J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي در برنامه سيماي مركز يزد:
1399/11/21
استان يزد بيش از سهم جمعيتي خود دراقتصاد كشور نقش دارد /ارزش توليد هر يزدي در سال 50ميليون تومان
رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامي با حضور در سيماي مركز يزد چشم انداز و فعاليت هاي مرتبط با توسعه در استان را تشريح كرد . 
به گزارش روابط عمومي سازمان ، سيد مجتبي حسيني پور ضمن گراميداشت ايام دهه فجر انقلاب اسلامي و در تشريح سيماي اقتصادي استان گفت: بلحاظ اقتصادي استان يزد با بيش از 60 هزار و 311 ميليارد تومان توليد ناخالص داخلي سهم 1.8 درصدي از توليد كشور را به خود اختصاص داده است كه نشان ¬مي¬دهد استان يزد بيش از سهم جمعيتي (1.48 درصد) خود، دراقتصاد كشور سهم دارد.
وي افزود: در سال 1398 ارزش توليد هر يزدي نزديك به 50 ميليون تومان است كه اين رقم در كشور 40 ميليون تومان مي باشد. 
وي همچنين گفت: در سال 1396 استان يزد به لحاظ سرانه توليد ناخالص داخلي بدون نفت در جايگاه سوم و بعد از استان هاي بوشهر و تهران قرار دارد و به لحاظ سرانه توليد ناخالص داخلي با نفت در جايگاه ششم و بعد از استان هاي بوشهر، خوزستان، كهكلويه و بويراحمد، ايلام و تهران قرار گرفته است . 
رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد رتبه استان يزد در اقتصاد غير نفتي در كشور را در سال 1398 در جايگاه 16 كشور اعلام كرد كه در مقايسه با سال قبل از آن يك پله رشد نشان مي دهد. 
حسيني پور گفت: رشد اقتصادي استان يزد در سال 1396 نسبت به سال 1390 به طور متوسط ساليانه 4 درصد بوده است كه وجود بخش هاي ارزش آفرين در اقتصاد استان از جمله بخش نساجي ، گلخانه ، دام و طيور ، كاني هاي غير فلزي  ، معدن ، راه آهن و ... در  اين رشد موثر بوده اند  . 
رييس ستاد درآمد استان افزود : يزدي ها 1.84 درصد از ارزش افزوده بخش كشاورزي كشور ، 1.21 درصد از ارزش افزوده بخش معدن (با احتساب نفت)نزديك به 3 درصد از ارزش افزوده بخش صنعت ساخت و 1.8 درصد از ارزش افزوده بخش خدمات كشور را به خود اختصاص داده اند.
رتبه اول امنيت سرمايه گذاري در كشور
رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان همچنين افزود:يزد در شاخص ملي امنيت سرمايه¬گذاري در سال 1398 جايگاه نخست را در بين استان¬هاي كشور به دست اورده است كه اين نكته خود بستري امن براي جذب سرمايه¬گذاري در استان را فراهم مي¬سازد.
حسيني پور خاطرنشان ساخت :بالغ بر 30 فرصت سرمايه¬گذاري جديد در استان در قالب مجوزهاي سرمايه¬گذاري بي¬نام در دست اقدام است كه بخشي از اين مجوزها صادر شده و مابقي در دست اقدام است.
وضعيت مهاجرت و ساير محدوديت هاي استان
دبير شوراي برنامه ريزي و توسعه استان گفت: بررسي وضعيت مهاجرت به استان در سال‌هاي اخير، نشان‌دهنده رشد قابل توجه مهاجرت خالص به استان در بازه زماني 1390 تا 1395 است.
وي اظهار داشت: خالص مهاجرت به استان: 36746 نفر (معادل 2/3 درصد از جمعيت استان) مي¬باشد كه از اين نظر جايگاه سوم را از حيث خالص مهاجرت در كشور دارد.
وي همچنين محدوديت منابع آب آلودگي هوا، خصوصاً در حوزه دشت يزد- اردكان ، تمركز بخش عمده‌اي از فعاليت‌هاي اقتصادي و اجتماعي در شهر يزد و محور يزد- اردكان و عدم توازن مطلوب در ساختار فضايي استان ،تعدد پروژه‌هاي نيمه تمام عمراني، پراكندگي سكونتگاه‌ها ،كمبود زيرساخت‌هاي مناسب جهت برنامه‌ريزي براي نشاط اجتماعي در استان، وجود بيكاري به ويژه بيكاري فارغ التحصيلان دانشگاهي و بالا بودن ميزان بيماري‌هاي قلب و عروق، سرطآن‌ها‌، ديابت و ...را از چالش هاي استان دانست .
مهمترين قابليت ها و دستاوردهاي استان
رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي گفت: عليرغم تمام محدوديت ها و چالش هايي كه پيشروي توسعه استان قرار گرفته است، يزد از توانمندي و پتانسيلهاي ويژه اي برخوردار است كه آن را در سطح كشور متمايز ساخته است. 
حسيني پور  ثبت جهاني شهر يزد و ظرفيت بالاي توسعه  گردشگري،  قرارگيري در رديف شش استان بزرگ صنعتي كشور ،وجود شهركها و نواحي صنعتي آماده و مجهز به امكانات زيربنايي و توسعه برخي خوشه هاي صنعتي ازجمله درنساجي،كاشي و سراميك، فولاد و مواد غذايي (شيريني و فراورده هاي كنجدي) را از جمله اين ظرفيت ها برشمرد.
وي همچنين قرارگيري در رديف دو استان برتر گلخانه¬اي كشور، جايگاه برتر پارك علم و فناوري استان ،استقرار اولين منطقه-ي ويژه علم و فناوري فعال كشور، جايگاه نخست نسبت نخبگان به جمعيت در سطح كشور ، قرارگيري در مركز جغرافيايي كشور و دسترسي مناسب به راه¬هاي حمل و نقل و بازارهاي داخلي و بين المللي و از همه مهمتر وجود سرمايه¬ي انساني و اجتماعي مستعد وروحيه كارآفريني و مشاركت جويي مردم و فعالان اقتصادي– اجتماعي را از ديگر قابليت هاي موجود در استان برشمرد .

چشم انداز و راهبردهاي توسعه بلند مدت استان 
دبير شوراي برنامه ريزي و توسعه استان با اشاره به تدوين سند آمايش استان يزد ، ضمن تشريج چشم انداز توسعه استان در افق 1424 تبديل يزد به مركز تجارت و بازرگاني نوين.توسعه پايدار صنعتي و معدني با اتكا بر فن¬آور¬ي¬هاي پيشرفته و دانش بنيان. توسعه¬ كيفي بخش كشاورزي مديريت پايدار تامين و مصرف آب مورد نياز و صيانت از محيط زيست را از چشم اندازهاي توسعه استان يزد نام برد.

وي همچنين گفت:ارتقاي جايگاه ترانزيتي استان، پاسداشت و تقويت ميراث فرهنگي و معنوي ، توسعه¬ پايدار گردشگري.كيفيت بخشي آموزش، تكميل و ارتقاي زيست¬بوم فناوري و نوآوري در استان و شكل گيري اقتصاد دانش بنيان، مديريت وكنترل روند مهاجرت در استان.تقويت سرمايه اجتماعي و توسعه خدمات برتر با رعايت استانداردهاي جهاني از ديگر راهبردهاي كلان توسعه اي استان يزد است . 
اقدامات خاص در راستاي تسهيل فرايند توسعه استان
حسيني پور از تدوين سند مطالعات امايش استان بعنوان سند راهبري توسعه استان بعنوان يكي از مهمترين اقدامات در حوزه برنامه ريزي براي تحقق توسعه پايدار در استان نام برد و افزود: در اين سند، راهبردهاي تحقق اقتصاد دانش بنيان ، گسترش فعاليت هاي مزيت دار و ارزش آفرين متناسب با شرايط اقليمي و محيط زيست و نيز تامين آب پايدار از منابع پايدار مورد توجه قرار گرفته است .
دبير ستاد مديريت و راهبري اقتصاد مقاومتي، توسعه تعاملات و هماهنگي لازم مابين تشكل هاي تخصصي غير دولتي و دستگاههاي دولتي در بالاترين سطح خود در قالب ستاد هاي اقتصاد مقاومتي ، شوراي گفتگو ، كارگروه تسهيل و ...را از ديگر محورهاي تحول در حوزه توسعه اي استان برشمرد .
وي همچنين از پيشرفت 40 درصدي تدوين برنامه¬ توسعه اقتصادي و اشتغال¬زايي روستايي استان در 90 روستاي استان خبر داد .
حسيني پور اهتمام خاص در راستاي توسعه مسيرهاي مواصلاتي و كريدورهاي حمل و نقلي استان از جمله دوخطه كردن مسيرهاي ريلي ، احداث راه اهن يزد- اقليد براي اتصال يزد به جنوب غرب كشور ، دوخطه كردن مسير هاي مواصلاتي استان از جمله يزد- بافق، يزد- خاتم ، يزد – طبس و اردكان – چوپانان و پيگيري در جهت تامين اعتبارات عمراني مورد نياز در جهت تكميل طرح هاي موثر و كليدي استان را از ديگر اقدامات ذكر كرد.
دبير كارگروه آموزش ، پژوهش ، فناوري و نواوري استان از اهتمام خاص در راستاي توسعه حوزه نوآوري و تحقق اقتصاد دانش بنيان با تاسيس مراكز و شكل گيري اكوسيستم مرتبط و تمركز بر گسترش واحد هاي تحقيق و توسعه در صنايع را از جمله تحولات در استان يزد نام برد . 
رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي همچنين توجه ويژه به اجراي پروژه هاي اجتماعي و معيشتي ، اختصاص اعتبارات براي ساماندهي مناطق حاشيه اي ، بهبود شاخص محيط زيست استان از طريق اختصاص اعتبار براي راه اندازي مانيتوريگ و پايش محيط زيست ، تامين اعتبار براي توسعه مراكز بهداشتي و درماني ، نوسازي مدارس و اجراي پروژه هاي بزرگ فرهنگي را جمله اقداماتي دانست كه براي تحول در توسعه استان صورت گرفته است. 
 
1400/7/28 15:40:29
زنگ خطر خروج پيمانكاران بزرگ از استان
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1079120 تعداد بازدید از صفحه 1621 تعداد بازدید امروز صفحه 238
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL