J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1397/9/20
سفر رييس سازمان نقشه برداري به يزد/ برآورد 110 ميليارد ريالي ارزش اقتصادي داده ها و نقشه هاي مكاني در يزد

رئيس سازمان نقشه برداري كشور با حضور در سازمان مديريت و برنامه ريزي يزد در نشستي با حضور و كاركنان اين سازمان شركت نمود. 

مسعود شفيعي در اين نشست از در دست تهيه بودن اطلس هاي اطلاعات مكان و نقشه در استان ها با فرمت جديد و با نگاه اقتصادي خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان، وي با اشاره به اينكه در اين اطلس ها شبكه هاي مبنايي هر استان، تصاوير دوره هاي قبل و بروزترين تصاوير در مقياس هاي مختلف استفاده شده است از اضافه شدن يك سرفصل جديد خبر داد كه در آن ارزش دارايي هاي سرمايه اي حوزه نقشه و اطلاعات مكاني هر استان به قيمت روز بيان شده است.

وي خاطر نشان ساخت طبق محاسبات انجام شده توسط كارشناسان سازمان نقشه برداري كشور، استان يزد داراي 110 ميليارد ريال سرمايه در حوزه داده ها و نقشه هاي مكاني مبنايي كه مي تواند ارزش افزوده در بخش هاي ديگر اقتصادي ايجاد نمايد.

وي همچنين از اينكه مقامات سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد مسائل مرتبط با اطلاعات مكاني را به خوبي دنبال مي كنند قدرداني كرد.

وي يكي از بندهاي حكم ابلاغي رئيس سازمان برنامه و بودجه به روساي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان هاي سراسر كشور را ساماندهي امور مربوط به نقشه و اطلاعات مكاني استان ها به صورت عام دانست و سازمان هاي مديريت و برنامه ريزي را نماينده و بازوي اجرايي سازمان نقشه برداري قلمداد نمود.

رييس سازمان نقشه برداري كشور از وجود پنج اداره كل منطقه اي خبر داد كه هر يك محدوده خاصي از كشور را پوشش مي دهند كه متاسفانه مناطقي از كشور وجود دارند كه اساسا در زير مجموعه اين مناطق قرار نمي گيرند.

شفيعي از درخواست تعدادي از معاونين آمار و اطلاعات سازمان هاي مديريت و برنامه ريزي استان ها مبني بر تشكيل و تقويت گروه نقشه و اطلاعات در اين سازمان ها خبر داد.

وي افزود دراين راستا قرار است در گام اول و طي چند ماه آينده تبيين ادارات كل منطقه اي و مديريت نقشه و اطلاعات مكاني صورت گرفته و در فاز دوم تخصيص پست ها به گروه هاي نقشه و اطلاعات مكاني و سازمان هاي مديريت و برنامه ريزي استان هااجرايي شود.

اين مقام مسئول با توجه به سياست هاي سازمان نقشه برداري كشور و با توجه به فناوري هاي جديد و شرايط اجتماعي جامعه روز افزود هيچ محدوديتي در توليد اطلاعات وجود ندارد اما لازم است نقش هر دستگاه و حتي شهروندان در توليد داده هاي مكاني به درستي تبيين گردد.

"به هنگام رساني" و " به هنگام نگه داري" در توليد داده هاي مكاني و عبور از "به روز رساني" با توجه به رشد سرعت تكنولوژي در سرساسر دنيا موضوع ديگري بود كه وي به آن اشاره كرد.

رئيس سازمان نقشه برداري كشور از در دست تهيه بودن يك روش انتخاب شيوه توليد داده مكاني مبتني بر توجيهات فني و اقتصادي خبر داد؛ به اين معني كه يك منشور و راهنما در اختيار تصميم گيران و متوليان برنامه ريزي در سطوح مختلف كشور قرار گيرد تا به فراخور نياز به توليد نقشه در سطح ملي، بهترين روش نقشه برداري (ماهواره اي، زميني، استفاده از پهپاد، هواپيماهاي تخصصي نقشه برداري  و ...) انتخاب شود.

شفيعي تداخل وظايف را مشكل ديگري دانست كه سازمان نقشه برداري با آن مواجه است و سازمان هاي مختلف تصور مي كنند در جايگاهي قرار دارند كه مي توانند داده مكاني مرتبط به خودشان را خودشان تهيه كنند.

وي خاطر نشان ساخت ورود سازمان نقشه برداري كشور در استاندارد سازي توليد داده هاي مكاني و نظارت بر اجراي آن ضروريست، و سازمان نهايت تلاش خود را مي كند كه قبل از وقوع موضوع و عقد قراردادها بهترين شيوه براي جمع آوري داده هاي مكاني استفاده گردد.

رييس سازمان نقشه برداري كشور افزود خوشبختانه در اين زمينه با امور نظام فني اجرايي سازمان برنامه ريزي و معاونت فني و امور توليدي و زيربنايي هماهنگي خوبي وجود دارد.

به گفته اين مقام مسئول، دستورالعمل هاي ماده 11 قانون احكام دائمي برنامه توسعه كشور كه تمام حوزه هاي مرتبط با نقشه و داده هاي مكاني در آن گنجانده و تعيين تكليف شده است پس از يكسال با مساعدت دكتر نوبخت و ساير مقامات سازمان برنامه و بودجه نهايي شده و به زودي ابلاغ مي گردد.

به گفته وي داده هاي مكاني و فعاليت هايي كه توسط سازمان نقشه برداري كشوري انجام ميشود و به عنوان زيرساخت در خدمت زيرساخت و عمران استان ها قرار مي گيرد بايد بروز باشد و نمود عيني و اقتصادي داشته باشد، نه به اين معني كه دولت داده ها را قيمت گذاري بكند و به اصطلاح "داده فروشي" بكند.

وي ادامه داد  وظيفه دولت اينست كه داده هاي حاكميتي را به صورت رايگان در اختيار عموم قرار دهد و بتواند در بخش هاي ديگر ارزش افزوده ايجاد نمايد و از اين طريق منافع اقتصادي ايجاد كند.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد هم در اين ديدار با قدرداني از اقدامات صورت گرفته توسط سازمان نقشه برداري كشور، ظرفيت  آن سازمان را در استفاده از ماده يازده قانون احكام دائمي براي ايفاي نقش واقعي خود مهم ارزيابي كرد.

سيد مجتبي حسيني پور گفت علاوه بر اينكه بايد از ظرفيت هاي بخش خصوصي استفاده كرد، رسالت حاكميتي سازمان نقشه برداري را مهم، حساس و كليدي ارزيابي كرد .

 وي وجود نگاه اقتصادي و درآمدزايي به داده هاي مكاني را نامناسب دانست  و انتشار رايگان، راهبري و نظارت بر اجراي صحيح داده هاي مكاني به بهره برداران كه از سوي سازمان نقشه برداري دنبال مي شود را واجد ارزش افزوده در اين بخش برشمرد.

اين مقام مسئول پيشنهاد داد سازمان نقشه برداري كشور دفتر يا گروهي در سازمان هاي مديريت و برنامه ريزي استانها داير كند و از اين طريق رسالت خود را در سراسر كشور دنبال نمايد.

در اين نشست همچنين معاونت آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه ريزي يزد گزارشي از اقدامات و فعاليت هاي اين معاونت ارائه نمود . 

1400/8/1 15:2:39
پيام رياست سازمان مديريت و برنامه ريزي استان به مناسبت روز آمار و برنامه ريزي
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1083099 تعداد بازدید از صفحه 1622 تعداد بازدید امروز صفحه 183
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL