J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1397/1/27
مشروح/ مراسم تكريم و معارفه روساي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد
نشست شوراي برنامه ريزي و توسعه استان و آيين تكريم و معرفي روساي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد شامگاه پنجشنبه 23 فروردين ماه با حضور دكتر محمدباقر نوبخت معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد برگزار شد. در پايان اين نشست از خدمات دكتر حميدرضا نصيري زاده و مهندس نبي بعنوان رئيس و سرپرست سابق سازمان قدرداني و مهندس سيدمجتبي حسيني پور بعنوان رئيس جديد سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد معرفي شد. مشروح اين نشست براي بهره برداري مخاطبان ارائه مي شود: 

 

محمد رضا نبي معاون هماهنگي برنامه و بودجه سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد:

بسم الله الرحمن الرحيم، لا حول و لا قوه الا بالله العلي العظيم.

با كسب اجازه از سروران و عرض خير مقدم خدمت جناب آقاي دكتر نوبخت معاون محترم رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور. در ابتداي سخنان وظيفه خود مي دانم از زحمات و خدمات جناب آقاي نصيري زاده در دوران مسئوليت رياست سازمان مديريت برنامه ريزي استان كه از خرداد 94 تا اسفند 96 ادامه داشت، تشكر كنم.

جناب آقاي دكتر نوبخت، خيلي مايل نيستم كه وقت شما و دوستان را بگيرم. در اين فرصت به ارائه كارهاي شاخص سازمان مديريت استان بسنده مي كنم و آنها را خدمت شما ارائه مي كنم.

اول، بحث تهيه و تنظيم سند آمايش كه با شيوه هاي جديد اين كار در استان انجام شد، بازنگري در متد آمايش در تعامل با ذينفعان ملي و استاني از طريق بكارگيري شيوه مظروف محور فعاليت گرا. استفاده از ظرفيت برنامه ريزي در پيشبرد اهداف مورد نظر با حضور حداكثري نخبگان و متوليان بخش هاي مختلف، تدوين اولويت هاي شهرستاني بر اساس فعاليت در تعامل سازنده با مديران و كارمندان مربوط. اين شيوه مورد تشويق جناب آقاي دكتر پورمحمدي معاون امور اقتصادي و هماهنگي برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه كشور قرار گرفت.

بخشي از نامه ايشان را قرائت مي كنم: شايسته است تا از تلاش ها و خدمات برجسته و ممتاز سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد به سبب اهتمام قابل تقدير آن سازمان از جمله جناب آقاي دكتر نصيري زاده در طرح ريزي ايده اي نوين براي پيشبرد مطالعات آمايش استان و همكاري و تعامل سازنده با اين معاونت در طي سال جاري و نيز تلاش صورت گرفته در پيشبرد سامانه ساتراي توليدي كمال تشكر و قدرداني را دارم. اين مطالب را ايشان در تاريخ 28/12/96 براي استان ارسال كردند.

از جمله كاري هايي كه در اين نامه اشاره شده بود: طراحي و پياده سازي سامانه ارزيابي و پايش توسعه استان (ساپتاي) بعنوان پايلوت در تعامل موثر با سازمان برنامه و بودجه كشور و دستگاه هاي اجرايي استان. اين سامانه امكان پايش مستمر وضعيت واحدهاي توليدي، پايش غيرمستقيم وضعيت توليد و اشتغال واحدها با لينك دستگاه هاي خدمات رسان شامل: برق، گاز، امور مالياتي، تامين اجتماعي، آب و غيره، مكان محور نمودن اطلاعات بخش توليد، امكان تعريف شناسه يكتا براي واحدهاي توليدي را فراهم مي كند.

از جمله كارهاي ديگر تدوين چشم انداز بلندمدت منطقه هشت آمايش كشور در تعامل با استان هاي منطقه، همانطور كه استحضار داريد استان يزد به عنوان دبيرخانه موقت منطقه هشت شامل استان هاي يزد، كرمان، سيستان و بلوچستان و هرمزگان انتخاب شده كه اين وظيفه بر عهده سازمان استان گذاشته شده است.

اعتبارات: كل اعتبارات ابلاغي به استان اعم از استاني، رديف ها و ... بالغ بر 510 ميليارد تومان بوده است كه با تخصيص ميانگين 47 درصدي به ميزان 240 ميليارد تومان كه تخصيص در سال 96 نسبت به سال 95، 36 درصد رشد نشان مي دهد.

اعتبارت جاري استان هم در سال 96 اعم از استاني و... 215 ميليارد تومان با تخصيص 99.5، همچنين درآمد استاني سال 96، 1370ميليارد تومان بود كه تقريبا به ميزان 96 درصد محقق شده است.

در رابطه با درآمد فكر مي كنم در صحبت هاي بعدي اشاره شود. مجلس در دو سال گذشته با تغييري كه انجام داد نسبتا به استان كمك كرد. درعين حال بحث هايي درخصوص ميزان درآمد و ماليات ها وجود دارد كه انشالله مورد عنايت قرار گيرد.

بحث ديگري هم وجود دارد در ارتباط با آيين نامه شمول زمان مقرر براي معافيت هاي مالياتي واحدهاي معدني و صنعتي مستقر در مناطق توسعه نيافته، كه اين هم در درآمد استان مي تواند تاثيرداشته باشد. انشاالله اين موارد مورد توجه قرار گيرد.

كمال دهقاني فيروزآبادي نماينده تفت و ميبد در مجلس شوراي اسلامي:

بسم الله الرحمن الرحيم

خيرمقدم ويژه خدمت دكتر نوبخت معاون محترم رئيس جمهور كه الحمدالله ايشان نسبت به استان يزد لطف و محبت خاصي دارند و هر سال ما توفيق پيدا مي كنيم كه چندباري خدمت ايشان مي رسيم با همه مشغله اي كه دارند و اين فرصت بسياري مغتنم است. تشكر مي كنم از جناب آقاي استاندار محترم. اگر اجازه دهيد چون جلسه در تكريم يك مدير و معارفه يك مدير، من يك شعري از خاقاني بخوانم كه همه استحضار دارند و مي دانند تا حق مطلب ادا شده باشد. در وصف عيد رمضان است كه مي فرمايد: عيد رمضان آمد و ماه رمضان رفت، صد شكر كه اين آمد و صد حيف كه آن رفت.

قدرداني مي كنيم از همه زحمت هايي كه دوست عزيز و همكلاسي كه از سال 62 افتخار همكلاسي داشتيم با جناب آقاي نصيري زاده در دانشگاه امام صادق، من تشكر و قدرداني كنم از همه زحمت هايي كه براي استان كشيدند و شهرستان ها كشيدند بويژه شهرستان هايي كه در حوزه انتخابيه حقير بود.

خيرمقدم عرض و تبريك خدمت آقاي حسيني پور و آرزوي موفقيت روز افزون براي ايشان داريم. تا الان موفق بودند و موفق خواهند بود، خيلي فرصت كمي است فقط در همين حد مطرح كنم كه از ميان همه اولويت ها جناب آقاي دكتر نوبخت، از مسائل حوزه انتخابيه خودم از ميبد هم صحبت نمي كنم چون همه بزرگان مي دانند كه ميبدي هستم ولي از تفت صحبت مي كنم.

خود شما پيشكسوت و استاد ما هستيد و اشراف داريد. دويست روستاي تفت با تانكر آب رساني مي شود و از همين الان شروع به كار كردن همكاران آبفاي روستايي، ما هم پيگيري هايي در طول دو سال گذشته داشتيم از طريق وزير محترم نيرو، جناب آقاي چيتچيان وزير سابق و جناب آقاي اردكانيان وزير نيرو به اتفاق فرماندار سابق و فعلي شهرستان تفت. خوشبختانه كار در حوزه وزارت نيرو به سرانجامي رسيده و جناب عالي هم كه فرموديد كه همكاران بسيار محبت كردند و تامين اعتبار لازم شده كه بتوانيم بخشي از مشكلات روستاها را با ايجاد شبكه و ايجاد مجمتع هاي آبرساني حل كنيم.

بعد از اين هم لطف و عنايت شما را مي طلبد. از همين جا فضايي را باز كنم؛ راجع به آب زياد صحبت مي شود و نمايندگان استان خيلي با هم نشستيم و اصل را بر همين گذاشتيم كه حرفي نزنيم راجع به آب و با تدبير برخورد كنيم.

چون اعتقاد داريم مشكلي كه ما داريم و مشكلي اصفهان دارد، مشكلي كه چهارمحال و بختياري دارد همه يكسان است و بخشي از گرفتاري ها مربوط مي شود به كاهش نزولات جوي كه بايد همه بسازيم و يك بخش هايي مربوط مي شود به سوء مديريت ها و تنش هاي غيرضروري كه بعضي ايجاد مي كنند.

مسئله آب مثل مسئله نفت مي ماند و جزو انفال است. اگر قرار شد براي آشاميدن باشد چه در يزد باشد چه در اصفهان و از كجا به كجا انتقال پيدا كند، نفت از خوزستان استخراج مي شود ولي در همه كشور استفاده مي شود، آهن از يزد استخراج مي شود و ماده اوليه همه كارخانه هاي كشور است. ما معتقديم اين مباحث بايد در مديريت كلان كشور بايد حل شود. با ورود جناب آقاي رئيس جمهور و هيئت دولت سعي كرديم اين برخورد ما و روش ما باشد كه با تدبير كار را جلو ببريم در حالي كه واقعيت اين است كه مردم يزد صداي العطششان بلند است.

همينجا تشكر و قدرداني مي كنم از لطف و محبت و كمكي كه شما براي كل استان يزد با نظر ويژه نگاه كرديد، و همچنين براي حوزه انتخابيه حقير، تفت و ميبد تشكر و قدرداني مي كنم و مخصوصا توجه خاصي به حوزه دانشگاه داشتيد.

 

محمدرضا تابش نماينده مردم اردكان در مجلس شوراي اسلامي:

بسم الله الرحمن الرحيم

ماه فروماند از جمال محمد

سرو نباشد به اعتدال محمد

عرض تبريك بعثت حضرت ختمي مرتبت را دارم خدمت حضار عزيز و ارجمند. آرزومندم كه خداوند ما را در تاسي به روش و منش پيامبر رحمت موفق و موعد بدارد.

خيرمقدم عرض مي كنم خدمت مهمان بزرگ و ارجمند معاون محترم رئيس جمهور و رياست محترم سازمان برنامه و بودجه. افتخار دارم كه طي دو دهه آشنايي با ايشان درس هاي زيادي را از سلوك و رفتار ايشان آموختم. از خانداني با اصالت، ريشه دار، پدري بزرگوار و  مادري با فضيلت و دايي بافضيلت كه همه اينها را هم به عينه ديدم و هم همشهري عزيز و گرانقدرمان آيت الله دكتر محقق داماد به نيكي از اين خانواده عزيز ياد كرده است.

خيلي قدم رنجه فرموديد و شهر ما را منور و نوراني كرديد. از استاندار محترم، معاونين و مديران كل و مجموعه عائله دولت و حاكميت در استان يزد تشكر و سپاسگزاري دارم. زحمات زيادي كه ايام پاياني سال كشيدند در عين تنگناها و مشكلاتي كه كشور با آن رو به رو بود و  در اين يك ماه اخير هم به خوبي از ميهمانان نوروزي پذيرايي كردند. انشاالله نزد خداوند تبارك و تعالي ماجور باشند. از زحمات برادر ارجمندم جناب آقاي دكتر نصيري زاده كه طي مسئوليت خود سازمان برنامه و بودجه استان را علمي و بدون حاشيه اداره كردند، متشكر و سپاسگزارم.

از حضرتعالي و استاندار محترم نيز تشكر دارم كه سنت حسنه انتخاب مديران از بين مجموعه كاركنان كه انشاالله در دولت باز شود و در ساير استانها و نهادها به همين روش عملي شود، اين سنت را انتخاب كرديد كه تبريك مي گويم به جناب آقاي مهندس حسيني پور.

كشور با مشكلات مختلفي روبه رو است. برخي از اين مشكلات از گذشته هاي دور ريشه دارند و برخي از مسائل آسيب هاي نوظهور و نو پديد متاثر از تحولات فناورانه و تحولات اجتماعي و تغييرات جهاني هستند. مهمترين مسئله امروز كشور اينست كه در اين شرايط تفاهم بر سر اولويت ها و مسائل ملي كشور يك ضرورت كاملا محرض است.

رهبر معظم انقلاب اسلامي به درستي فرمودند كه اگر كشور مشكلات بزرگ دارد فرصت هاي متنوعي هم دارد، مهمترين خطري كه به نظر من كشور را تهديد مي كند اينكه چشم اندازها و افق هاي روشن آينده مرتب در معرض تهديد قرار مي گيرند و ايجاد ياس مي شود در بين مردم.

مخالفين ايران و انقلاب اسلامي و نظام مرتب بر طبل تبليغات منجر به بي آيندگي مي كوبند. براي خنثي كردن اين امر بايد اعتماد به حاكميت و اميد مردم را بالا ببريم و مشاركت ملت را در همه زمينه ها داشته باشيم.

لازمه اين امر، تفاهم و گفتگو است و نتيجتا اجماع بر سر همه مسائل اساسي كشور است. اميدوارم كه بستر اين تفاهم و همدلي با درايت ها و توصيه هاي مقام معظم رهبري فراهم شود.

عليرغم اينكه سال گذشته كشور با چالش ها و مشكلات زيادي مواجه بود، اجازه مي خواهم از سهميه صحبت هاي دوستان استفاده كنم چون هم عضو كميسيون برنامه و بودجه هستم و هم عضو ناظر شوراي برنامه ريزي و توسعه استان هستم، دو يا سه دقيقه بيشتر وقت براي صحبت نياز دارم.

علي رغم اينكه سال گذشته كشور با چالش هاي زيادي كه ريشه در دشمني بدخواهان اين ملت مواجه بود، به عنوان فردي كه در كميسيون برنامه و بودجه و شوراي پول و اعتبار و شوراي برنامه ريزي استان هستم بايد از مجموعه اقدامات دولت در اين شرايط حاد و خطير تقدير و تشكر كنم.

يك مقدار كار آقاي دكتر نوبخت را آسان كنم. عملكرد 320 هزار ميليارد توماني دولت در فراهم كردن منابع و صرف آن كه معادل 100درصد رقم پيش بيني شده در لايحه و 92.5درصد مصوبه مجلس بود، تحقق درآمدهاي مالياتي و گمركي به ميزان بالغ بر 115 هزار ميليارد تومان فراتر از مصوبه دولت و نزديك به برآورد مجلس بود.

عملكرد اعتبارات تملك دارايي سرمايه گذاري 42 هزار ميليارد تومان و اگر برداشت از صندوق توسعه ملي كه 13هزار ميليارد تومان بود براي مهار آب هاي مرزي و تسطيح اراضي كشاورزي در خوزستان و دشت زابل را به آن اضافه كنيم اين رقم به حدود 55 هزار ميليارد تومان مي رسد كه رقم بي سابقه اي است.

رشد اقتصادي 9ماهه با نفت 4.4درصد و بدون نفت 4.7درصد، نزديك به آنچه كه صندوق بين المللي پول پيش بيني كرده بود، تقليل ميانگين رشد بيكاري از 12.3درصد به 12.1درصد، كنترل و كاهش تورم سالانه به 8.2درصد، پيش بيني صحيح قيمت نفت كه هر بشكه 50دلار كه فروش آن 53 دلار بود.

مجموعا بالغ بر 34 هزار ميليارد تومان اوراق مشاركت سال هاي گذشته و سال جاري پرداخت شد. كار بسيار عظيمي بود كه انجام گرفت، اينها نكات مثبتي بود كه در عملكرد دولت شاهد هستيم و بايد بيان شود و از سياه نمايي ها راه به جايي نخواهيم برد. دولت پيشاني نظام است و اگر دولت ما كه همواره مورد حمايت مقام معظم رهبري بوده موفق باشد، انشاالله در مقابله با تهديدها و چالش ها موفق خواهيم بود و همينگونه خواهد شد.

در ديدار عيد ديروز كه در خدمت مقام معظم رهبري، كه جمعي از جناح ها و از سياسيون كشور بوديم، ايشان روي اين نكته تاكيد داشتند كه شرايط ما به مراتب بهتر از گذشته است، شما دوران جنگ و بمباران هاي شهرها را در نظر بگيريد، خيل جوان هايي كه الان مي خواهند به جبهه بروند با بصيرت اين راه را انتخاب مي كنند، پايداري و مقاومت مردم اينها نكات بسيار مثبتي است كه بايد براي مردم تبيين و بيان شود و اميدوار باشند نسبت به آينده، البته مشكلات و گرفتاريها وجود دارد، البته مشكل ارز يك مشكل جدي است و بنده در كنار شما در شوراي پول و اعتبار از چندين ماه پيش پيش بيني مي كرديم. ريشه آن اقتصادي نيست. ميزان عايدي ارزمان مجموعاً از فروش نفت و از صادرات غير نفتي بيشتر از مصارفمان است كه بايد مديريت شود، يك مقداري مديريت بهتر مي طلبد، يك مقداري هم جنگ رواني است كه راه افتاده كه عامل آن هم سياسي است، خودمان كه نبايد اين مسائل را دامن بزنيم، به مردم القا كنيم كه وضعيت كشور خوب و مثبت نيست.

بايد ببينيم و مديريت كنيم، الحمدالله آقاي رئيس جمهور هدايت اين كار را عهده دار شدند و انشاالله اين نوسانات فروكش خواهد كرد، دلايلي علمي هم دارد كه در هر صورت بايد آن به دلايل علمي هم اتكا داشته باشيم.

توجه به انضباط مالي قابل تقدير است كه البته اين وجه به اصطلاح بايد تقويت شود، آقاي فلاطون زاده اينجا هست و دارد به من نگاه مي كند بايد هواي ايشان را هم داشته باشند.

اهتمام به بودجه ريزي عملياتي گرچه در آغاز راه هستيم ولي انصافا اهتمام دولت ستودني است و انشاالله بودجه ما در سنوات آينده كاملا عملياتي شود، ايرادت و اشكلاتي هم وجود دارد كه در گزارش تفريغ بودجه آمده بود، بخشي از اين نشات گرفته از كمبود اطلاعات و بخشي هم ممكن است تخلف باشد كه حتما دولت خاضعانه در صدد رفع مشكلات و موانع برخواهد آمد.

عملكرد اعتبارات استان را هم استاندار محترم مي فرمايند، مصوب عمراني 363ميليارد تومان بوده و عملكرد 174ميليارد تومان، مصوب جاري 190ميليارد تومان، عملكرد 219 ميليارد تومان. اين ها اهتمام دولت را مي رساند كه دستگاه ها بتوانند كارشان را با قدرت انجام دهند، يعني 115درصد تحقق. درآمدهاي استان به نظر من آقاي دكتر بايد واقع بينانه تر ديده شود. مردم تحت فشار هستند، بنگاه هاي اقتصادي الان شايد نتوانند به سهولت و آساني كارشان را انجام دهند. درآمد مصوب 96، 1370ميليارد تومان بوده، عملكرد يازده ماهه 85درصد، 1164ميليارد تومان نشان مي دهد كه در هر صورت يزدي كه شهره است و پر آوازه در كار اقتصادي، يك تنگناهايي دارد. مصوب سال 97، 1520ميليارد تومان ديده شده يعني 11درصد رشد دادند در حالي كه سال قبل 15درصد عدم تحقق درآمدها را داشتيم.

استدعاي بنده اين است كه حتماً جناب آقاي دكتر دهقاني، مهندس موسوي و جناب آقاي صباغيان در اين تقاضا مشترك هستيم و آن اينكه اعتبارات آب تامين شود. فاينانس خط دوم آب را شوراي اقتصاد بايد تسريع كند. اعتبارات سفر مقام معظم رهبري است كه من خبرش را كه گرفتم علي رغم اينكه قول داده شده كه كامل تامين شود كه هنوز نشده است.

تفويض اختيار به استان در كارها و موضوعاتي كه راهگشا و يا مي تواند بر اتكاي بر ظرفيت هاي استان بالندگي ايجاد كند. شوراي معادن را در قانون برنامه و قانون بودجه پيش بيني كرديم ولي متاسفانه آن درآمدي كه لحاظ شده در جدول متناسب با واقعيت ها نيست، بسيار كم و محدود است.

در هر صورت معادن استفاده هاي زيادي از استان ها مي برند و بايد به اصطلاح نسبت به تخريب هايي كه حادث مي شود متعهد باشند و پيش بيني درآمدها و ميزان وصولي در استان ها بايد علمي باشد، استدعا دارم شما كه به بودجه عملياتي اهتمام داريد و آمايش سرزمين كه كارهاي خوبي در استان صورت گرفته، تشكر مي كنم از آقاي دكتر نصيري زاده، آقاي مهندس نبي، آقاي مهندس حسيني پور و آقاي فخرالدين و همه اصحاب برنامه و بودجه استان. من استدعا دارم كه مبادله موافقت نامه ها را كاري كنيم كه از ابتداي سال در تهران انجام شود. وقتي بعد از دو سه ماه اين وضعيت در تهران مشخص مي شود مسلم است كه در استان از شهريور و مهر شروع مي شود و من فكر كنم كه با برنامه ريزي و درايت مي توان به اين كار دست يافت.

من از اقاي فلاطون زاده گزارشي كه گرفتم. خيلي تعجب كردم كه هنوز موافقت نامه برخي ادارات مربوط به سال 95 باز است، ديوان محاسبات با اين چه كار مي تواند انجام دهد؟ آيا مي تواند اين كار را به عنوان تخلف گزارش نكند؟ از آن طرف مي بينيم تنگناهايي كه حادث شده منجر به اين موضوع شده است.

ببخشيد فراتر از وقت صحبت كردم و عذرخواهي مي كنم از استاندار محترم، حضرت عالي، همكاران عزيز و ارجمندم و اعضا كه وقتشان را گرفتم. صميمانه متشكر و سپاسگزارم.

 

سيد ابوالفضل موسوي نماينده يزد و اشكذر در مجلس شوراي اسلامي:

بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين

عرض سلام و ادب خدمت حاضرين در جمع، عرض تسليت بمناسبت شهادت امام موسي كاظم(ع). انشاالله كه موفق و موعيد باشيد و سال 97را پر انرژي شروع كرده باشيد و ما هم بتوانيم كه در خدمت شما باشيم.

جناب آقاي دكتر نوبخت. من هفته پيش جلسه اي با صنعتگران داشتم. خواسته صنعتگران اين است كه اگر دولت واقعا به بخش خصوصي و اقتصاد مقاومتي اعتقاد راسخ دارد، قطعا و حتما در رويكردهايش بايد بازنگري داشته باشد.

من آماري را ارائه دادم درباره بودجه سال 97. بودجه امسال دولت 400هزار ميليارد تومان است، درحاليه كه بودجه شركت هاي دولتي  800 هزار ميليارد تومان بود و مجلس به آن ورود نداشت.

معني و مفهوم اين حرف اين است كه دو سوم بودجه ممكلت دولتي است و ما هم به آن ورود نداريم. خيلي حساب كتاب ساده دارد يعني دولت نمي خواهد دست از دولت گرايي بردارد و بخش خصوصي را حمايت كند.

بنابراين هر چه به بخش خصوصي بگويم باور نمي كند يعني اصلا باورشان نمي شود كه دولت عنايت و توجهي به بخش خصوصي دارد.

نكته دوم اين است كه از مديركل صنعت، معدن و تجارت در يزد چند نوع كالا داريم كه توليد مي شود؟ اگر اشتباه نكنم گفت كه 840 يا 850 نوع كالا داريم كه در يزد توليد مي شود. با برند يزدي و با كيفيت هاي عالي. اگر واقعا اين اتفاق در حال افتادن است بايد اتفاقي بيافتد گفتم كه استاندارد توليد موادي و كالاهايي كه در يزد توليد مي شود به نحوي باشد كه هر جايي مشاهده كردند كه ساخت يزد است به آن اعتماد كنند و خود ما سرتعظيم فرود بياوريم به آنچه كه الان داريم و كيفيت را رعايت مي كنيم.

مثال زدم كه شيريني حاج خليفه رهبر در اقصي نقاط دنيا هم ببينيد بازهم مي گويند كه توليد يزد است و به هر حال خودمان به آن اعتقاد داريم. بنابراين اگر امسال سال حمايت از كالاي ايراني است وقتي طرح آمايش را داشتند كار مي كردند جملات اولي كه كسي كه طرح آمايش را تهيه مي كرد عنوان كرد كه يزدي ها دانش بنيان اند و توليد گر، يعني از مواد خام مي توانند بهترين توليدات را داشته باشند.

شهر آقاي تابش، شهر اردكان كه مثال مي زنم روي شيريني و ارده حكم راني مي كند در توليدات مختلف، ولي پايه آن مال اردكان نيست يعني اين مواد به اردكان آورده مي شود و فقط روي آن كار و توليدگري مي كنند. اين ابتكار يزدي هاست كه طرح آمايش را به هر حال جملات اولش كه خصوصيت آن بيان شده است.

بنابراين يزدي ها اين قابليت را دارند، دانش بنيان و دانش محور هستند. تكنولوژي دارند و توليدگر هستند و اميدواريم كه اين اتفاق بيافتد.

جناب آقاي دكتر نوبخت، نكته بعدي اين است كه به لحاظ معدني در تنوع معدن اول هستيم ظاهرا، ميزان ذخيره معادن در سنگ آهن دوم هستيم و الان در حالت تعادل هستيم، يعني اگر در سنگ آهن، توليد و معدن و بحث آب. اگر موازنه بهم بخورد تعادل استان بهم مي خورد.

خواهش من از شما به عنوان معاون رئيس جمهور و معاون دولت اين است كه اين تعادل را در يزد ما بهم نزنيد. يعني با هم داستان هايي كه در اين شبكه ها است و عنوان مي شود و دكتر دهقاني هم توضيح دادند كه ما نمايندهاي يزد تصميم گرفتيم كه جمله اي را نگوييم كه آرامش بهم بخورد. چون اعتقاد داريم كه به هرحال اين تعادل وظيفه حاكميت است كه برقرار كند.

خواهش من اين است كه اين رابطه بهم نخورد كه اگر اين رابطه بهم بخورد، من كه نماينده مردم يزد هستم نمي توانم صحبتي داشته باشم، ما اگر بخواهيم به كالاي ايراني و خدمات ايراني بحث داشته باشيم بايد يه نيم نگاهي به دشمن خود داشته باشيم و مرگ بر آمريكا هم مي گوييم ولي ترامپ تاجر تصميم گرفته كه از كالاي خودش حمايت كند.

ببينيد تصميماتي كه در دولت آمريكا مي گيرد، يكدفعه ماليات را كاهش مي دهد و امتياز به صنعتگران و توليدكنندگان داخلي خودش مي دهد و مقابل همه كشورها ايستاده، خواهش من اين است كه همچنين نگاهي به صنعت داشته باشيد و اگر بايد به توليد و صنعتگران اين نگاه را داشته باشيد، حتما اين اتفاق بيافتد در تمامي زمينه ها.

خدايي نكرده شركت هاي ما بخاطر بدهي هايشان تعطيل شوند - اگرچه استاندار محترم قول داده كه كارگاه هاي توليدي بخاطر بدهي هايش تعطيل نمي شود - ما اين قول را از دولت مي خواهيم كه صنعتگران ما كه من نام آنها را سفيران و مبارزين جبهه اقتصادي گذاردم، خودشان اسم خودشان را عاشقان ديوانه جمهوري اسلامي ايران گذارده اند كه عمر و دارايي خانواده و ثروتشان و همه چيزشان را براي تحقق شعار مقام معظم رهبري گذاشتند.

نكته ديگر اين است كه دوستان صنعتگر ما مي گويند كه جناب آقاي دكتر نوبخت چرا اينقدر تعداد دستگاههاي نظارتي كه مي خواهند نظارت كنند متنوع است. اين تنوع عيبي ندارد ولي عنوان مي كردند كه 18دستگاه نظارتي مي خواهند بررسي كنند، آخه چرا؟

اگر اين 18دستگاه بايد باشد حرفي نداريم ولي متمركز بايد بشود.

آقاي نوبخت ظاهرا ما به عنوان نمايندهاي تنبل هستيم من حداقل فكر ميكنم كه نامه اي را به شما ننوشتم، البته آقاي نبي گزارش خوبي را دادند كه گفتند وضعيت به اين شكل است. اگر ما نامه نمي نويسيم معني و مفهومش اين است كه شما سومين سفرتان است كه به استان يزد تشريف آورديد و قدمتان برروي چشمانمان كه آمديد و بازهم خواهش مي كنم كه تشريف بياوريد.

دوستان مدير يزدي ما نسبت به آنچه كه شما برنامه داريد، اعتقادم بر اين است كه اگر نامه اي بنويسيم و شما بخواهيد روي آن دستور بدهيد، من مي گويم شما بي برنامه هستيد! كه بازهم در جلسه سازمان مديريت گفتم.

معني حرفم اين كه من اين اعتقاد را ندارم و نامه هم نمي نويسم ولي خواهش دارم كه بايد يزد ما با اين همه قابليت و استعداد و برندهاي خيلي خوبي كه دارد، و يونسكو يزد را در فهرست ميراث جهاني قرار داد، برنامه هاي خوبي در آن اجرا شود.

اما نكته آخر، امروز در جلسه مجلس دانش آموزي استان يزد شركت كردم. حدود 100نفر دانش آموز از سراسر استان يزد جمع شده بودند و حدود 60تا 70سوال براي من نوشتند كه سعي كرديم ارتباطمان را برقرار كنيم، يه چند تا جمله آماده كرده بودم كه براي شما بگم، اعتقاد داريم كه توسعه استان بر محور دانش و بر محور دانش آموزانشان است.

استان ما 24 سال است كه رتبه اول در پذيرش دانشجو دارد و پي در پي هم است كه اين رتبه را هم حفظ كرده، من در شاخص هاي آموزش و پرورش كه نگاه كردم در مدارس، خواهش دارم كه اگر بايد اين استان با اين قابليت بايد توجه شود، توجه بشود، اگر بايد به معلمين و مديران مدارس توجه شود، لطفا توجه ويژه شود. چون اين افتخاري كه آفريدند واقعا قابل ارزش است و 24سال مداوم اين اتفاق افتاده است.

اما ريزتر شدم در داستان فرار مغزها، نگاه كردم كه نسبت به مهاجرين كه در حال فرستادن هستيم به خارج، ديدم 71درصد اينها داراي تحصيلات عالي هستند. البته كشور ما جزو 10كشور مهاجر فرست به لحاظ نخبه فرست نيستيم. ايران جزو بيست كشور هم نيست و از اين جهت رتبه كشورمان پايين است كه بايد تمهيداتي بيانديشيم.

من از دانشگاه يزد واقعا راضي هستم. گزارشاتي كه از دانشگاه يزد مي دهند، گزارش هاي بسيار عالي مي دهند و بهترين دانش آموز را به سراسر كشور مي فرستيم و دانشجوهاي متوسط را مي گيريم ولي خروجي استان يزد بهترين خروجي در مقاطع فوق ليسانس و دكتري است و دكتري، يعني هر كسي كه به يزد مي آيد ساخته و پرداخته مي شود و با يك محصول عالي به بيرون مي رود.

ما بيشترين نخبه را تحويل مي دهيم و از آن طرف كشور ما، كشوري است مهاجرپذير و آقاي دكتر نوبخت يزد ما استاني است مهاجرپذير هم مهاجريني از كشورهاي مختلف. علي الاخصوص برادران افغاني و مهاجريني كه از استان هاي هم جوار به استان مي آيند.

نمي خوام اين بحث رو باز كنم. بحثي است كه دكتر طالبي مسلط شدند روي آن و برنامه دارند و اين اتفاق كه در حال افتادن است اگر نگاه ويژه اي بايد به استان يزد داشته باشيد، خواهشمندم اين نگاه به استان باشد.

آقاي دكتر نصيري زاده از خدمات شما در استان يزد تشكر مي كنم. اگر فرصتي نشود كه بعدا تقدير و تشكري داشته باشم في البداهه اينجا تقدير و تشكر مي كنم و از تلاشي كه براي طرح آمايش داشتيد و گزارشي كه آقاي نبي دادند متشكريم و اميدواريم كه جناب آقاي حسيني پور اين اتفاق بيافتند كه طرح آمايش به عنوان اولين محصول مديريتي شما در سال 1397 به اجماع مديران استان و نخبگان استان برسد كه ما بتواند محور كارهايمان قرار بگيرد و هر كدام در چارچوب طرح آمايش حركت كنيم.

 

محمود زماني قمي استاندار يزد:

من قبل از هر چيزي عرض كنم كه من همه سعادت و توفقيم عشق به فرزندان حضرت زهرا و سادات است. جناب آقاي موسوي مزاح فرمودند. من ارادت خودم را به همه فرزندان حضرت زهرا سلام الله عليها اعلام مي كنم. روز شهادت جانسوز حضرت موسي بن جعفر را پشت سر گذاشتيم، تسليت عرض مي كنم شهادت جانسوز هفتمين پيشواي شيعيان را خدمت همه شما و خيرمقدم عرض ميكنم به سرور ارجمند جناب آقاي دكتر نوبخت، معاون رئيس جمهور و رئيس محترم سازمان برنامه و بودجه كشور.

اگر بخواهم در يك جمله عرض كنم كه همه نحله ها و گفتمان هاي سياسي از سه دهه گذشته و بيشتر آقاي دكتر نوبخت را با چه ويژگي مي شناسند، بايد عرض كنم كه انسان اخلاق مدار و متخلق و بسيار علاقمند به حوزه هاي اخلاقي با رنگ دين و دينداري و در كوران جريانات سياسي همه گفتمان ها او را تكريم مي كردند به دليل همين ويژگي.

از اين ويژگي كه بگذريم در سنگرهاي متعدد اعم از سنگر قانون گذاري و اجرايي و سياست و حتي استقرار دولت تدبير و اميد، از شايستگان اين عرصه و از موثرين طراز اول بودند و در كسوت مسئوليت فعلي هم منشا اثرات فراوان. ما هم افتخار داريم كه امروز ميزبان اين ميهمان گرانقدر باشيم و من تشكر مي كنم كه قبل از سال جاري وقتي كه خدمت ايشان رسيدم و گزارشي خدمت ايشان ارائه كردم خواهش كردم كه به استان بيايند و ايشان پذيرفتند و خيلي هم زود شاهد اين توفيق بوديم. از حضور ايشان و همه همراهان ايشان صميمانه تشكر مي كنم.

از حضور همه نمايندگان گرانقدر استان دكتر تابش، مهندس موسوي، دكتر دهقاني، كمال تشكر را دارم و جناب آقاي صباغيان كه سلام رساندن - و گرفتار شده بودند -و نتوانستند تشريف بياورند و براي همه نمايندگان عزيز آرزوي سربلندي دارم و بسيار متشكرم از همراهي و بزرگواري شما.

حضرت آيت الله ناصري نماينده محترم ولي فقيه در استان و امام جمعه يزد سلام رساندند و باتوجه به اينكه عموي بزرگوارشان به تازگي دارفاني را وداع گفتند براي حضور در اين مراسم عازم تهران و كرج شدند و خيلي هم علاقمند بودند كه با حضرت عالي جلسه اي داشته باشند و سلام گرم خدمت شما رساندند.

رسم در اين جلسات بر اين است كه توصيف كلي از استان مي شود و به دستاوردهايي اشاره مي شود و بر نكاتي هم در حوزه اختيارات دولت و يك دستگاه حاكميتي فرابخشي به نام سازمان برنامه و بودجه است به آنها هم اشاره مي شود.

اولين ويژگي استان يزد اصالت تمدني، فرهنگي و تاريخي آن است اگر ما به همه ساحت هاي تاريخي و تمدني آن بخواهيم اشاره كنيم نه مجال است و نه ممكن؛ حوزه بزرگ علميه قم بنيانگذارش يزدي، مراجع بزرگي مانند: صاحب عروه، آيت الله العظمي محقق داماد و آيت الله حاج شيخ غلامرضاي يزدي مظهر علم و اخلاق. و دو تمثال بزرگي كه از علماي اخير اين استان هستند و در سالن حضرت عالي شاهد هستيد: شهيد محراب استوانه فقه و مجاهدت آيت الله شهيد صدوقي و بيت مكرم آيت الله آقا روح الله خاتمي كه ما دينداري، اخلاق و روشنفكري را به عنوان پيوند دهنده در حوزه، از ايشان مي بينيم و در دوران تاريكي و طاغوت و حاكميت ظلم و استبداد در كشور، آيت الله آقاي خاتمي مظهر اخلاق، روشنفكري و دينداري بود و خاندان بزرگ او.

اين شهر به دليل داشته هاي تاريخي و تمدني ثبت ميراث جهاني شد. همين جا عرض كنم كه آقاي دكتر نوبخت كه ما را به عنوان يك مقصد بزرگ گردشگري و توسعه صنعت توريسم مي تواند به حساب بياورد. ما بايد اين تلقي را از يزد و استان يزد داشته باشيم.

گردشگران خارجي ما در سال 92 كمتر از 20 هزار نفر بودند. امروز و در پايان سال 96، 124هزار نفر، كه تحت تاثير سياست هاي خردمندانه دولت هم در حوزه خارجي و هم در ساحت هاي ديگر بود.

امسال 850 هزار نفر گردشگر ايراني سكونت گزيدند در استان يزد، سال قبل 725 هزار نفر بود. طبيعتا ما داريم در حال گام برداشتن به  وضعيت بهتر گام بر مي داريم. در اين حوزه عجالتا اين استدعا را دارم كه طرح هاي بزرگ گردشگري ما كه در شوراي عالي معماري و يا در بخش هايي از دولت در سازمان هاي ملي و مركزي منتظر تاييد و تصويب هستند و من آمار و مشخصات آن ها را تقديم خواهم كرد براي ما تسهيل بفرماييد. يكي از مسيرهاي ايجاد اشتغال حوزه گردشگري است.

وجود سرمايه هاي انساني و اجتماعي با روحيه كارآفريني در استان يزد، بخش خصوصي مصمم و با اراده و علاقه مند به ايران و انقلاب و كشور، جزو شش استان صنعتي كشور هستيم كه بيش از 3هزار واحد بهره برداري صنعتي كوچك و متوسط و بزرگ داريم.

حدود 50 درصد كاشي و سراميك، 27 درصد نساجي و 15درصد توليدات فولاد ايران در استان يزد است. بالغ بر 5 ميليارد تن ذخاير شناسايي شده معدن داريم، 1.2ميليارد تن آن قطعي است و 32ماده معدني در حال استخراج است.

51 درصد سنگ آهن كشور از استان يزد است، جايگاه برتر پارك علم و فناوري يعني جزو دو پارك برتر كشور، جايگاه نخست نخبگان به جمعيت در سطح كشور، پيشتازي 24 ساله دانش آموزان با استعداد يزدي در مسابقات كنكور، 6.7 درصد طول خطوط راه آهن، منابع سرشار انرژي خورشيدي و بسياري از ويژگي هاي ديگر كه در حوصله اين مختصر نمي گنجد.

وجود بيمارستان ها و مراكز بهداشتي و درماني معتبر و قابليت هاي ارائه پزشكي در حوزه هاي تخصصي و فوق تخصصي، من خدمت شما عرض كنم كه چهل درصد از تخت هاي بيمارستاني را هموطنان ما از استان هاي همجوار كرمان، سيستان و بلوچستان، هرمزگان در اختيار دارند.

با كيفيت ترين درمان و ارزان ترين درمان را در استان يزد ارائه مي كنيم و همين امر و خوش خلقي و نجابت يزدي ها هم به اين عناصر ضميمه مي شود و اشتياق آمدن به يزد و پذيرايي گرم يزدي هاي عزيز را به دنبال دارد.

اجازه بديد اشاره كنم به صادرات استان. صادرات در سال 96، 527 ميليون دلار و در سال 95، 466 ميليون دلار بوده است. اين ميزان اگرچه مطلوبمان نيست و رضايتي نداريم و نقطه هدف ما عدد بسيار بزرگتري است اما حركت درست و جهت گيري نادرست نيست.

واردات ما 131ميليون دلار است كه بيش از 90 درصد اينها قطعات يدكي، ماشين آلات و مواد اوليه توليد است، عنايت داريد حضرتعالي به عنوان يك متخصص در حوزه اقتصاد كه طراز تجاري ما تا چه اندازه مثبت است. طبيعتا ما خيز برداشتيم براي شرايط بهتر، انشاالله.

دستاوردهاي دولت تدبير و اميد بسيار فراوان و زياد است كه من از برادر عزيزم ميرمحمدي استاندار سابق و همه مديران و دست اندركاران صميمانه تشكر مي كنم:

* ثبت ميراث جهاني شهر يزد،

* تامين آب شرب شهرستان بهاباد و 286روستاي استان،

* اجراي پروژه هاي فاضلاب شهرهاي اردكان، مهريز، ميبد و بافق با سرمايه گذاري بخش خصوصي و تسهيل گري و هدايت مجموعه دولت.

* افزايش تخت هاي اقامتي استان به رقمي بالغ بر 5هزار و 500تخت،

* ارتقاء ضريب نفوذ گاز طبيعي در مناطق شهري استان به 99 درصد و روستايي به 73درصد،

* قرار گرفتن دانشگاه يزد براي اولين بار در جمع 13دانشگاه برتر ايران، 250 دانشگاه برتر آسيا و بالاخره 200 دانشگاه جوان مناسب دنيا.

* آغاز به كار عمليات اجرايي دومين معدن سرب و روي دنيا در مهدي آباد مهريز استان يزد

* ساخت بيش از 11هزار واحد مسكن مهر و اتمام آنها،

* هوشمند سازي 30درصد از مدارس استان،

* افزايش چشمگير طرح رايگان بيمه سلامت به ميزان بيش از 82هزار نفر در استان يزد، بگذارم و بگذرم.

البته در كنار همه اين مزيت هايي كه به اندكي از آنها اشاره كردم تنگناها و محدوديت هايي هم ما را رنج مي دهد و بخش هايي از آن حتما با تدبير دولت و عنايت و كفايت شما و همكارانتان انشاالله تخفيف پيدا خواهد كرد:

* اولين موضوع ما منابع آب است، به درستي درك كرده ايم كه با موضوع كم آبي در كشور بايد سازگاري را رقم بزنيم و داستان عبارت از يك بحران موقت نيست كه ما براي آن ستادي سر و پا كنيم و بعد از ماه و يا سال ها اعلام خروج از اين بحران را داشته باشيم. ما كشوري كم آب و استان يزد كم آب تر از بقيه نقاط كشور است. طبيعي است كه بايد اقتضائات اين شرايط را طراحي كنيم كه اين كار را شروع كرديم و فكر مي كنيم همانطور كه در مسير هم به شما ارائه كردم، كاملا خود را آماده كرديم. سرمايه اصلي ما قناعت و بزرگي روح مردم استان يزد است و در تغيير الگوهاي مصرف و كم مصرف كردن و درست مصرف كردن، اولين اميد ما به روح بلند، اراده و همت خود مردم استان يزد است. اما آنچه كه بايد طراحي مي كرديم در شوراي حفاظت آب استان و جلسات ديگر، اين تصميمات آماده است و خودمان را براي شرايطي كه نزولات آسماني كم و آب زاينده رود كمتر و شرايط هم پيچيده، خودمان را آماده كرده ايم، اما طبيعتا براي اعمال برخي از سياست ها به مصوباتي در دولت و حمايت هايي از دولت نيازمنديم كه من آن ها را مكتوب خدمت حضرت عالي كردم و از آن عبور مي كنم.

طبيعتا در كنار تغيير الگوي مصرف و درست مصرف كردن در حوزه كشاورزي، كشاورزي، صنعت و حوزه شرب و بقيه بخش ها، به انتقال آب از همه مسيرهاي ممكن و شدني پرداختيم، هم خط انتقال دوم را تعقيب مي كنيم و هم به شيرين سازي و انتقال آب از دريا پرداختيم كه همه اين ها با كمك و معاضدت نمايندگان عزيزمان و صنعتگران و بخش خصوصي در حال پيگيري است كه حضرتعالي هم بخش هاي مهم و بزرگ آن را مستحضر هستيد.

* خالي شدن روستاها مشكل بسياري از بخش هاي كشور است اما دراين جا شديدتر و نسبت به جمعيت روستايي و شهري نسبت جدي تري است. 85 درصد جمعيت ما شهري است.

* اتباع غيرمجاز بخشي از آن ها به مديريت امنيتي استان باز مي گردد كه تدبير كرديم. بخش هايي را هم براي حمايت مالي و... تقديم حضور جناب عالي كرديم.

* سرمايه در گردش واحدهاي توليدي را هم تقديم حضور شما كردم، اجازه بدهيد من به موضوعات ديگري هم اشاره كنم و سخنانم را به پايان ببرم.

* خطوط راه آهني كه از استان يزد مي گذرد، توانسته 17ميليون تن بار ريلي را جابه جا كند و 23ميليون تن بار جاده اي هم جابه جا شده، بار ريلي كشور 46 ميليون تن است كه عنايت داريد 17ميليون تن از 46 ميليون تن عدد بزرگي است و نقش صنعت ريلي در استان يزد برجسته است.

* 5 ميليون نفر مسافر از مسير راه آهن يزد جابه جا شدند كه يك ميليون نفر آن مقصدشان استان يزد و چهار ميليون نفر آن عبور از استان يزد در سال 96. بنابراين جا دارد تقاضا كنم دو خطه شدن راه آهن بافق به زرين شهر اصفهان كه 260 كيلومتر آن در استان يزد است و در سفر رئيس محترم جمهور در 17اسفندماه 1394 آنچه كه در مصوبات سفرآمده، حدود 300ميليارد تومان براي اجراي اين خط تا بخش خروجي يزد تصويب شده، اما اين عدد به كل مسير تزريق شده و باعث شده كه ما در مرحله 70 درصدي بمانيم و 100 ميليارد تومان هم مطالبات از ما داشته باشند. من نامه اي را تقديم حضور حضرت عالي كردم. استدعا دارم در حوزه مصوبات سفر دستور بفرماييد هم تخصيص صدرصد و هم دو خطه شدن راه آهن ما و هم اتمام اين بخش در استان يزد را به دست باكفايت شما شاهد باشيم، پيشرفت در استان اصفهان 40درصد است، پيشرفت در استان ما 70 درصد است. طول خط در اصفهان 270 كيلومتر و در استان يزد260كيلومتر.

* ما فرودگاه بين المللي داريم اما اقتضائاتي را براي پروازهاي خارجي لازم داريم كه تقديم حضورتان كردم،

* در حوزه راه ها سعي كردم با مصوبات سفر درخواستم را تنظيم كنم و تمكن دولت را مي دانم و لطف بزرگ شما را هم شاهد هستم و نخواستم درخواست هايي داشته باشم كه در وسع و تمكن دولت نباشد و بيشتر درخواست هاي ما از جنس تسهيل گري، رفع موانع و مثلا در حوزه آب حتما در مقطعي درخواست فاينانس و طرح اين مطلب و تصويب دارم كه حتما مزاحتمان خواهم شد.

* بخش هاي ديگري هم در حوزه شهري، ناوگان حمل و نقل، نامه ها را تقديمتان كردم كه اجازه بديد بيش از اين مزاحم نشوم و بازهم تشريف فرمايي جناب آقاي دكتر نوبخت معاون محترم رئيس جمهور و رياست سازمان برنامه و بودجه كشور و هيات همراه  را به استان يزد خيرمقدم مي گويم و از تشريف فرمايي نمايندگان محترم و از سخنان آنها تشكر مي كنم. اجازه بديد از جناب آقاي دكتر نصيري زاده رئيس سابق سازمان برنامه و بودجه كه همانطور كه اشاره كردند عالمانه اداره مي كردند و با تلاش و علاقه مندي، صميمانه تشكر كنم و به رئيس جديد هم خيرمقدم مي گويم. اما روش ما دولتي ها اين است كه تا معارفه صورت نگرفته ما اسم نمي بريم و صحبت نمي كنيم و انشاالله در خدمتشان خواهيم بود.

مجموعه دولت در استان يد واحد هستند و در كنار بخش هاي ديگر و همكاران قضايي ما، نمايندگان مجلس، علما و روحانيت و ائمه جمعه همه تلاش مي كنند تا هدفهاي بلند انقلاب و نهضت جاويدان ما را محقق كنند. من از همه نيروهاي امنيتي و شوراي تامين در حضور جناب عالي از سپاه و بسيج، نيروي انتظامي، اطلاعات و همكاران قضايي ام صميمانه تشكر مي كنم.

روزهاي سختي را قبل از روزهاي پاياني سال پشت سرگذاشتيم، اما آنچه كه ديديم صميميت بود و همكاري و صفا از همه خانواده دولت و مجموعه مديران صميمانه سپاسگزاري ميكنم. عذرخواهي مي كنم كه طولاني صحبت كردم و علاقه منديم كه از سخنان و راهنمايي هاي دكتر نوبخت معاون رئيس جمهور محترم بهره كافي را ببريم.

 

دكتر محمد باقر نوبخت معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور

سم الله الرحمن الرحيم

من عذرخواه هستم از اينكه با عنايت به تاخير و تعويق زمان كه به انتهاي اين هفته كشيد و فردا هم تعطيل هست و شما سروران مي توانيد {مي توانستيد} برنامه هاي خانوادگي و شخصي داشته باشيد، جدا ببخشيد كه وقت خانواده شما را هم در اين ساعات براي كار مردم اختصاص داديم.

با انگيزه هاي متعدد من اين سفر را داشتم، نخست براي انعكاس مراتب ارادت، سلام و پيام جناب آقاي رئيس جمهور و اعضاي هيئت محترم وزيران خدمت مردم شريف متدين و فعال استان يزد اين سفر انجام شد و خرسند هستم كه در جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان اين پيام و سلام را منعكس مي كنم.

در فروردين ماه يعني در {مقطع زماني مابين} سال گذشته و سالي كه پيش روي ماست، وظيفه سازمان برنامه و بودجه كشور اين است از منظر نظارتي نگاهي به عملكرد گذشته دستگاه هاي اجرايي داشته باشيم. چه از منظر برنامه هايي كه وضع شد، بودجه هايي كه تصويب شد و آن ماموريت ارزيابي عملكرد مديريت كه با سازمان برنامه و بودجه است بتواند صورت بگيرد.

ديگر اينكه از اين فرصت حضور در شوراي برنامه ريزي استان استفاده كنم و سياست هاي ملي كه لازم است شما همكاران من در منطقه و استان حضور و فعاليت داريد به شما منعكس كنم و از سهم و نقشي كه اين استان مي تواند در رابطه با سياست هاي ملي داشته باشد اطلاعاتي را به شما منعكس كنم و آخرين وضعيت كشور را به عرض شما برسانم.

البته اين جلسه بايد متقابل باشد و از سوي شما هم مطالب گذشته و آينده را هم دريابم كه خوشبختانه در اين رابطه جناب استاندار زحمت كشيدند بيش از 100 موضوعي كه از طرف دستگاه هاي استاني به ايشان منعكس شده بود را جمع بندي كردند و در موارد خلاصه تري آنچه گفتند در 20 موضوع خلاصه شد كه من در اين سفر هم به شما خواهم گفت كه در سطح ملي چه برنامه هايي هست و شما چه سهمي بايد داشته باشيد و از سوي ديگر آنچه كه از شما بايد دريافت كنم را هم آقاي استاندار ظرف ساعات و روزي كه در خدمت شما هستم را به حقير منعكس خواهد كرد و از فرصت هم استفاده كرده و راجع به همكاران خودم در سازمان راجع به تغييراتي كه وجود داشت و دارد را به عرض و اطلاعات شما مي رسانم.

واقعيت اين است كه در سطح ملي كه ما هدف توسعه را براي سال 1397 دنبال مي كنيم رشد اقتصادي مورد نظر و كاهش نرخ بيكاري همراه با افزايش اشتغال جزو برنامه هاي راهبردي است.

ما براي اينكه بتوانيم به رشد مورد نظر برسيم چون در سال 1396 كه گذشت ما از دو مسير موضوع رشد توليد و اشتغال را كه التفات داريد مقام معظم رهبري ضمن تصريح و تاكيد به اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي براي سال 1396 بيان داشتند كه دو فراز و هدف اشتغال و توليد متفاوت و متمايز از ساير اهداف و سياست هاي اقتصاد مقاومتي بايد در سال 96 دنبال شود.

بنابراين الان كه سال 96 به پايان رسيد براي آن دو هدف ما ارزيابي مقدماتي داريم كه بايد از آن استفاده كنيم. براي سال 1397 بگوييم كه در سطح ملي چه قرار است انجام شود، چه منابعي قرار است صرف شود و سهم استان يزد در امر توسعه چه خواهد بود.

ما در سال گذشته براي دستيابي به موضوع رشد توليد و موضوع اشتغال از مسير سرمايه گذاري عمل كرديم، راه درست دستيابي به اشتغال بيشتر و توليد بيشتر سرمايه گذاري است، سرمايه گذاري در سال گذشته از دو كريدر و مسير انجام شد، از يك مسير ما واحدهاي توليدي بخش خصوصي را تلاش كرديم فعال كنيم. منتها از طريق تسهيلاتي كه نظام بانكي اعطا مي كند، 18 هزار ميليارد تومان نظام بانكي به چيزي حدود بيش از 24 هزار واحد توليد اعطاي تسهيلات كرد.

نشان داده مي شود كه به هر واحد كمتر از يك ميليارد تومان داده شد چون قصد {اين} نبود كه ما اين رقم 18 هزار ميليارد تومان را بين چند بنگاه تقسيم كنيم، قرار شد كه بنگاه هاي بزرگ سرمايه هاي مورد نيازشان را از بازار سرمايه تامين كنند، بازار پول يعني بانكها واحدهاي كوچك و متوسط را تحت پوشش قرار دهد.

به همين جهت 24 هزار واحد توانستند از اين 18 هزار ميليارد تومان تسهيلات استفاده كنند، مسير ديگر سرمايه گذاري ما معطوف بود به طرح هاي عمراني دولتي كه نمي شود به اينها تسهيلات داد و بايد اعتبارات دولتي از خزانه اختصاص داده شود. همانطور كه برادر عزيزم آقاي دكتر تابش به درستي اشاره كردند ما 42 هزار و 100 ميليارد تومان از خزانه براي اين امر اختصاص داديم. البته 1200 ميليارد تومان ديگر براي مواد 10 و 12 كه عمدتا مربوط به حوادث عمراني صرف كرديم و همانطور كه ايشان هم باز به دقت اشاره فرمودند ما براي آبهاي مرزي و بخشي از تامين آب مجبور بوديم كه از منابع صندوق توسعه ملي برخوردار شويم كه بيش از 50 هزار ميليارد تومان در سال گذشته براي طرح هاي عمراني استفاده كرديم.

پس 18 هزار ميليارد تومان براي طرح هاي بخش خصوصي و از طرف ديگر بيش از 50 هزار ميليارد تومان اعتبارات دولتي براي طرح هايي كه دولت بر عهده دارد. محصول اين دو تا باعث شد كه ما در 9 ماهه اول از 836 هزار نفر كه وارد بازار كار ما شدند توانستيم براي 819 هزار نفر فرصت شغلي ايجاد كنيم البته 17 - 18 هزار نفر هم نتوانستند وارد بازار كار شوند كه به تعداد بيكاران قبلي ما افزوده شد هرچند كارنامه بسيار درخشاني است.

ايجاد 819 هزار فرصت شغلي در 9 ماهه اول سال 96 نسبت به 9 ماهه اول سال 95، كار بزرگي بود ولي ناكافي بود چون حداقل 17 هزار نفر از افراد جوياي كار ما موفق نشدند شغل پيدا كنند و به آن حدود 3 ميليون و 200هزار نفر افرادي كه بيكار بودند اضافه شدند. هرچند ما موفق شديم كه نرخ بيكاري را از 12 و سه دهم درصد به 12 و يك دهم درصد تقليل دهيم اما كار بيشتري را نسبت به سال 96 براي {سال} 97 درنظر داريم كه براي اينكار استان يزد بايد سهم خودش را مشخص كند.

ما در كنار اين كار در 9 ماهه اول امسال همانطور كه اعلام شد با رشد اقتصادي مثبت 4 و چهار دهم با نفت و 4 و هفت دهم درصد بدون نفت موفق شديم كه اقتصادمان را رشد دهيم و آن سياست مهار تورم و يك رقمي نگه داشتن نرخ تورم را در سال 96 داشته باشيم اما سال 97 به مراتب كارمان دشوار تر است. چون همانطور كه عرض كردم ما براي سال 1397 ديگر تصميم نداريم كه مثلا براي چيزي حدود 840 هزار نفر جديد برنامه ريزي كنيم و مثلا 819 هزار نفر مشغول به كار شوند و باز يك تعدادي بيكار شوند.

ما قصدمان اين است كه نه تنها {براي} همين تعدادي كه وارد بازار كار مي شوند، كار ايجاد كنيم، {بلكه} بتوانيم از كساني كه در سنوات گذشته شغل پيدا نكردند و در جمعيت بيكار هستند آنها را هم بياوريم و شاغل كنيم. به همين جهت براي يك ميليون و 33 هزار فرصت شغلي برنامه ريزي كرديم.

12 برنامه تعريف كرديم و 73 هزار و 400 ميليارد تومان مي خواهيم. براي اين اشتغال و رشد چيزي بين شش تا 7 درصد سرمايه گذاري كنيم. آقاي استاندار و نمايندگان استان و اعضاي محترم شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد از اين يك ميليون و 33 هزار فرصت شغلي سهم يزد چقدر است؟ از اين 73 هزار و 400 ميليارد تومان كه تامين منابع شد و مجلس محترم به ما كمك كرد و من از همين فرصت بايد استفاده كنم به طور عام از نمايندگان محترم مجلس تشكر كنم كه به دولت همكاري كردند به طور خاص از نمايندگان شريف اين استان كه واقعا همراه و همكار دولت بودند كه دست دولت براي خدمت باز باشد، شايد اتمام حجت بشود با دولت كه شما {آنچه} مي خواهيد براي حل مشكل مردم ما در اختيار شما قرار دهيم.

به همين جهت بايد از اين 73 هزار و 400 ميليارد تومان كه مجلس منابعش را براي ما تامين كرد. باز خطاب من به اعضاي شوراي برنامه ريزي و توسعه استان است بايد سهم شما مشخص باشد. سهمي كه شما مي توانيد از اين 12 برنامه داشته باشيد.

اتفاقا اگر شما به بعضي از اين برنامه ها و منابعي كه برايش گذاشته شد نتوانيد دست پيدا كنيد براي پرورش ماهي در دريا اما براي بحث ميراث فرهنگي و گردشگري كه سرمايه مناسبي در بودجه سال  1397 گذاشته شده كه مي توانيد سهم شايسته و بايسته اي داشته باشيد يعني اگر واقعا يكي از استانها شايستگي و بايستگي كافي حكم كند كه از اين 73 هزار و 400 ميليارد تومان سهم بيشتري بدهيم استان يزد است.

مراتبي كه از شايستگي هاي اين استان الان برشمرده شد، من فكر مي كنم كه عدالت حكم مي كند كه بخش قابل توجهي از اين منابع را براي اين موضوع اختصاص دهيم. چون برنامه ي ديگر ما براي واحدهاي صنعتي است كه يزد مي تواند باز سهم بيشتري داشته باشد.

من به همان ميزان اگر شما در 12 برنامه اي كه اعلام شد نتوانيد در بخشي از قسمت ها سهمي داشته باشيد مثل همين پرورش ماهي در دريا، ولي در همين بخش ميراث فرهنگي، در مسكن، در بافت هاي فرسوده شما مي توانيد سهم قابل توجهي داشته باشيد من استدعا مي كنم كه شما برنامه تان را به من اعلام كنيد و من متعهد هستم با پيگيري و نظارت نمايندگان محترم شما در مجلس در جلسه اي ديگر كه خدمتتان مي رسيم گزارش عملكرد دولت و استان را با هم در اينجا ارزيابي كنيد.

به هر حال اگر ما به خاطر اين مردم كه الان شما در اين وقت شب براي حل مشكل آنها و كمك به تسهيل در امر بهبود و توسعه آنها اينجا گرد هم جمع شديد بالاخره آثار اين اعداد و ارقام براي مردم بايد خيري باشد كه بتوانيم گزارش بدهيم. الان شما چند هزار بيكار داريد واقعا بايد در پايان امسال مجددا در خدمت شما بياييم ببنيم از اين تعداد بيكار چند نفر مشغول به كار شدند، كجا مشغول به كار شدند؟ در چه رشته اي مشغول به كار شدند.

اينها همه اقدامي است كه من فكر مي كنم اين جلسه شوراي برنامه ريزي استان جلسه پربركتي است. در آغاز سال {هستيم} قبل اينكه اين پولها توزيع شود ما بتوانيم سهم مردم متدين و كوشا و پرتلاش استان يزد را در اين جلسه شوراي برنامه ريزي مشخص كنيم.

از اين جهت سهم شما در اين ارتباط بايد مشخص شود البته ما غير از اين 73 هزار و 400 ميليارد تومان با تجهيز منابع و به روش نويني كه امسال براي نخستين بار در بودجه آورديم كه اعتبارات دولتي را به عنوان اهرم استفاده كنيم و از منابع غير دولتي مشخصا منابع بانكي و منابع صندوق و سهم آورده بخش خصوصي استفاده كنيم و در حد 126 هزار ميليارد تومان براي طرح هاي عمراني و به اتمام رساندن طرح هاي ناتمام بهره مند شويم.

اين دو عدد را با هم مقايسه كنيم. در سال گذشته 18 هزار ميليارد تومان براي امر اشتغال گذاشته بوديم كه از اين منابع بود و 42 تا 50 هزار ميليارد تومان جمع اين دو عدد 68 هزار ميليارد تومان، در حالي كه براي سال جاري مي خواهيم از يك سو 73 هزار و 400 ميليارد تومان و از سوي ديگر 126 هزار ميليارد تومان اختصاص دهيم.

قطعا مي توانيم انتظار داشته باشيم با اين سرمايه گذاري ها يك جهش بزرگي در رشد توليد و اشتغال ايران اسلامي ما فراهم شود كه يزد عزيز ما از اينجا سهم قابل توجه خواهد داشت.

 

بازار ارز

البته در آغاز امسال با يك شوكي مواجه شديم كه اين شوك در واقع يك نوع رهاوردي از سال قبل بود، التفات داريد كه از تقريبا نيمه دوم سال قبل ما با يك نابساماني در بازار ارز كم كم مواجه شديم، خيلي براي ما مهم بود كه چرا اين بازار ارز كه طي چهار سال گذشته اين بازار متعادل بود از نيمه دوم سال 96 تعادل خودش را كم كم دارد از دست مي دهد و تحت شعاع قرار مي دهد اقتصادمان را.

من اجازه دهيد خدمت سروران به همين نكته اكتفا كنم، مهمترين وظيفه دولت در اقتصاد سياسي تعادل اقتصاد و رشد اقتصاد است كه نهايتا به توسعه منجر مي شود. اقتصاد چهار بازار مهم دارد كه بازار اربعه شناخته مي شود و شامل بازار كالا، بازار كار، بازار سرمايه و بازار پول مي شود.

بازار كالاي ما كه يك بخش از اقتصاد است به نسبه يك تعادلي دارد و الان ما هر كالايي بخواهيم كم و بيش مي توانيم بله نسبت به پارسال گران شده منتهي 8 تا 10 درصد گران شده و از آن 40 درصد گراني كه وجود داشت و لحظه به لحظه قيمت ها مي رفت بالا در چهار سال گذشته ما الان بازارمان نسبتا يك بازار متعادلي شده است.

بازار ديگر بازار كار ما بود، بازار كار ما با يك نابساماني بزرگي مواجه بود كه خالص اشتغال ما طي يك چهارسال منتهي به سال 92 ما فقط 14 هزار نفر بود اين كه من الان به شما اعلام مي كنم 819 هزار نفر به جمعيت شاغل ما در سال 1396 نسبت به 95 اضافه شد اين را مقايسه كنيد با يك چهارسالي كه 14 هزار نفر اضافه شد، ممكن است گفته شود اين آمار مربوط به مركز آمار است و مركز آمار زير نظر سازمان برنامه و بودجه است، خب بطبع اذهان همين را مي گويد كه خيلي ها هم تلاش مي كنند اين را القا كنند، كارآمدي دولت و مردم و كشور و اقتصاد را به اين مسئله، خب شما التفات داريد اين موارد در گزارش نهم فروردين امسال صندوق بين المللي پول {ارائه شده است}.

ما دو جهان داريم يك جهان سياست داريم كه شما در اين جهان سياست اگر عربستان با اسلحه انگليسي با فانتوم ها، و جنگ افزارهاي آمريكايي بيايد و قتل عام كند كودكان را، دنيا در اين ارتباط واقعا متاثر است ولي اصلا موضوعي نيست، اما همين كه داعش را بيرون مي كنند، گروه هاي تروريستي را بيرون مي كنند، گروه هايي را كه قبول دارند اينها تروريستي و داعش هستند، به يك بهانه اي مي گويند كه يك جايي ما شنيديم كه بمب شيميايي استفاده كردند شما بياييد اثبات كنيد، اصلا اثبات نمي خواهد اين كه بگويند بيايند آن مجامع تخصصي جهاني راجع به بمب شيميايي بيايند ببينند اين هست يا نه، اصلا كاري به آن ندارند مي گويند شروع مي كنيم به زدن، اين يك جهان سياسي است.

بله، اما يك جهان تخصصي داريم كه كاري به اين ندارد، او مي آيد و نسبت به اقتصاد ايران ارزيابي مي كند، من امشب مي خواهم از شما اعضاي محترم شوراي توسعه و برنامه ريزي استان يزد خواهش كنم به منزل مي رويد بلافاصله به سايت صندوق بين المللي پول برويد و و اين گزارش 29 مارس 2018 كه 9 فروردين امسال بود را بخوانيد، با 40 شاخص اقتصاد ايران را در هفت بخش بررسي مي كند. از سال 1394 تا 1401 پيش بيني مي كند، اين واقعيت اقتصاد ايران است.

در تمامي قريب به اتفاق شاخص ها هم عملكرد گذشته ما خوب بود حتي آن منفي هاي سال هاي 91 و 92 را مي گويد و هم پيش بيني دورنمايي كه نسبت به اقتصاد ايران دارند بسيار مثبت است، آنها به مراتب سال 1401 را بهتر از امسال مي دانند و امسال را هم بهتر از سالهاي گذشته مي دانند.

اين اعدادو ارقامي كه من مي گويم رشد اقتصاد و اشتغال را همه تاييد مي كنند، حالا بايد قبول كنيم كه واقعا اقتصاد ما اقتصاد رو به رشدي است، درست است كه ما هنوز نتوانستيم رفاه براي مردم ايجاد كنيم، تا رفاه و توسعه مورد نظر خيلي فاصله داريم اما نسبت به گذشته به سمت رشد مي رويم، چرا واقعيت ها را كتمان كنيم.

بازار سرمايه ما كه بورس است را نگاه كنيم، رشد شاخص هاي بورس را نگاه كنيم، اما ما در شاخص بازار پول كه يكي از چهار بازار است آن هم در يك بازار فرعي {اش} كه بازار ارز است با عدم تعادل، شوك و نوسان مواجه شديم، از نيمه دوم سال گذشته، دو اتفاق تقريبا افتاد، يك اتفاق از اينكه بالاخره يك كشور مستكبر زورگويي كه با كله كار مي كند نه با مغز!

اين سياست مداران موجود كاخ سفيد بيشتر با شاخشان مي خواهند دنيا را بترسانند، چين را يك جور بترسانند، روس را يك جور بترسانند، هر كشوري را به يك صورت ايران عزيز ما را هم به اين ترتيب، خب مگر شما جمع نشديد و نگفتيد كه ما يك ميثاقي داشته باشيد و راجع به مسائل هسته اي يك توافقي بكنيم؟ آمديم نشستيم ماه ها بالاخره به يك توافقي رسيديم، اين توافق يك توافق جهاني است، حالا يك كشور مي گويد من مجددا مي خواهم بررسي كنم، خب حالا فرض كنيد يك عده ساده لوح مي گويند با اين ها دوباره، حالا چه معلوم ما الان بنشينيم دوباره بحث كنيم و شش ماه بعد بگويند نه خير اين را قبول نداريم، يا اصلا مباحث ديگري را مطرح كنند، با اين آدم هاي قدار پيمان شكن كه آدم نمي تواند هر لحظه بنشينيد و مسائلي را بحث كند.

از يك مسائل يك سمت يك نوعي مباحث سياسي را تلاش كردند كه مجددا شاخ تحريمشان را به مردم نشان دهند، خب يك پيش بيني بود كه مجددا يك تحريمي وضع شود، تمام تلاششان هم اين بود، خب يك سري موج از اين دست سياسي بود، همزمان يك اتفاق ديگر رخ داد و اين بود كه براي اينكه سرمايه گذاري مقرون به صرفه باشد التفات داريد كه نرخ سود بانكي را تقليل داديم و تقريبا از 20 – 18 {درصد} به حدود 15 رسانديم.

معمولا در ماه هاي پاياني سال هاي ميلادي هم غالبا يك خرده افزايش تقاضا در بازار صورت مي گيرد، اما اين اقدام كه همش تلاش اين بود كه اگر روال عادي بعد از بهمن پايين بيايد اما بعد پايين نيامد و گفتيم چرا بايد برود بالا، يك باره بازار شما مطلع هستيد كه يك طرف عرضه دارد و يك طرف تقاضا، عرضه ارز، تقاضاي ارز.

عرضه ارز ما در ايران از دو مسير است يكي عرضه ارز صادرات نفتي كه حدود 50 ميليارد دلار ما صادرات نفتي داريم و نفت مي فروشيم، سال آينده هم حدود 52 -53 ميليارد دلار ما درآمد ارزي از اين محل داريم، يك چيزي حدود 45 تا 46 ميليارد دلار هم غير نفتي صادر مي كنيم كه آن هم ارز پتروشيمي و مسائل ديگري كه در صنعت و كشاورزي ما وجود دارد كه مجموع اين دو محل ارزي ما بيش از 90 ميليارد دلار است. مصارف ارزي ما هم دو جاست، يك آنچه كه براي واردات كالاها مي خواهيم، ما همه نيازهاي مردم ايران را كه در داخل نمي توانيم توليد كنيم، امسال هم اعلام شد كه براي سال قبلي ما حدود 52 ميليارد دلار واردات كالا داشتيم يك چيزي حدود 20 ميليارد دلار هم براي مسافران و بيماران و مسائل مختلف كه به عنوان واردات خدمات مي دانيم تقاضا داريم كه جمع اينها مي شود 75 ميليارد دلار، كه پر پيمانه را بگيريم مي شود 80 تا ولي ما بيش از 90 {ميليارد دلار} تقاضا داريم، اين بازار با اين مصارف با اين صادرات با اين واردات نبايد دچار شوك و نوسان شود، پس يك عاملي در حال تحريك است.

خب گفته شد كه آن كاهش نرخ سود باعث شد كه افراد پولهايشان را از بانك بكشند و به بازار ارز بيايند خب بالاخره يك حرفي بود، براي اينكه اين خنثي شود بيش از 200هزار ميليارد تومان گواهي سپرده با نرخ 20 درصد منتشر كرديم تا هر كسي نگران است كه مبادا اين 15 درصد ارزشش كم است بتوانند بازدهي بيشتري داشته باشند.

ما پول اينها را از طريق اين اوراق جذب كرديم، منتهي 5 درصد به ما بار جديدي منتقل شد، حاضر شديم كه اين را انجام دهيم ولي بازار ارز ما متعادل شود، البته در كنار آن اعلام كرديم دو سياست ديگر، يك سياست اينكه اصلا نمي خواهد شما به صورت ثابت 20 درصد بگيريد، فكر مي كنيد ارز بعدها خيلي گران بشود، اشكال نيست، امروز قيمت ارز در اين هفته چقدر است، امروز با همين قيمت هرچقدر ارز شما بخواهيد به شما مي فروشيم، يك ماه بعد، يك سال بعد، فكر مي كنيد ارز خيلي بالا مي رود، هر قيمتي كه آن روز داشت، نه تنها در شش ماه چهار درصد و در يك سال چهار و نيم درصد از همين پول به شما سود مي دهيم، هر چقدر قيمت ارز بود، همانقدر به شما به ريال پرداخت مي كنيم كه يك بخشش را هم به اين صورت بتوانيم جذب كنيم.

باز مي خواهيم كه ريالمان تقويت شود، هر مقداري را به طلا تبديل مي كنيم پيش فروش سكه را هم براي همين گذاشتيم، يعني يك منطق اقتصادي دارد كه چرا اين تقاضا زياد مي شود، اينها را جذب كنيم، اينها را هم جذب كرديم، البته يك مدت كوتاهي شد ولي باز مجددا از اين طرف سال شروع شد، نشان داده مي شود كه فراتر از اين تقاضا براي واردات 52 و سه ميليارد دلاري كالا و 20 و چند ميليارد دلاري خدمات ما يك تقاضاي ديگر داريم.

اين تقاضا از دو جا نشات مي گيرد، يا اينكه هر كسي باز فكر مي كند ريال دارد براي اينكه تقويت كند بيايد اين را تبديل به دلار كند، يك گروهي اصلا بياييم و ريالهايمان را تبديل به دلار كرده و از كشور خارج كنيم، شما مطلع هستيد الان برخي از كشورهاي همسايه اعلام مي كنند هر كسي بيايد يك آپارتمان با قيمت ارزان از ما بگيرد ما يك ماشين بنز صفر به او مي دهيم، با چه تبليغات وسيعي. همين تبليغاتي كه امارات كرد و خيلي فريب خوردند و رفتند و چه ضرر هاي بزرگي متوجه آنها شد.

 حالا كشورهاي شمالي ما به اين فكر افتادند كه بيايند و اين را تكرار كنند، پس معلوم مي شود كه علاوه بر اين تقاضاها، يك تقاضاهاي ديگري براي خروج سرمايه وجود دارد، ما {بعنوان} دولت چه بايد بكنيم، ما حالا در اين استان دولت كه مي گوييم ما فقط اون سي و چند نفر نيستيم كه دور آن ميز بيضي در خيابان پاستور مي نشينيم، ما گسترده هستيم در سراسر كشور و جمع عزيزان اين است وقتي هم مي گوييم دولت منظور ما فقط قوه مجريه نيست، يعني نظام جمهوري اسلامي ايران، قواي مسلح ما، دو قوه ديگر قضائيه و مقننه ما، همه اينها ما مي شويم دولت همه اينها ما مي شويم نظام، نظام بايد چه بكند، بايد اين اجازه را بدهد نه ما بايد وارد عمل بشويم، به همين جهت سياست هاي جديدي را اعمال كرديم، اين سياست هاي ما خلاصه در دو سه جمله بگويم و مطلع باشيد در دو بخش خلاصه مي شود.

يك بخش اين عرضه ارزمان را مديريت كند و يك بخش تقاضاي ما را مديريت كند. عرضه ارز ما از كجا مي آيد، يك بخش از فروش نفت مي آيد، سال آينده حدود 52 – 53 ميليارد دلار حداقل بر اساس دو ميليون و 410 هزار بشكه با 55 هزار دلار در 365 روز مي شود حدود 52 – 53 ميليارد دلار ارز داريم، البته 55 دلار براي هر بشكه ديديم اما همين الان بيش از 60 دلار مي فروشيم، حداقل را هم گرفتيم - كه البته اين را هم بدانيد - اگر اتفاقاتي در جهان بيفتد، الان نگاه جهان هم به سمت كاهش قيمت نفت نيست، به سمت افزايش قيمت نفت است، به همين دليل اپك سهميه واردات خودش به بازار جهان را تقليل داده و توليد خودشان را كم كرده و قطعا سال آينده بيش از 55 ميليارد باشد و بنده پيش بيني ام اين است كه نزديك به 60 ميليارد دلار سال آينده ما درآمد نفتي خواهيم داشتيم، البته عجيب نيست، همين پنج سال پيش بيش از 120 ميليارد دلار، درآمد نفتي داشتيم، درآمد بيش از 120 ميليارد دلار در يكسال با قيمت {هر بشكه} بالاي 100 دلار، {در سال 1392} ما كه آمديم همان چند ماه اول قيمت هر بشكه 108 دلار بود، با همه اين اوصاف ما در چنين وضعي قرار گرفتيم كه يك بخش اين را داريم و اين در اختيار ما قرار دارد.

اصلا همان خارج كه نفت را مي فروشيم خود به خود شركت نفت به بانك مركزي اعلام مي كند و پول بلافاصله در بانك مركزي به ريال تبديل مي شود البته آن سهمي كه دولت دارد و مال خود شركت نفت و صندوق را كنار مي گذاريم و بلافاصله در حساب مي نشينيد و هيچ مشكلي در اين زمينه نداريم.

يك بخش ديگري داريم به اسم صادرات غيرنفتي كه مال بخش غيردولتي است، ما براي اينكه مديريت كنيم از همه بخش خصوصي تقاضا كرديم كه ما حاضريم به صادرات كمك كنيم، حاضريم شما الان از ماليات ها گله كرديد، اينها ماليات واردكننده و توليد كننده است، آنها كه مي خواهند صادر كنند را ما ماليات نمي گيريم، اينها امتيازاتي است كه مي دهيم، حتي امسال بيش از يك هزار ميليارد تومان براي كمك به صادرات گذاشتيم و مصمم هم هستيم كه كمك بكنيم، اما اين همه مي خواهيم به صادرات كمك كنيم براي چه كمك كنيم؟ براي اينكه اگر ارزي مي آيد به كشور كمك كند، نمي خواهيم به ما بدهد، بياورد در چرخه اقتصاد ما چون بعضي از اينها مي توانند بگويند خب مال ما هست و من مي خواهم در دبي و يك كشور ديگر قرار دهم.

نه از امكانات و انرژي و كارگر اين كشور استفاده مي كند اشكالي نيست صادر كند و پولش را داخل بياورد، خوشبختانه توافق با اين دوستان شد و پولش را مي آورند در داخل، پس ما از يك سو عرضه ارز را الان با اين سياست هايمان كنترل مي كنيم.

از بخش ديگر تقاضا است، تقاضا چه كسي است، دو تقاضا داريم يك تقاضاي كالا يك تقاضاي خدمات و يك تقاضا براي خروج سرمايه، ابتدا كالا، كالاها را مطلع باشيد ما حدود هفت ميليارد دلار براي كالاهايمان درسال گذشته و الان با قيمت 3800 توماني عمل مي كرديم يعني نوعي ارز مبادله اي، اين در حد هفت ميليارد دلار، اما بقيه ارزمان را ديگر بانك مركزي مبادله اي نمي داد و به قيمت آزاد مي رفتند استفاده مي كردند، البته بانك مركزي براي اينكه قيمت بازار آزاد را نگذارد خيلي بالا برود، ارز مداخله اي مي داد و مي آمد زير آن عرضه مي كرد كه نگذارد آن قيمت بازار آزاد بالا برود.

با همه اين اوصاف ما الان با انتخاب اين 4200 تومان كه وقت شما را نمي گيرم كه استدلال و منطق دارد، چرا 4100 نشد چرا 4300 نشد، همه مباني و محاسباتي دارد، با اين 4200 تومان بخش قابل توجهي از كالاهايمان كه بيش از 4200 تومان براي واردات بايد پول مي دادند و ارز مي خريدند و كالا وارد مي كردند را ما 4200 تومان مي دهيم و بخش قابل توجهي از آن چه كه وارد مي شد بايد نسبت به گذشته ارزان تر شود، و ما به اين بازار نظارت مي كنيم، حتما سازمان تعزيرات و سازمان حمايت از توليد كننده و مصرف كننده، استانداران بايد به اين موضوع دقت كنند.

ديگر كسي نمي تواند بگويد بازار آزاد بالاست من چه كنم، چون خيلي از افراد اين روزهاي آخر اصلا كالا نمي فروختند، بازارهاي تهران، مي گفتند ما قيمت ارز را نمي دانيم، چرا الان همه بايد بدانند كه قيمت ارز 4200 تومان است، به هر كسي هم كه مي خواهد وارد كند اجازه نمي دهيم همينطور بگويد من وارد كردم، همه بايد سفارش ثبت كنند، ما هم 4200 تومان به آن مي دهيم، پس ديگر هيچ ارز ديگري نيست هيچ واردات ديگري نيست كه بگويد من با يك قيمت ديگري آوردم بتوانم گران بفروشم، ما موظف هستيم با 4200 تومان تامين كنيم، اين يك بخش كه بخش اعظم است.

يك بخش ديگر كه گفتم حدود 7 ميليارد دلار است، ما آنها را 3800 مي دهيم، حالا اينها هم بايد بشود 4200، فاصله 3800 تا 4200 معادل 400 تومان است، اين مي شود حدود 2800 ميليارد تومان و سازمان برنامه و بودجه موظف شد سه هزار ميليارد تومان براي اين كالاها كه عمدتا كالاهاي اساسي و دارو است را ما با اين قيمت 3800 تومان يعني همان 4200 تومان است كه 400 تومان آن را سازمان برنامه و بودجه موظف هستيم به اينجا بپردازيم، چرا بايد گران شود، ما همه اينها را مي پردازيم.

همين امروز كه من به اينجا آمدم قبل از اينكه پرواز كنم بيايم خدمت شما به يزد، با آقاي رئيس جمهور كه خودشان شخصا در اين كار حضور پيدا مي كنند و مسئول بانك مركزي را خواستيم، به مسافران، به بيماران، به دانشجويان چقدر مي خواهند بدهند، دانه دانه اينها را چك كرديم هر چه لازم بود اصلاح كنيم و اين امكان را فراهم كرديم كه ظرف يكي دو روز آينده كه كار در حال انجام است هر جايي كه دچار مشكل مي شويم بلافاصله آن را حل كنيم اما ما ارزي نداريم، نظام ارزي ندارد كه بتواند در اختيار فرار سرمايه قرار دهد كه ببرند در كشورهاي ديگر تمام دنيا نسبت به اين مسئله حساس است، چرا ما حساس نباشيم.

اصلا شما التفات داريد كه اگر 100 دلار بخواهيد به يك صرافي در دنيا نشان دهيد مي گويند اين 100 دلار را از كجا آورديد، هر جايي يك حد و مرزي دارد، اينجا هر كسي بيايد من به شما عرض كنم كه واقعا اتوبوس اتوبوس آدم مي آوردند كه همينطور جلوي صرافي بمانيم تا 5 هزار دلار مي شود خريد، چرا ما بايد پول را همينطور بدهيم؟

ما يك تجربه در كشور خودمان داشتيم، در چنين مواردي كه يكي دوبار يپش آمد بانك مركزي از خزانه و ذخاير برداشت و به اين بازار آمد، من به شما عرض كنم كار عقلايي دولت اين بود كه به جاي اينكه ذخاير را بياورد و در 24 ساعت و 48 ساعت اينها را به باد فنا بدهد چون من به شما عرض كنم در اين فضاي ملتهم هر كسي فكر كرد كه اگر يك ريالي هم دارد خيلي از ريالها از خارج آمد كه اين دلارها را بگيرد، همه ذخاير ما را ، اصلا شايد يك توطئه بود كه بعد 22 ارديبهشت يا بعد مي خواهند اقدام كنند و ذخاير بانك مركزي ما را صفر كنند.

وارد آن ميدان نشديم كه ما را فريب بدهند، بله ما بيش از 100 ميليارد دلار الان ذخاير بانك مركزيمان است، براي چه بياوريم به اين افراد بدهيم، اينها مگر مي خواهند وارد يا صادر بكنند، اينها مي خواهند از كشور ببرند يا زير لحاف بگذارد، ما همچين اجازه اي را نمي دهيم كه ذخاير بانك مركزي را كه ما براي روزهاي مباداي اين كشور احتياج داريم، مگر ما نبايد خودمان را بسازيم، مگر ما نبايد خودمان را آماده كنيم براي هر تهديدي كه دشمن مي كند، به همين جهت بايد يك كار عقلايي انجام شود كه الحمدالله اين كار را دولت انجام داد، من از مجلس بسيار قدرداني مي كنم، بسيار صميمانه پشتيباني كرد سياست دولت را، قوه محترم قضاييه واقعا قدرداني مي كنم كه به قوت آمد در كنار دولت و مجلس قرار گرفت، ما در برابر يك دنياي زورگو هستيم، اگر در كنار هم نمانيم با هم هماهنگ نباشيم قطعا نمي توانيم خوشبختانه اين عقل جمعي در اين راستا به ما اين كمك را مي كند به همين جهت من به شما با اطمينان عرض مي كنم ما انشاالله به ياري پروردگار از همه دستاوردهاي انقلاب اسلامي كه محصول خون شهداي ما هست دفاع  و مراقبت مي كنيم و تنها كسي كه در اين مجموعه روسياه خواهد بود، دشمنان ما هستند، آن كساني كه فكر مي كنند با قلدري و تهديد و ترس مي توانند اين ملت را تسليم كنند.

آقاي استاندار واقعا در پايان اين جلسه از جناب عالي، نمايندگان اين استان، از همه اعضا مي خواهم در آن 73 هزار و 400 ميليارد تومان {براي طرح هاي اشتغال زا و توليد}، در اين 126 هزار ميليارد تومان براي طرح هاي عمراني، سهمتان را مطالبه كنيد، اگر برنامه تان را به من بدهيد، 12 برنامه اي كه ما داريم در عرصه مسكن چه مي خواهيم بكنيم، در عرصه صنعت چه مي خواهيم بكنيم، در عرصه گردشگري و ميراث فرهنگي چه مي خواهيم بكنيم، در عرصه كشاورزي براي كشت گلخانه اي حالا ماهي در دريا شما نداريد ولي كشت گلخانه اي داريد صنايع وابسته و پيوسته داريد، در هر يك از اين برنامه ها هرچه كه شما الان بگوييد بر خودم فرض مي دانم به عنوان نماينده دولت در جهت عدالت از همين استان واقعا متدين شروع كرديم خدا انشاالله به ما بركت خواهد داد، ما مي توانيم در جلسه ديگري كه كنار شماها قرار مي گيريم بدانيم كه با همه اين مسائلي كه هست ما چقدر توانستيم از اين فرصت پيشاپيش قبل از اينكه به ما تحميل شود، ما خودمان را تجهيز كنيم و بتوانيم در راستاي توسعه كشور عمل كنيم.

من جدا از شماها معذرت خواهي مي كنم از اينكه شب جمعه اي را كه بايد به كنار خانواده مي بوديد، از طرف من از خانواده هايتان عذرخواهي بكنيد از اينكه براي خدمت به مردم براي رايزني براي اينكه از سياست هاي ملي ما با خبر باشيد امروز دور هم جمع شديم.

اما در خاتمه، در يكي دو دقيقه از همكاراني كه به نمايندگي من همين حرف هايي كه من زدم آنها بايد در اين استان پياده كنند، ضمن اينكه همه شما در اين رابطه نقش داريد، سازمان مديريت و برنامه ريزي به عنوان دبير اين شورا كه زير نظر آقاي استاندار هست يك نقش اساسي و محوري دارد، آن وظيفه قبلا روي دوش برادر دانشمندم و استاد دانشگاه، آقاي دكتر نصيري زاده بود.

من بسيار از ايشان قدردانم كه از دانشگاه آمدند كمك شايسته و بايسته كردند. واقعا درود خدا بر اين عزيز ما. هرجا هستند موفق باشند. من باز خواهش مي كنم از تجاربي كه در اين فاصله اندوختند به همكاران من باز هم اين مشاورت را بدهند، بعد از رفتن آقاي دكتر، ما دنبال يك نيروي شايسته بوديم، واقعا باز تاييد مي كنم كه شايسته تر از آقاي نبي عزيز ما كه از سوي حقير مسئوليت اين سازمان را عهده دار شدند تا من يك رئيس دائمي را براي اينجا معرفي كنم.

آقاي نبي عزيز واقعا يك شخصيت ممتاز، امين و فهيم بود، اگر نبود سياستي را كه سازمان دارد كه اولا از درون تشكيلات نيرو براي خودش انتخاب كند، چون اگر قرار بود ما دوباره از بيرون بياوريم، واقعا استان يزد شما چهره هاي بسيار مشعشع و توانمندي داشت و دارد به طوري كه به من معرفي شد. واقعا حظ كردم كه اگر اين افراد با سواد و توانا را من مي توانستم در سازمان استفاده كنم، جمع بندي اين بود كه ما از درون سازمان استفاده كنيم، منتهي ما يك موضوع داريم، آقاي رئيس جمهور مايل بودند كه تا آنجايي كه مي توانند از نيروهاي جوان و حتي اگر مي توانيم از بانوان استفاده كنيم.

الان در چند استان رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي را از بانوان استفاده كرديم، اتفاقا آقاي استاندار از استاني مي آيند كه در آن استان خانم مهندس يادگاري رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي يك خانم بسيار مبرز، با شخصيت و فهيم كه كلي كمك كرده و اگر من مي توانستم ايشان را به كشور مي بردم، البته در سطح كشور هم از معاونين خودم خانم اربابي بسيار خانم با شخصيتي هستند كه از استان سيستان و بلوجستان از ايشان دعوت كردم و الان در سازمان هستند. در استان البرز {هم همچنين}، حالا استان هاي ديگري خواهيد شنيد.

اگر نبود اين كه يك نيروي جوان، يك نيروي با نشاط كه سال هاي سال اينجا بماند من همچنان از آقاي نبي باز خواهش مي كردم كه بمانند، البته الان همچنان هستند، مشاور امين من هستند، از نيروهاي شايسته سازمان هستند، منتهي آقاي حسيني پور با توجه به جواني، با توجه به اينكه آن اصالت و شايستگي هايي را كه ما در انقلاب اسلامي به آنها احترام مي گذاريم، اهميت برايشان قائليم، و اينكه بتوانند بيايند و سال هاي سال اين مسئوليت را داشته باشند، دوباره ما سال آينده يا دو سال بعد مجبور به تغيير نشويم، ضمن اينكه آقاي نبي عزيز ما همچنان به نمايندگي من در سازمان حضور خواهند داشت و به عنوان برادر بزرگتر به همه كمك خواهند كرد.

انشاالله به اين ترتيب ما بتوانيم اين سازمان را در راستاي اهدافي كه الان عرض كردم به خصوص براي سال 1397 براي سالهاي آينده داريم انشاالله به نحو شايسته عمل بكنند، از همكارانم خواهش مي كنم كه اين احكامي را كه داريم، دو حكم، حكم تشكر و قدرداني هست و يك حكم هم حكم تفويض مسئوليت هست را ارائه كنند و من اميدوارم كه انشاالله در ماه هاي در پيش با توجه به اين فرصتي كه در پيش هست و استان يزد بايد به نحو شايسته از اين فرصت استفاده كند انشاالله به نحو شايسته استفاده كند و ما توفيق داشته باشيم كه رضايت مردم متدين اين استان را بيش از پيش جلب كنيم.

1400/7/28 15:40:29
زنگ خطر خروج پيمانكاران بزرگ از استان
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1079237 تعداد بازدید از صفحه 1621 تعداد بازدید امروز صفحه 328
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL