J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1400/2/22
برگزاري دومين جلسه كارگروه اقتصادي، اشتغال و سرمايه گذاري استان
دومين جلسه كارگروه اقتصادي، اشتغال و سرمايه گذاري استان در سالجاري به رياست استاندار و دبيري رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي در سالن جلسات كوثر استانداري و حضور ويدئو كنفرانسي ساير اعضاي كارگروه برگزار شد
به گزارش روابط عمومي سازمان، رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد در ابتداي نشست با گراميداشت ايام سوگواري شهادت امام علي (ع) و آرزوي قبولي طاعات و عبادات اعضا در ليالي قدر به ارائه توضيحاتي پيرامون دستوركارهاي جلسه پرداخت.
سيدمجتبي حسيني پور درخصوص اعطاي تسهيلات اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري استان ابراز اميدواري كرد تا اقدامات صورت گرفته طي سه سال گذشته منجر به ارتقاي سطح اشتغال در استان شود.
وي همچنين درخصوص ظرفيت هاي توليد و اشتغال، پيش بيني شده در قانون بودجه سال 1400 كل كشور گفت: كارگروه اين وظيفه را دارد تا با تدوين برنامه اي منسجم سهم استان را از منابع پيش بيني شده در قانون بصورت حداكثري محقق سازد.
دبير كارگروه همچنين در اين خصوص اضافه نمود كه تحقق اين امر نيازمند تلاش و هماهنگي دستگاه هاي اجرايي و بانك هاي عامل است.
تشكيل 41 جلسه كميته فني در استان
مدير كارآفريني و اشتغال اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان در اين جلسه پيرامون ارائه گزارش عملكرد اعطاي تسهيلات اشتغال پايدار در مناطق روستايي و عشايري استان بيان داشت: فرآيند اعطاي تسهيلات مذكور با تصويب قانون در سال 1396 و تصويب دستورالعمل ها در سال 1397 آغاز شده و در اين مدت برخي رسته ها دچار تغيير و مواردي نظير حوزه هاي انرژي، فرهنگ و هنر و بازيافت به رسته ها افزوده شده است.
فريبا آيت اللهي افزود: كميته فني استان در امر اشتغال روستايي عشايري از سال 1396 تاكنون 41 جلسه تشكيل داده و تاكنون بالغ بر 281 ميليارد تومان تسهيلات به استان ابلاغ شده است.
وي بيان داشت: منابع مذكور از سوي 4 بانك عامل: كشاورزي، توسعه تعاون، پست بانك و صندوق كارآفريني اميد به بالغ بر 1900 طرح با پيش بيني اشتغال 3300 نفر پرداخت شده است.
ايت اللهي همچنين از مكاتبات انجام شده با سازمان برنامه و بودجه كشور، ستاد وزارت تعاون، كار و تامين اجتماعي و دبيرخانه شوراي عالي اشتغال با موضوعاتي نظير عدم ابلاغ بخشي از سهميه تسهيلات استان، افزايش سرانه ايجاد مشاغل نهادهاي حمايتي و رفع مغايرت ميان سامانه هاي ناظر و كارا خبر داد.
مدير كارآفريني و اشتغال اداره كل تعاون همچنين به برگزاري جلسات كميته نظارت در سال 1399 اشاره كرد و گفت اعضاي كميته تاكنون از 76 درصد طرح ها بازديد بعمل آورده اند.
مشاهده كمترين سطح از تخلف در استفاده از تسهيلات
سرپرست معاونت هماهنگي برنامه و بودجه سازمان نيز در اين جلسه درخصوص تسهيلات ارائه شده در حوزه اشتغال روستايي و عشايري به بازديدهاي انجام شده از طرح ها اشاره نمود و تصريح كرد خوشبختانه كمترين سطح از تخلفات در استان مشاهده شده است.
مجيد دهقاني زاده گفت: برخي عوامل مانند افزايش پيش بيني نشده قيمت ها و مشكلات ناشي از شيوع ويروس كرونا، اتمام و بهره برداري از طرح ها را با مشكل روبرو كرده است.
وي درخصوص ميزان ايجاد اشتغال طرح ها نيز بيان داشت: در خصوص طرح خرد و خانگي و حمايتي، ايجاد اشتغال و تثبيت آن بصورت كامل محقق شده اما اشتغال طرح هاي كارگاهي كه در آن نيازمند كد بيمه شده تامين اجتماعي است بيش از 50 درصد اشتغال واقعي مدنظر محقق شده است.
توجه به خدمات اشتغال بمنظور افزايش ارزش افزوده محصولات
در بخش ديگري از اين جلسه، معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري درخصوص تسهيلات اعطايي درحوزه اشتغال روستايي و عشايري استان، خواستار توجه به خدمات اشتغال در كنار تسهيلات اعطايي شد.
مسعود عظيمي افزود: توجه به اموري مانند تقويت راهكارهاي فروش محصولات و بسته بندي مناسب محصولات، ارزش افزوده محصولات روستايي را بطور قابل ملاحظه اي افزايش خواهد داد.
ارائه ظرفيت هاي توليد و اشتغال در قانون بودجه
سرپرست معاونت هماهنگي برنامه و بودجه سازمان در بخش ديگري از جلسه به تشريح ظرفيت هاي توليد و اشتغال پيش بيني شده در قانون بودجه سال 1400 كل كشور پرداخت.
مجيد دهقاني زاده در اين رابطه به اعتبارات تملك دارايي هاي سرمايه اي و سرمايه گذاري شركت هاي دولتي و مفاد تبصره هاي 14، 16 و 18 اشاره نمود.
وي گفت: منابع تبصره 16 قانون به اشتغال نهادهاي حمايتي، اشتغال ايثارگران و... اختصاص دارد و توسط نهادهايي مانند معاونت علمي و فناوري رئيس جمهوري، بنياد مستضعفان، معاونت توسعه روستايي معاونت اول رئيس جمهوري، بسيج سازندگي، بنياد بركت و... بصورت تسهيلات هزينه خواهد شد.
دهقاني زاده همچنين با اشاره به برنامه گسترده دولت براي اشتغال در قالب تبصره 18 قانون، گفت منابع اين تبصره 32000 ميليارد تومان پيش بيني شده كه بصورت تسهيلات توسط وزارتخانه هاي كشاورزي، صمت، راه و شهرسازي، نفت، ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، تعاون، كار و رفاه اجتماعي، ارتباطات و فناوري اطلاعات و معاونت علمي و فناوري رئيس جمهور با محوريت تصميمات كارگروه و شوراي برنامه ريزي و توسعه در استانها تخصيص پيدا خواهد كرد.
لزوم ارائه برنامه منسجم براي بهره گيري از ظرفيت منابع اشتغال
استاندار و رئيس كارگروه در پايان نشست با قدرداني از گزارش هاي ارائه شده تصريح كرد ظرفيت هاي بي نظيري در حمايت و پشتيباني از توليد و اشتغال در بودجه سال 1400 پيش بيني شده، بنابراين دستگاه هاي مرتبط مي بايست براي استفاده از منابع، برنامه ارائه نمايند.
محمد علي طالبي گفت: در اين رابطه كارگروه وظيفه دارد تا برنامه دستگاه ها را اخذ و مورد بررسي و تصميم گيري قرار دهد.
استاندار همچنين درخصوص استفاده از منابع قانون براي اشتغال افراد فاقد كار در جامعه گفت: در سطح استان نيازمند هدايت مناسب افراد بيكار و ارائه خدمات مشاوره اي هستيم.
طالبي همچنين خواستار پيگيري جدي براي جذب منابع ملي در استان شد و درخصوص برنامه ريزي براي توزيع مناسب تسهيلات در شهرستان ها باتوجه به ظرفيت ها و ويژگي هاي مناطق استان تاكيد نمود.
1400/7/20 14:49:0
رئيس جمهور بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ را ابلاغ كرد
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1076339 تعداد بازدید از صفحه 1614 تعداد بازدید امروز صفحه 750
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL