J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1395/1/21
مشروح/ نخستين شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد در سال 95 برگزار شد

نخستين شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد در سال 1395 صبح روز شنبه 21 فروردين ماه به رياست استاندار يزد و دبيري رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد برگزار شد.

در اين نشست كه حدود 2 ساعت به طول انجاميد، برنامه هاي 12 گانه دولت در خصوص اجراي سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي، روند واگذاري پروژه هاي نيمه تمام به بخش غير دولتي و همچنين طرح هاي مصوب سفر رئيس جمهوري به استان مورد بررسي قرار گرفت.

 

اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي با جديت و تلاش مضاعف

استاندار و رئيس شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در اين جلسه ضمن تبريك سالروز ولادت حضرت امام محمدباقر (ع)، آغاز ماه رجب و گراميداشت سالروز شهادت صياد شيرزاي از فرماندهان ارتش، اظهار داشت: در سال جديد با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري و نام‌گذاري امسال توسط ايشان به نام «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» و تأكيد رئيس‌جمهوري اسلامي ايران در رابطه با اجرايي شدن سياست‌هاي ابلاغي رهبر فرزانه انقلاب، همه ما بايد با تلاش و همت مضاعف نقش و وظيفه خود را به‌خوبي ايفا كنيم.

«سيد محمد ميرمحمدي» ادامه داد: دولت تدبير و اميد براي پياده كردن سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي 12 برنامه ملي، 60 طرح و 250 پروژه مرتبط ارائه كرده و براي تحقق فرمايشات مقام معظم رهبري در سال 95 لازم است با سرعت و دقت لازم در راستاي اجرايي شدن اين مهم و ارائه اين خدمت شايسته به مردم گام برداريم.

وي افزود: اقتصاد مقاومتي داراي ابعاد مختلف و متنوعي است و به‌عنوان‌مثال اگر بخواهيم گفتمان سازي اقتصاد مقاومتي را مطرح و در جامعه فرهنگ‌سازي لازم را ترويج كنيم شايسته است همه مردم در استفاده از كالاهاي ايراني و مراقبت بيشتر از توليد داخلي به يكديگر تذكر دهند.

ميرمحمدي تصريح كرد: بسيار مهم است كه از اسراف پرهيز كنيم و به‌گونه‌اي عمل نماييم تا مازاد توليد داشته باشيم، به صادرات بپردازيم و ضريب خودكفايي خود را افزايش دهيم.

 

اختصاص 970 ميليارد تومان به يزد در سفر رئيس جمهوري

رئيس شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان در بخش ديگري از سخنان خود به سفر رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و كاروان تدبير و اميد به استان يزد در روزهاي پاياني سال گذشته اشاره كرد و ضمن تقدير و تشكر از استقبال باشكوه و بي‌نظير اقشار مختلف مردم از رياست‌جمهور گفت: طرح‌ها و پروژه‌هاي 44 گانه در اين سفر به تصويب هيئت دولت رسيد و دولت يازدهم اعتبار بسيار خوب 970 ميلياردي را براي استان اختصاص داد كه ضروري است با آمادگي لازم بسترسازي موردنياز براي اتمام پروژه‌هاي نيمه‌تمام استان و طرح‌ها و پروژه‌هاي موردنظر انجام شود.

وي افزود: 100 درصد اعتبارات سفر رياست‌جمهور به استان تخصيص مي‌يابد و لازم است كارگروه‌هاي زيرمجموعه ستاد پي گيري مصوبات سفر در استان با جديت لازم موارد موردنظر براي پروژه‌هاي استان را دنبال كنند.

ميرمحمدي اظهار داشت: لازم است پروژه‌هاي نيمه‌تمامي كه در استان وجود دارد به طريق ممكن از قبيل: تأمين اعتبارات، واگذاري پروژه‌ها به بخش خصوصي و جذب كمك خيرين به اتمام و بهره‌برداري برسد و حتي شايد بتوان بخشي از اين پروژه‌ها را با تغيير كاربري براي جذب سرمايه‌گذار قابل توجيه نمود.

استاندار يزد از مديران دستگاه‌هاي اجرايي استان خواست تا در تكميل پروژه‌هاي نيمه‌تمام دستگاه‌هاي تحت نظارت خود هيچ محدوديتي را قائل نشوند و چنانچه اين پروژه‌ها با اعتبارات دولتي قابل بهره‌برداري نيست با هماهنگي‌هاي لازم آن‌ها را به بخش خصوصي واگذار كنند.

وي در پايان سخنان خود از حضور فعال و منظم مسئولان و مديران دستگاه‌هاي اجرايي استان در جلسات شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان تقدير كرد.

 

تدوين 12 برنامه ملي براي تحقق سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي

دبير شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد در اين نشست با اشاره به نامگذاري امسال تحت عنوان اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل گفت: اين مقوله براي نخستين بار در سال 1389 توسط مقام معظم رهبري مطرح شد و امروز بعنوان الگويي در اقتصاد ايران تبديل شده است.

حميدرضا نصيري زاده افزود: مسائل اقتصاد ايران در سه حوزه اقتصاد تشريعي، تحليلي و تدبيري قابل تقسيم بندي است. اقتصاد تشريعي مبيّن احكام اقتصادي و نظام اقتصادي است، اقتصاد تحليلي به بررسي رفتار بشر در حوزه توليد، توزيع و مصرف مي پردازد و اقتصاد تدبيري، مجموعه سياست هاي اقتصادي است كه دولتمردان براي رسيدن به اهداف، آن را اتخاذ مي كنند.

وي افزود: رهبري انقلاب در سخنان خود، اقتصاد مقاومتي را الگويي بومي و علمي معرفي كرده اند و بدين ترتيب اين مقوله در سه حوزه اقتصاد تشريعي، تحليلي و تدبيري جاي مي گيرد.

نصيري زاده در ادامه افزود: گفت: معظم له همراه با نامگذاري امسال، توصيه هاي ده گانه اي را خطاب به مسئولان اعلام داشته اند.

رئيس سازمان مديريت وبرنامه ريزي استان يزد افزود: شناسايي و تمركز بر فعاليت ها و زنجيره هاي اقتصادي مزيت دار، زنده كردن توليد داخلي، پرهيز از واردات تضعيف كننده توليد داخلي، پرهيز از هدر دادن منابع مالي پس از برجام، دانش بنيان شدن بخش هاي مهم و حساس اقتصادي، احياي بخش هاي اقتصادي كه قبلاً در آن ها سرمايه گذاري شده، شرط انتقال فناوري در معاملات خارجي، مبارزه جدي بافساد، ويژه خواري و قاچاق در كشور، ارتقاي بهره وري انرژي و نگاه ويژه به صنايع متوسط و كوچك از جمله توصيه هايي است كه بر آن تاكيد داشته اند.

رئيس سازمان مديريت تصريح كرد: دولت تدبير و اميد در راستاي اجرايي كردن سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي و بمنظور جامه عمل پوشاندن به توصيه هاي رهبر انقلاب، 12 برنامه، 60 طرح و 250 پروژه را در ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي به تصويب رسانده و در سطح كشور تدارك ديده است. 

نصيري زاده، برنامه هاي 12 گانه را بدين ترتيب اعلام نمود: برنامه ملي ارتقاي بهره وري، برنامه ملي پيش برد برون گرايي اقتصاد (توسعه صادرات غير نفتي)، برنامه ملي ارتقاي توان توليد ملي(درون زايي اقتصاد)، برنامه ملي عدالت بنيان كردن اقتصاد و توسعه عدالت اجتماعي، برنامه ملي برقراري انضباط مالي در بخش عمومي و قطع وابستگي بودجه به نفت، برنامه ملي توسعه اقصاد دانش بنيان، برنامه ملي گفتمان سازي و فرهنگ سازي اقتصاد مقاومتي، برنامه ملي شفاف سازي و سالم سازي اقتصاد، برنامه ملي توسعه ظرفيت توليد نفت و گاز و تكميل زنجيره پايين دستي و توسعه بازار، برنامه ملي هدفمند سازي يارانه ها، برنامه ملي مردمي كردن اقتصاد و برنامه ملي سياست هاي پولي و ارزي.

وي تاكيد كرد: رياست كارگروه هاي برنامه هاي فوق بر عهده مسئولان دولت قرار دارد و دبيرخانه كارگروه ها نيز در سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور مستقر است.

 

شناسايي واحدهاي نيمه تمام توليدي در دستور كار استان/ آغاز جلسات ستاد اقتصاد مقاومتي در استان

دبير شوراي برنامه ريزي و توسعه استان درخصوص اولويت هاي پيش روي استان بر اساس تصميمات ستاد اقتصاد مقاومتي كشور گفت: شناسايي و احصاء وضعيت واحدهاي توليدي غير فعال استان جهت اولويت بندي مشكلات مربوطه و ارائه راهكار از جمله تامين نقدينگي مورد نياز از سوي مراجع ذيربط ملي و تسريع در واگذاري طرح ها و پروژه هاي عمراني نيمه تمام به بخش غيردولتي (با عنايت به عدم امكان اتمام و بهره برداري آنها توسط دولت) در دستور كار ستاد استان يزد قرار دارد.

حميدرضا نصيري زاده بيان داشت: جلسات اقتصاد مقاومتي در استان يزد از ابتداي هفته جاري آغاز و تصميمات آن بمنظور تصويب در شوراي برنامه ريزي و توسعه استان طرح خواهد شد.

 

ارائه گزارش اجراي ماده 27 قانون الحاق 2

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد در ادامه جلسه به ارائه گزارشي پيرامون روند اجراي ماده 27 قانون الحاق 2 موضوع واگذاري طرح هاي نيمه تمام دولتي به بخش غير دولتي پرداخت.

حميدرضا نصيري زاده افزود: درخصوص واگذاري طرح هاي نيمه تمام تاكنون جلسات متعددي باحضور نمايندگاني از دستگاه هاي اجرايي برگزار شده است.

وي افزود: در حال حاضر بالغ بر 100 پروژه توسط 12 دستگاه اجرايي بمنظور واگذاري در سايت سازمان مديريت و برنامه ريزي استان درج شده و در معرض ديد مردم و سرمايه گذاران قرار گرفته است.

نصيري زاده تعداد پروژه ها و دستگاه هاي اجرايي مرتبط با آن را بدين ترتيب اعلام نمود: اداره كل ورزش و جوانان استان يزد 27 پروژه، آب و فاضلاب 21 پروژه، آب و فاضلاب روستايي 20 پروژه، آموزش و پرورش 13 پروژه، تعاون، كار و رفاه اجتماعي 11 پروژه، شهرداري يزد 5 پروژه، حفاظت محيط زيست، فرهنگ و ارشاد اسلامي، منابع طبيعي، ميراث فرهنگي، شهرداري عقدا و خضرآباد هم هر كدام يك پروژه.

وي در ادامه ابراز اميدواري كرد تا با همكاري دستگاه ها و اجرايي شدن اين ماده قانوني، حجم پروژه هاي نيمه تمام استان كاهش يابد.

 

اعتبار 400 ميليون يورويي براي آب يزد

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد در ادامه نشست با دستوركار بررسي طرح هاي مصوب سفر رئيس جمهور به يزد گفت: مسئولان دولت بالاترين اعتبار سفرهاي استاني را به يزد اختصاص داده اند و علاوه بر اعتبار 970 ميليارد توماني، 400 ميليون يورو براي انتقال آب خليج فارس به يزد از منابع صندوق توسعه اختصاص يافته است.

نصيري زاده گفت: اين اعتبار در قالب 44 طرح و 15 فصل در نظر گرفته شده و تخصيص آنها كامل خواهد بود. وي افزود كه مصوبات پس از ابلاغ، بطور رسمي اطلاع رساني خواهد شد.

 

احصاء پروژه‌هاي نيمه‌تمام دستگاه‌هاي استان

معاون هماهنگي امور عمراني استاندار نيز در اين جلسه اظهار داشت: پروژه‌ها و طرح‌هاي نيمه‌تمام دستگاه‌هاي اجرايي استان با همكاري سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان احصاء شده است و به‌زودي به دستگاه‌هاي مربوطه ابلاغ مي‌شود.

«سيد محمدرضا سيد حسيني» ادامه داد: با توجه به محدوديت‌هاي اعتباري دولت لازم است تعدادي از پروژه‌هاي نيمه‌تمام استان به بخش خصوصي واگذار شود تا با مشاركت و سرمايه‌گذاري بخش غيردولتي اين پروژه‌ها به بهره‌برداري برسد.

 

ارائه گزارش عملكرد شوراي برنامه ريزي در سال 94

در بخش ديگري از اين نشست، رئيس دبيرخانه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان به ارائه گزارش عملكرد اين شورا در سال گذشته پرداخت.

حميدرضا نوكار در اين ارتباط گفت: شوراي برنامه ريزي در سال گذشته، 12 جلسه كاري، 53 مصوبه و 49 مورد دستور كار داشته است. وي افزود: بيشترين مصوبات شورا مربوط به حوزه: "بودجه و اعتبارات" و "تدوين و تصويب اسناد و برنامه هاي توسعه استان و شهرستان ها" بوده است.

نوكار تصريح كرد: استاندار محترم با حضور در تمامي جلسات شورا، بيشترين مشاركت را در بين اعضا داشته اند.

 

اين جلسه با حضور معاون هماهنگي امور عمراني استاندار، معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استاندار، مديركل حوزه استاندار، مديران كل و نمايندگان دستگاه‌هاي عضو شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان در سالن زنده‌ياد حميديا استانداري برگزار شد و در پايان مصوبات كارگروه زيربنايي مورد تصويب اعضا قرار گرفت. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1400/7/20 14:49:0
رئيس جمهور بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ را ابلاغ كرد
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1075523 تعداد بازدید از صفحه 1611 تعداد بازدید امروز صفحه 413
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL