J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1397/12/5
رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي يزد: طرح آمايش منافع درازمدت مردم استان را دنبال مي كند

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد گفت مطالعات مرتبط با طرح آمايش تامين منافع درازمدت وكلان عموم مردم استان را دنبال مي كند. 

به گزارش روابط عمومي سازمان، سيد مجتبي حسيني پور در جلسه كميته پژوهش با اشاره به اهميت جامع نگري در اسناد آمايش اظهار داشت اين موضوع سازمان مديريت و برنامه ريزي را وا داشته است تا با دقت ضمن شناسايي و تحليل اهداف بنيادين و سناريوهاي توسعه آتي استان، از شتابزدگي و اعمال سليقه و منافع فردي و گروهي پرهيز نمايد.

وي تاكيد كرد توسعه پايدار استان در افق 1414 مستلزم در دست داشتن چشم انداز قوي، تعيين جهت گيري هاي توسعه راهبرد هاي پابرجا و متقني است كه بر پايه شناخت واقعي ويژگي ها و قابليت هاي استان تدوين شده باشد.

وي خاطر نشان ساخت ايده و خلاقيت به كار گرفته شده درمطالعات آمايش استان قابل توجه بوده و به لحاظ روش شناختي متفاوت و متمايز از ساير مطالعات مشابه ساير استانها مي باشد و اين موضوع طي چند مرحله مورد تاييد سازمان برنامه و بودجه كشور نيز قرار گرفته است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي با اشاره به اينكه از ابتدا رسيدن به اجماع در سند آمايش را در دستوركار خود قرار داده ايم خاطرنشان ساخت در فرايند تهيه طرح مطالعه آمايش استان از همان ابتدا شنونده بوده ايم و معتقديم عقلانيت و نقادي منصفانه و دلسوزانه براي تحقق توسعه همه جانبه استان و كشور هيچ محدوديتي ندارد.

حسيني پور اظهار داشت در مطالعات طرح آمايش استان از يك سو ضمن بررسي هاي صورت گرفته بر روي گذشته تاريخي و تمدني استان و شرايط وضع موجود از سوي ديگر هم انديشي با طيف گسترده اي از نخبگان، دانشگاهيان و صاحبان سرمايه و حِرَف مختلف صورت گرفته است.

اين مقام مسئول گفت در تعيين اهداف بنيادين طرح آمايش استان يك فرايند 5 لايه شامل بررسي و مطابقت با اسناد توسعه، اصول و ضوابط آمايش، اقتصاد مقاومتي، الزامات زيست محيطي و چارچوب هاي فرهنگي و اجتماعي مورد توجه قرار گرفته است.

وي گفت سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد نتايح مرحله اي طرح آمايش استان را طي نشست هاي متعدد تخصصي با حضور كارشناسان، صاحبنظران، نخبگان، ائمه جمعه، اساتيد دانشگاه، مسئولان ارشد استان و شهرستانها مورد ارزيابي قرار داده است.

وي ادامه داد در همين راستا همچنين طي دو نوبت مجموعه گزارش هاي تهيه شده به دستگاهها، نهادها و نخبگان ارسال شده و از طريق سايت اين سازمان نيز در دسترس عموم قرار گرفته است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان افزود اين سازمان نتايج مطالعات طرح آمايش اعم از چشم انداز، راهبردها و برنامه هاي توسعه استان به تفكيك حوزه هاي مختلف شامل:  فرهنگ، انرژي، حمل و نقل، علم و فناوري كشاورزي، محيط زيست و منابع طبيعي، آب، بازرگاني، صنعت، معدن و خدمات برتر را به بالغ بر 60 دستگاه اجرايي، انجمن هاي تخصصي، نهاد هاي صنفي، اتاق هاي فكر و نهاد هاي فرابخشي ارسال نموده است تا پيشنهادها و نظرات اصلاحي خود را ارائه نمايند.

وي خاطرنشان ساخت طرح آمايش با اتكا به توان نيروهاي كارشناسي استان و با بهره گيري حداكثري از ظرفيت نخبگان و شركتهاي دانش بنيان استان در 13 مجلد و 3 سند اصلي تهيه شده است.

حسيني پور اظهار داشت در چشم انداز توسعه استان، ماموريت كلان و اصلي با توجه به مزيت ها و قابليت ها براي استان تعريف گرديده ضمن اينكه در تهيه اين چشم انداز نگاه ويژه اي به نقش استان در تقسيم كار ملي و منطقه اي شده است.

وي تاكيد كرد طرح آمايش نمي تواند بدون توجه به نقش استان در تقسيم كار ملي و نيز جايگاه منطقه اي استان در مركز و جنوب شرق كشور تعريف شود و اين امر لزوم هماهنگي مطالعات را با ساير اسناد بالادستي در سطح ملي و منطقه اي ضروري ساخته است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان تصريح كرد اسنادي كه در سطح ملي تهيه مي شود فرايند خاص خود را دارد كه در همين رابطه طرح آمايش استان يزد طبق برنامه زمان بندي بعد از تهيه نسخه اوليه مي بايست ابتدا در شوراي عالي آمايش مستقر در سازمان برنامه و بودجه كشور و بعد از آن در شوراي برنامه ريزي و توسعه استان مطرح گردد.
1400/7/20 14:49:0
رئيس جمهور بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ را ابلاغ كرد
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1076291 تعداد بازدید از صفحه 1614 تعداد بازدید امروز صفحه 706
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL