J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1398/8/4
حمايت از شركت هاي فناور و نوآور از راهكارهاي مهم جذب فارغ التحصيلان دانشگاهي

به گزارش روابط عمومي سازمان" سيد مجتبي حسيني پور" در ديدار معاون امور آموزش عالي، تحقيقات و فناوري سازمان برنامه و بودجه كشور نقش پارك علم و فناوري را در جذب جوانان و نخبگان علمي استان مهم و محوري برشمرد و خاطرنشان ساخت: توجه به شركت هاي نوآور و ارتقاي اكوسيستم فناوري در استان از چشم اندازهاي توسعه استان محسوب مي شود.

وي از فراهم شدن مقدمات تاسيس كارخانه نوآوري در استان خبر داد و گفت: سوق دادن سرمايه ها به سمت نوآوري و تقويت اقتصاد دانش بنيان از اهداف تاسيس كارخانه نوآوري در استان است.

دبير شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در اين نشست كه رئيس پارك علم و فناوري يزد نيز حضور داشت؛ نقش مهم پارك علم و فناوري را در جذب، نگه داشت و هدايت سرمايه انساني در استان يادآور شد و اظهار داشت: حمايت از شركت هاي فناور و نوآور يكي از راهكارهاي مهم جذب فارغ التحصيلان دانشگاهي در استان است.

وي با اشاره به اينكه در حال حاضر يزد جزء سه استان مهاجر پذير كشور است و پارك علم و فناوري يزد هم فارغ از ابن موضوع نيست و لازم است بودجه پارك علم و فناوري يزد هم متاثر از اين شاخص مورد توجه قرار گيرد.

حسيني پور خاطرنشان ساخت: در سند آمايش استان محور مهريز- عقدا به عنوان محور علم و فناوري تعيين گرديده و تبديل شدن استان به مركز اصلي دانش بنيان در مركز كشور پيش بيني شده است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي همچنين تقويت پيوند توليد استان با پارك علم و فناوري، رصد تحول درحوزه هاي فناوري و اجراي طرح جامع پارك را خواستار شد.

در اين ديدار معاون امور آموزش عالي، تحقيقات و فناوري سازمان برنامه و بودجه كشور هم اين سازمان را يكي از حاميان مهم پاركهاي علم و فناوري در كشور دانست و گفت: از پارك هاي علم و فناوري انتظار مي رود با شناسايي مشكلات و مزيتهاي استان و انعكاس آن با واحد هاي فناور و نوآور نسبت به رفع مشكلات توسعه اي استانها تلاش نمايند.

"فريبا فهيم يحيايي" داشتن الگوهاي مشخص درآمد زايي را براي پارك هاي علم و فناوري ضروري دانست و گفت: توانمند سازي مجموعه پارك در نهايت منجر به توانمند سازي استانها خواهد شد.

وي با انتقاد از اينكه در سالهاي اخير گرايش پاركها عموما به سمت استقرار شركتها و اجاره داري رفته است اظهار داشت: درحال حاضر چيزي حدود 50 درصد درامد پاركها از محل اجاره داري است در حاليكه اگر اين شركت ها رشد كنند از محل فروش دانش فني مي توان منبع درآمد مناسبي براي پاركها ايجاد نمود.

وي افزود: خوشبختانه اين روند در سالهاي اخير در حال اصلاح شدن است اما لازم است پاركهاي علم و فناوري براي واحد هاي مستقر الگوهاي توانمند سازي و درآمد سازي داشته باشند و ضمن شناسايي مزيت هاي هر استان مي توانند به بازوهاي سازمان مديريت و برنامه ريزي تبديل شوند.

 وي گفت : پارك علم و فناوري يزد از سال 1381 شروع به فعاليت نموده است و در اين سالها ظرفيت سازي هاي لازم از طريق تزريق اعتبار توسط سازمان مديريت و برنامه ريزي براي آن ايجاد شده است با اين وجود به نظر مي رسد پارك علم و فناوري يزد مقداري پايه بودجه آن ضعيف باقي مانده است و سعي مي شود در بودجه سال 1399 باتوجه به گزارش عملكردهايي كه پارك ارائه مي كند اين پايه بودجه تقويت شود.

معاون امور آموزش عالي، تحقيقات و فناوري سازمان برنامه و بودجه كشور همچنين توجه به شبكه سازي را يكي از الزامات توسعه فناوري و نوآوري دانست و با اشاره به منسوخ شدن مدل هاي خطي در جهان امروز افزود: هم افزايي، همكاري هاي جمعي و شبكه سازي در سطوح محلي، ملي و بين المللي از الزامات تحول در حوزه فناوري و چشم اندازسازي است.

يحيايي خواستار فاز بندي طرح جامع پارك علم و فناوري شد و گفت با فراهم شدن زيرساخت ها مي توان بخش خصوصي را تشويق به سرمايه گزاري، ايجادكارگاها و ازمايشگاهها براي تجاري سازي و برند سازي محصولات  نمود.

وي همچنين استفاده از ساير ظرفيت هاي بودجه را در بخش علم و فناوري خواستار شد و افزود با توجه به بالا بودن نرخ بيكاري فارغ التحصيلان دانشگاهي مي توان از ظرفيت تبصره 18 قانون بودجه 98 كشور در راستاي اشتغالزايي بهره برداري نمود.

گفتني است در اين نشست كه در محل اين سازمان برگزار شد، رئيس پارك علم و فناوري استان يزد هم گزارشي اقدامات و دستاوردهاي پارك علم و فناوري يزد ارائه نمود.

بازديد از پارك علم و فناوري و ديدار با شركتهاي مستقر در پارك از ديگر برنامه هاي سفر معاون امور آموزش عالي، تحقيقات و فناوري سازمان برنامه و بودجه كشور و كارشناسان همراه به استان يزد است.

1400/7/20 14:49:0
رئيس جمهور بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ را ابلاغ كرد
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1076282 تعداد بازدید از صفحه 1614 تعداد بازدید امروز صفحه 697
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL