J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
معاون اول رئيس جمهور در نشست ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان يزد :
1399/12/16
كاهش اتكا به بودجه نفت با اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي دركشور محقق شد
معاون اول رييس جمهور گفت: كاهش اتكا به بودجه نفت با اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي در كشور محقق شد

اسحاق جهانگيري در بيستمين نشست راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان يزد با بيان اينكه تحريم هاي آمريكا، فشارهايي را براي ايران ايجاد كرد اما به نتايج مورد نظر كاخ سفيد نرسيد و عملا اين رويكرد با شكست مواجه شد،

وي افزود: اين شكست نتيجه پيگيري سياست هاي اقتصاد مقاومتي بود كه باعث شد تكانه هاي ايجاد شده در  اقتصاد كشور منجر به فروپاشي نشود و در طول دو سه سال اخير سه تكانه مهم وايجاد شد كه يكي از مهمترين اين موارد كاهش شديد قيمت نفت بود.

وي تصريح كرد: مشكلات ناشي از تحريم هاي هنوز تمام نشده و آمريكا اين سياست ظالمانه و ضد حقوق بشر خود را ادامه مي دهد و تا زماني كه تحريم ها برداشته نشود، كشور در شرايط جنگ اقتصادي قرار دارد.

معاون اول رئيس جمهور اضافه كرد: آمريكايي ها گلوگاه هاي اقتصادي ايران را شناسايي كرده و از اين طريق به كشور فشار آورده اند، به نحوي كه در مطالعات خود اعلام كردند كه بايد امكان ورود كالاهاي تجملي را فراهم و از ورود كالاهاي اساسي ممانعت كنيم تا مردم دچار مشكلات اساسي شوند و به خيابان‌ها بريزند.

جهانگيري اظهار داشت: اين سئوال اكنون براي مردم ايجاد شده كه چرا داروهاي ضروري كمياب است اما ماشين هاي لوكس وارد مي شود با اين كه دولت از لحاظ قانوني نمي توانست واردات برخي كالاها را ممنوع كند با اين وجود از ورود برخي كالاها جلوگيري شد كه همين موضوع سئوالات و هجمه هايي را متوجه دولت كرد.
وي با تاكيد بر اينكه اقتصاد ساز و كار علمي خودش را دارد، تصريح كرد: ممنوع كردن واردات و توسعه صادرات مربوط به دوران سخت جنگي است و نمي توان اقتصاد را با تنها با دستورالعمل و بخشنامه اداره كرد.
عملكرد خوب ستاد اقتصاد مقاومتي در استانها 
جهانگيري بازدهي عملكرد اقتصاد مقاومتي در استان‌ها را خوب ارزيابي كرد و يادآور شد: پروژه هاي خوبي در اين زمينه تعريف شده و با وجود مشكلات كشور توانست از اين اوضاع سخت عبور كند به طوري كه رشد كارگاه هاي صنعتي در ۹ ماهه امسال بالاي ۱۰.۸ درصد بود و حتي ريزش شغلي بهار امسال با وجود كرونا كمتر از بهار 98 بود به نحوي كه در بهار سال گذشته در بخش صنعت و كشاورزي يك ميليون و ۴۰۰ هزار ريزش شغلي ايجاد شد و اين در حالي بود كه اين ميزان در بهار امسال به يك ميليون نفر كاهش يافت.
وي ادامه داد: در تابستان ريزش شغلي در بخش صنعت تقريبا صفر شد و صنعت و كشاورزي كشور كه جهت گيري اصلي اقتصاد مقاومتي به اين سمت بود، توانست در شرايط كرونا استقامت كند.
وي ادامه داد: در اين دوره از همه ظرفيت هاي كشور براي سر پا نگاه داشتن توليد كشور استفاده شد و يكي از كارهايي كه در راستاي استفاده از ظرفيت داخلي كشور انجام شد، حذف بسياري از كالاها از حوزه واردات و توليد آن در داخل كشور بود.
معاون اول رئيس جمهور عنوان كرد: يكي از كارهايي كه در سال ۹۷ با خروج ترامپ از برجام انجام شد، اجراي سياست ارزي بود كه كارهاي گسترده اي در اين زمينه انجام شد ، از جمله راه اندازي سامانه نيمايي، استخراج ليست واردات و صادرات و اتخاذ سياستهاي اقتصادي كه در مرداد ماه نيز ، وقتي سياستهاي تجاري و ارزي تدوين و تصويب شد، تصميم بر اين شد تا نرخ ارز در ۴ هزار و ۲۰۰ تومان براي تامين كالاهاي اساسي و دارو و ساير ملزومات ثابت بماند.
يكي از سياستهاي اقتصاد مقاومتي كاهش اتكاي بودجه به نفت است
رييس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي كشور ادامه داد: تامين مالي كشور در زمان تحريم يك موضوع مهم بود و يكي از سياستهاي اقتصاد مقاومتي است و در راستاي كاهش اتكاي بودجه به نفت بود كه يك تصميم گيري راهبردي در اين زمينه انجام شد كه اوايل اسفند از ۵۷۰ هزار ميليارد تومان بودجه كشور كه هزينه شد، ۹ هزار ميليارد تومان از محل درآمد نفت بود ضمن اينكه امسال تا اين مقطع ۷۰ هزار ميليارد تومان بودجه اقتصادي تخصيص يافته و روند عمراني كشور متوقف نشد كه اين نيز از بركات اقتصاد مقاومتي است.
وي يادآور شد: وقتي نفت ما را نخريدند، به دنبال راه هاي مختلف رفتيم و مدعيان پرادعا كه فقط به دنبال فضاسازي بودند، حتي نتوانستند يك بشكه نفت براي ما بفروشند و ما با دور زدن تحريم ها نفت را  فروختيم و پول آن را با ده ها ريسك و خطر به دست آورديم و تا اين لحظه يك دلار از پول نفت تلف نشده و يك بابك زنجاني كوچك هم به وجود نيامد زيرا همه دقت ها لحاظ شد.
جهانگيري افزود: در سال ۹۸ وقتي ديديم كه نمي توانيم نفت به اندازه كافي بفروشيم، در زمينه برخي كالاها مثل شكر ، برنج و لاستيك كاميون  به سمت توليد داخل رفتيم و هر جا جواب نداد رويكرد واردات با ارز دولتي در پيش گرفته شد.
معاون اول رييس جمهوري با بيان اينكه رشد اقتصادي كه در دوران اقتصاد مقاومتي در كشور محقق شد، بي نظير بود، عنوان كرد: هدف عالي اقتصاد مقاومتي و سياست هايي كه رهبر معظم انقلاب در ۲۴ بند با پنج رويكرد اعلام كردند، بايد در دستور كار همه دستگاه ها قرار گيرد و فقط مختص به دستگاه هاي اقتصادي نيست.
جهانگيري همچنين حركت به سمت تحقق اهداف عدالت اجتماعي و حمايت از اقشار ضعيف را از مهمترين سياست هاي اقتصادي دولت عنوان كرد و گفت: سعي دولت بر اين بوده تا وضع مردم در شرايط جنگ اقتصادي بدتر نشود و روزهاي پاياني سختي ها در حال سپري شدن است، همه مديران دستگاه ها بايد اين آمادگي را داشته باشند تا با اعمال سياست هاي مناسب ، اثرات تحريم ها بر زندگي مردم را كاهش دهند كه در اين زمينه نهادهاي حمايتي برنامه هاي ويژه اي را در دستور كار قرار داده اند.
وي در خصوص كرونا، نظر ستاد ملي مقابله را در اين زمينه محور همه برنامه ها دانشت و گفت: سلامت مردم در اين زمينه در اولويت اول قرار دارد و كاهش تبعات اقتصادي نيز اولويت بعدي است و دولت تمام سعي خود را براي واردات واكسن مورد تاييد وزارت بهداشت انجام داده و جريان واردات واكسن در حال انجام است، واكسن داخلي نيز در ماه هاي آينده آماده توزيع مي شود تا در كوتاه ترين زمان ممكن شهروندان كشور واكسينه شوند.
صبوري و قناعت از مهمترين شاخص‌هاي اخلاقي توسعه در استان يزد 
معاون اول رييس جمهوري همچنين در خصوص استان يزد اظهار داشت: يزدي‌ها همواره براي حل مشكلات راهكاري موثري دارند و از اين رهگذر به نتايج مطلوب نيز رسيده اند و صبوري و قناعت از مهمترين شاخص‌هاي اخلاقي و زمينه ساز توسعه در اين استان بوده است.
جهانگيري تامين آب را مهمترين مسئله استان يزد دانست و افزود: مردم اين استان در زمان هاي گذشته قنات هاي زيادي را حفر كرده اند و قدر آب را به خوبي مي دانند و در روزهاي آينده با بهره برداري خط انتقال آب خليج فارس به يزد بخشي از مشكل تامين آب صنايع اين استان رفع مي شود و دولت تلاش مي كند تا از طريق خطوط مختلف مشكلات مقابل روي تامين آب در اين استان رفع شود.
وي تصريح كرد: جهت گيري توسعه استان يزد بايد به سمت صنايع كم آب خواه باشد كه در اين زمينه توسعه صنايع دانش بنيان از راهكاري ها موثر و جايگزين در اين زمينه است و دولت نيز از توسعه اين صنايع در استان حمايت مي كند.
جهانگيري يزد را از پايگاه هاي مهم صنعت نساجي ايران دانست و گفت: در زمينه صنعت نساجي علاوه بر توليد پارچه بايد در زمينه توسعه كارخانه هاي توليد پوشاك نيز بيش از پيش فعاليت شود تا يزد به قطب زنجيره كامل صنعت نساجي كشور تبديل شود.
بررسي 220 طرح در ستاد اقتصاد مقاومتي استان يزد
وزير نيرو و جانشين رييس ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي در استان يزد هم با بيان اين كه جلسات استاني اقتصاد مقاومتي در استان يزد به صورت منظم برگزار شده است، اظهار كرد: طي سه سال گذشته ۵۴ جلسه استاني ستاد راهبري استان يزد برگزار شده است.
رضا اردكانيان افزود: طي سه سال گذشته ۲۲۰ طرح در ستاد راهبري اقتصاد مقاومتي استان يزد بررسي شده و با مصوبات مشخص در دستور كار جدي دولت قرار گرفته است.
وي  تلاش براي انتقال و ايجاد آشنايي بين ظرفيت‌هاي فعال اقتصادي استان يزد با مسكو را از ديگر اقدامات انجام شده و در دستور كار دانست و گفت: با توجه به نقش وزارت نيرو در ايجاد زيرساخت‌هاي مختلف براي توسعه اقتصادي قرار شده از محل طرح تعادل بخشي در استان يزد ۱۰ درصد از ظرفيت منابع آبي، به بخش صنعت اختصاص داده شود و تاكنون بخش اول اين تخصيص ابلاغ شده است.
اختصاص 10 درصد آب حاصل از طرح‌هاي تعادل بخشي سفره‌هاي آب زيرزميني به صنايع 
جانشين رييس ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي در استان يزد افزود : يكي از اين طرح‌ها، اختصاص ۱۰ درصد آب حاصل از صرفه جويي از محل طرح‌هاي تعادل بخشي  سفره هاي آب زيرزميني و تبعيت بهره برداران و كشاورزان از طرح‌هاي وزارت نيرو به صنايع است.
وزير نيرو ادامه داد: برخي صنايع با ميزان كمي آب مي توانند اشتغالزايي خود را حفظ كنند بنابراين اين طرح را با جديت دنبال خواهيم كرد.
وي در مورد تامين آب نيز بيان كرد: چند كار مهم در حال انجام است كه يكي از آنها نمك زدايي و انتقال آب از درياست كه تخصيص آن داده شده و انتقال آن بر عهده صنعتگران و صاحبان منابع قابل ملاحظه است.
اردكانيان يادآور شد: يكي ديگر از اقداماتي كه بر عهده دولت است، انتقال آب از خارج استان به استانهاي يزد و كرمان است كه اين مهم در حال پيگيري است و مجوزهاي آن داده و مطالعات آن انجام شده و به دنبال فراهم كردن ساز و كارهاي مالي براي آبرساني هستيم.
رينگ آبرساني شهر يزد به تامين مالي نياز دارد
وي افزود: در شهر يزد در حال تامين منابع مالي هستيم و براي رينگ آبرساني شهر يزد و توسعه طرح فاضلاب شهر نيز آگهي فراخوان آن به روش بيع متقابل تهيه شده و به دنبال سرمايه گذار هستيم.
وزير نيرو همچنين با اشاره به فعاليت هاي حوزه برق بيان كرد: در بخش برق فعاليت هاي خوبي در استان شده و نه تنها در يزد بلكه در استانهاي مركز فلات ايران به دليل ظرفيت هاي بالاي صنعتي و معدني كه وجود دارد، به دنبال تامين زيرساختهاي ماندگار حتي در حوزه كشاورزي هستيم.
وي ادامه داد: تا قبل از سال ۱۴۰۰ نيز يك طرح بزرگ برق رساني در بهاباد افتتاح مي شود.
اردكانيان در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين‌كه حق لذت بردن از داشته‌ها يكي از مهمترين حقوق شهروندي است، تأكيد كرد: مسئولان بايد مراقب باشند كه حق لذت بردن از ظرفيت هاي موجود را از مردم نگيرند.
يزد داراي بالاترين ميزان صدور جواز تاسيس در كشور
استاندار يزد هم در بيستمين نشست ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي گفت بالاترين ميزان صدورجواز تاسيس و واگذاري اراضي در شهرك‌هاي صنعتي استان يزد نشان دهنده ميزان بالاي سرمايه گذاري در اين استان است.
محمد علي طالبي گفت : استان يزد از استان‌هاي برتر كشور در بخش صنعت، دومين استان معدني و دومين استان در بخش كشت گلخانه‌اي است.
وي افزود :در تامين مواد اوليه به ويژه پتروشيمي با مشكلاتي مواجه هستيم كه اميدواريم در اين زمينه تسهيل گيري انجام شود.
استاندار يزد خاطرنشان ساخت در بخش ارتقاي فرودگاه يزد و ايجاد ايرلاين ويژه استان يزد را درخواست مجوز داديم و در برخي شهرستان‌ها امكان ايجاد فرودگاه وجود دارد و سرمايه گذاران نيز در صورت صدور مجوز آماده سرمايه گذاري هستند
وي ادامه داد : دهكده لجستيك به تكميل خدمات بندرخشك كمك مي‌كند كه نيازمند صدور مجوز از سوي دولت است.
وي گفت تامين خوراك واحد‌هاي فراوري سنگ آهن، رفع مشكل راه اندازي مجدد فولاد ميبد، صدور مجوز براي توليد ورق‌هاي فولادي، تخصيص بودجه براي اجراي طرح‌هاي بزرگ بزرگراهي استان يزد، اختصاص اعتبار براي توسعه طرح‌هاي گردشگري، حمايت بيمه‌اي براي تبديل شدن يزد به قطب توريسم درماني و توجه به اجراي طرح‌هاي دانش بنيان از ديگر خواسته‌هاي استان يزد است .

1400/7/20 14:49:0
رئيس جمهور بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ را ابلاغ كرد
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1075472 تعداد بازدید از صفحه 1611 تعداد بازدید امروز صفحه 367
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL