J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1395/6/27
معاون سازمان برنامه كشور در همايش توسعه يزد: تربيت نيروي انساني، محور اصلي توسعه است

معاون توسعه امور علمي و فرهنگي سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: اقتصاد دانش‌بنيان از زيربناهاي اقتصاد مقاومتي است كه اگر مورد توجه نباشد تحقق اقتصاد مقاومتي به سختي ممكن مي‌شود.


به گزارش روابط عمومي سازمان، محمدرضا واعظ مهدوي صبح امروز در همايش ملي توسعه استان يزد و چشم انداز آن در افق 1404 گفت: شركت‌هاي دانش‌بنيان ظرفيت خوبي براي رشد و توسعه در حوزه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي دارند. بسياري از كشورها مانند ژاپن و كره با تكيه بر دانش و توجه ويژه به توليد به توسعه همه‌جانبه دست يافته اند و اگر بخواهيم در مسير توسعه موفق باشيم بايد به توليد داخلي توجه كنيم.

واعظ مهدوي با اشاره به اينكه توليد در سال‌هاي گذشته بسيار آسيب‌پذير شده و امروز عواقب و بازخوردهاي آن نمايان است، خاطرنشان كرد: از جمله آسيب‌هاي توليد حذف حامل‌هاي انرژي، واردات‌محوري به جاي توليدمحوري، بي‌توجهي به نرخ ارز، مشكلات سيستم بانكي و سود تسهيلات، افزايش تورم و استمرار در واردات است كه امروز در اين ورطه گرفتار شده‌ايم.

واعظ تصريح كرد كه مجموعه اين عوامل موجب شده تا بنابر برخي آمار تا 60 درصد ظرفيت توليد بلااستفاده باشد.

وي با اشاره به محورهاي اقتصاد مقاومتي بيان كرد: درون‌گرايي و برون‌زايي بودن اقتصاد مقاومتي از جمله تاكيدات مقام معظم رهبري است كه اقتصاد كشور را در برابر آسيب‌ها مقاوم مي‌كند اما بايد براي هر منطقه و شهر بر اساس نيازهاي همان منطقه يك مدل براي اجرا ارائه كرد.

معاون توسعه امور علمي و فرهنگي سازمان برنامه و بودجه با تاكيد بر لزوم تهيه برش انساني و منطقه‌اي براي مقاوم‌سازي اقتصاد عنوان كرد: بايد مشخص كرد كه محور توسعه استان چيست و لازم است چه برنامه‌هايي براي تحقق آن اجرايي شود.

وي با بيان اينكه آموزش نقش محوري در توسعه دارد، ادامه داد: انتظار ما از ساختارها و نهادهاي آموزشي اين است كه براي تربيت نيروي انساني به عنوان محور اصلي توسعه با برنامه كارشناسي شده گام بردارند و بر اساس چشم‌اندازي كه تعريف مي‌شود، بخشي از مسائل منطقه را از اين طريق حل كنند.

واعظ مهدوي از جمله ضعف‌هاي كشور را نبود تكاليف منسجم در نهادهاي آموزشي خواند و تصريح كرد: هنوز برنامه زمان‌بندي براي تربيت نيروي انساني در كشور نداريم تا بدانيم چه مي‌خواهيم و كجا بايد قرار بگيريم.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اهميت پژوهش و تحقيق در تدوين برنامه‌ها يادآور شد: متاسفانه در كشور تغييرات فرهنگي زيادي حاصل شده براي نمونه در يزد به دليل تغييرات فرهنگي، جوانان انجام برخي از كارها را عار مي‌دانند يا به عنوان مثال صلح و سازش و صفا كه از ويژگي‌هاي مردم يزد بوده رو به افول است.

معاون توسعه امور علمي و فرهنگي سازمان برنامه و بودجه كشور بيان داشت: يكي از اقداماتي كه در نظام‌هاي علمي و تحقيقاتي كشور بايد انجام شود، توجه به مباحث فرهنگي است كه نقش عمده‌اي در رشد و توسعه دارد و بايد با شناسايي اين مشكلات در رفع آنها بكوشيم.

وي در بخش ديگري از سخنان خود، هدف عالي از برنامه هاي توسعه اي را بهره مندي همه انسان ها از منافع ملي توصيف كرد و گفت كه قرآن كريم هم نعمت هاي الهي را براي همه انسان ها در نظر مي گيرد و آن را مختص گروهي خاص نمي داند.

اين مقام مسئول در پايان، فرهنگ يزد را از نمونه هاي مناسب بهره وري خواند و تصريح كرد كه به دليل محدوديت هاي موجود در يزد ابتكارات زيادي در زمينه هاي مختلف به وجود آمده است. سابقه صنعتي موجود در يزد، روش هاي كشت و نگه داري آب از نمونه هاي اين ابتكارات است.

برنامه توسعه استان در 10 سال آينده، رمز موفقيت هاي گذشته استان در حوزه اقتصادي، علل افزايش بيكاري استان در سال 1393 و 1394 با توجه به نياز صنايع استان به نيروي كار، افزايش آمار طلاق نسبت به گذشته و ميزان مشاركت شركت هاي دانش بنيان يزد در بخش هاي اقتصادي از موضوعاتي بودند كه معاون سازمان برنامه و بودجه كشور در سخنان خود به آنان اشاره كرد.

 

1400/8/1 15:2:39
پيام رياست سازمان مديريت و برنامه ريزي استان به مناسبت روز آمار و برنامه ريزي
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1083971 تعداد بازدید از صفحه 1622 تعداد بازدید امروز صفحه 119
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL