي طرح تعادل بخشي آب هايب زير زميني برشمرد  .
حسيني پور افزود : درحايكه صرفه جويي ناشي از طرح تعادل بخشي در استان طي سالهاي 92 تا 98 حدود 100 ميليون مترمكعب بوده است كل تخصيص از اين محل حدود 290 هزار مترمكعب مي باشد . 
وي همچنين اختصاص كامل آب فعلي در اختيار مجموعه معدني چادرملو به به استان با اولويت آب شرب منطقه تحت تاثير و آب شهرك ها و نواحي صنعتي در قالب مجوز 25 مترمكعب را از ديگر درخواست استان از وزير نيرو و جانشين رييس ستاد اقتصاد مقاومتي ذكر كرد.
رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان گفت تامين منابع مالي اجراي خط دوم آبرساني به يزد  از سد خرسان از طريق مكانيسم بند و تبصره يك قانون بودجه سال 99 ، اجراي اولويت اول رينگ آب شهر يزد و تاسيسات مرتبط با آن و  تسريع در صدور مجوز واگذاري امتياز بيع متقابل تكميل طرح فاضلاب شهر يزد و اجراي طرح كاهش هدر رفت تاسيسات آب شرب و بهداشت را از ديگر درخواست هاي استان در حوزه آب برشمرد.
رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد با اشاره به سيماي برق استان گفت : پيك بار استان در تابستان 98 معادل 1668 مگاوات بوده كه با رشد 8.2 درصدي به 1805 مگاوات در تابستان 99 بالغ گرديده است 
حسيني پور گفت عمده اين رشد مصرف برق كه هر ساله رو به افزايش  است متاثر  از صنايع جديد مي باشد و اين موضوع بيانگر نياز مبرم استان به توسعه نيروگاه ها و تاسيسات مرتبط مي باشد.
سيد مجتبي حسيني پور با اشاره به نيازهاي استان يزد در حوزه برق اظهار داشت: نيروگاه ۱۶۰ مگاواتي خاتم قابل توسعه به ۵۰۰ مگاوات است كه تقاضا داريم با توجه به معادني كه در اين منطقه وجود دارد، مجوز اين اقدام صادر شود.
وي عنوان كرد: نيروگاه ۲۵۰ مگاواتي بهاباد و نيروگاه ۵۰۰ مگاواتي ابركوه نيز ظرفيت ارتقا دارند و بخش خصوصي نيز در اين زمينه آماده سرمايه گذاري است كه اميدواريم همراهي‌هاي لازم از سوي وزارت نيرو انجام شود.
حسيني پور بيان كرد: اگر اين نيروگاه‌ها احداث شود، مي‌توانيم مازاد توليد برق را نيز به شبكه سراسري تزريق كنيم.
رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد همچنين تسريع در احداث نيروگاه خورشيدي حرارتي سيكل تلفيقي يزد را خواستار شد و گفت: اين پروژه ۲۰ سال است كه مطرح شده ولي تاكنون محقق نشده است.
وي در مورد احداث نيروگاه خورشيدي ۵۰ مگاواتي اردكان براي صادرات برق نيز اظهار داشت: وجود دشت‌هاي پهناور با تابش بسيار مناسب خورشيد در شهرستان اردكان مي‌تواند محل مناسبي براي توليد برق خورشيدي به منظور ترانزيت و صادرات آن باشد همچنين با توجه به زيرساخت بسيار مناسب شبكه‌هاي انتقال در اين شهرستان، سرمايه گذاري در بخش ترانزيت ضروري است.
دبير ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان  ادامه داد: تأمين منابع مالي مورد نياز براي تأمين برق پايدار مناطق كمتر برخوردار همچنين تأمين منابع مالي مورد نياز براي تأمين برق پايدار مورد نياز شهرك‌هاي صنعتي و مناطق ويژه صنعتي و احداث شبكه داخلي برق شهرك‌هاي صنعتي از ديگر درخواست‌هاي استان يزد در حوزه برق است.
در اين نشست وزير نيرو طي سخناني با تاكيد بر لزوم مستحكم شدن جايگاه ايران در بازار اوراسيا، گفت: اگر جاي پاي خود را در بازار ۲۰۰ ميليون نفري اوراسيا محكم نكنيم، چندي ديگر در وضعيت خوب اكنون نخواهيم بود  
دكتر رضا اردكانيان با اشاره به اينكه قبول داريم يزد بهشت سرمايه گذاري ايران است، اظهار كرد: اين عنوان براي يزد، بسيار دلگرم كننده است اما در بهشت سرمايه گذاري نبايد بيكار داشته باشيم و واقعاً شايسته اين سرزمين با اين همه پيشينه، توانمندي و سختكوشي است كه هدف گذاري را به سمت صفر كردن بيكاري ببريم و معتقديم كه اين كار شدني است.
وي به الحاق ايران به اوراسيا اشاره كرد و گفت: از ابتداي سال گذشته تاكنون مشكلاتي در زمينه صادرات وجود داشت اما اكنون در وضعيت بهتري هستيم و آنچه كه در حال حاضر وجود دارد، يك توافق نامه موقت است.
وزير نيرو افزود: اگر مذاكرات ما به نتيجه برسد الحاق ما دائمي مي شود.
وي با بيان اين كه استان يزد با توجه به برخورداري از ظرفيت هاي بالقوه، بايد در اين الحاق جايگاه ويژه اي داشته باشد، تاكيد كرد: اگر جاي پاي خود را در بازار ۲۰۰ ميليون نفري اوراسيا محكم نكنيم، وقتي سيل امكانات و شركت‌ها به ميان آمد، وضعيت خوب اكنون را نخواهيم داشت.
اردكانيان تصريح كرد: در اين حوزه نگاه بايد به سمت جلو و رقابت‌ها رقابت سالمي باشد و به گونه‌اي نباشد كه هسته‌هاي مولد ما با عدم مواظبت و مراقبت، منافع ملي كشور را ناخواسته در خطر قرار دهند.
وي با اشاره به اين كه اصول حركت در مسير اقتصادي به ويژه پيوستن به اتحاديه صادرات اوراسيا بسيار حائز اهميت است و بايد اين اصول را به درستي رعايت كنيم، اظهار كرد: بايد بتوانيم با توجه به جايگاه برق در توليد كشور، نقش زيرساختي برق را به درستي ايفا كنيم تا توليد با مشكل مواجه نشود.
وي با بيان اين كه مجموعه فعاليت‌ها، رفتارها و گفتارهاي ما بايد ايجاد احساس رضايتمندي در جامعه شود و بايد ببينيم اكنون چقدر در اين زمينه موفق هستيم، گفت: ما در زمينه پردازش داده‌ها ضعيف هستيم و آنگونه كه بايد، بلد نيستيم آمار و اطلاعات خود را پردازش و در راستاي افزايش انگيزه‌ها و شوق خدمت و فعاليت عرضه كنيم.
در ادامه «محمدعلي طالبي» استاندار يزد نيز اظهار كرد: يزد رتبه اول امنيت سرمايه گذاري در كشور را كسب كرده است و پروژه‌هاي بزرگ عمراني استان كه نيمه تمام بود، آغاز شده و افق بسيار خوبي براي تكميل اين طرح‌ها تا پايان دولت دوازدهم پيش روي ما قرار دارد.
وي گفت: طي يك سال گذشته در حوزه اولويت‌هاي استان يزد در حوزه آب، اقتصاد دانش بنيان، محيط زيست اتفاقات خوبي صورت گرفته كه اميدواريم اين روند در استان تداوم پيدا كند.
طالبي با اشاره به جلسه‌اي كه تابستان ۹۸ در يزد با حضور وزير نيرو برگزار گرديد بيان كرد: با مجموعه اقدامات و فعاليت‌هايي كه صورت گرفت، روند موفقي را از تابستان سال گذشته داشتيم به نحوي كه اكنون رتبه اول ميزان كاهش نرخ بيكاري توسط استان يزد در كشور كسب شده است.
وي در ادامه به وضعيت ويروس كرونا در يزد اشاره كرد و گفت: يزد دومين استان كرونا زده كشور بود اما اقدامات بسيار خوبي در اين استان انجام شد كه نمونه آن احداث بيمارستان بحران است.
استاندار يزد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مطالبه‌اي كه در زمينه تخصيص اعتبار از محل ۱۰ درصد صرفه جويي طرح تعادل بخشي به شهرستانهاي استان يزد بيان كرد: اين موضوع يك مطالبه جدي است و اميدواريم وزارت نيرو در اين زمينه اقدام لازم را انجام دهد.
طالبي همچنين افزود: افزايش سهم استان يزد از خليج فارس از ۲۰ ميليون مترمكعب به ۴۰ ميليون مترمكعب نيز مطرح شده كه اگر اين امر اتفاق بيفتد، دست استان براي مديريت آب بسيار باز خواهد شد.


1400/7/28 15:40:29
زنگ خطر خروج پيمانكاران بزرگ از استان
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1079351 تعداد بازدید از صفحه 1621 تعداد بازدید امروز صفحه 427
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL