J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1394/11/15
مشروح/ دهمين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد به رياست استاندار و باحضور نمايندگان يزد و اردكان برگزار شد
دهمين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد ظهر امروز پنج شنبه 15 بهمن ماه 1394 به رياست استاندار يزد، دبيري رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد و باحضور نمايندگان شهرستان هاي يزد و اشكذر و همچنين اردكان برگزار شد.

 

جذب اعتبارات ملي، براي فرمانداران و مديران كل امتياز محسوب مي شود

استاندار يزد و رئيس شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد در اين نشست با تبريك ايام‌الله دهه فجر و سالگرد پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي اظهار داشت: بايد جلسات شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان پويا و بانشاط همراه با ارائه اطلاعات درست و شفاف برگزار شود تا در سايه تعامل، همفكري و همدلي در مسير توسعه استان گام برداريم.

سيدمحمد ميرمحمدي افزود: مسئولان ارشد استان نيز تمام موارد را براي تحقق اين مهم دنبال مي‌كنند و به‌عنوان‌مثال بحث ژئوفيزيك هوايي و معدن سرب و روي را باقدرت تمام پيگيري كرده و به نتايج خوبي رسانده‌ايم.

وي تصريح كرد: براي جذب اعتبارات و ساير اقدامات كه منجر به پيشرفت و توسعه استان مي‌شود، به تعامل و همفكري با نمايندگان مردم استان در مجلس شوراي اسلامي نياز داريم و هر چه اين همكاري مؤثرتر باشد، مي‌توان فعاليت‌هاي شايسته‌تري را در استان انجام داد.

ميرمحمدي در بخش ديگري از سخنان خود به اختصاص يك درصد اعتبارات دستگاه‌ها براي امر ورزش اشاره و عنوان كرد: به دستگاه‌هاي اجرايي استان توصيه كرده‌ايم علي‌رغم تنگناهاي مالي موجود به اين مهم توجه كنند و بودجه لازم را اختصاص دهند.

وي همچنين با بيان اينكه ميزان فضاي سبز موجود در استان يزد بسيار كم است، گفت كه بايد در تغيير كاربري فضاهاي سبز و زمين‌هاي كشاورزي، به جبران و ايجاد فضاهاي سبز جديد توجه كرد.

استاندار يزد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به لزوم رايزني فرمانداران و مديران كل در جهت جذب اعتبارات ملي گفت كه تحقق اين امور بعنوان "امتياز" براي فرمانداران و مديران كل تلقي مي شود.

 

سازمان مديريت و برنامه ريزي، پيشنهادات خوبي براي برنامه ششم توسعه ارائه كرده است

نماينده يزد و اشكذر در مجلس نهم شوراي اسلامي هم در اين نشست با تاكيد بر بهره گيري از ظرفيت هاي قانون بودجه 94، يكي از اين ظرفيت ها را حقوق دولتي و بهره مالكانه معادن ذكر كرد و گفت: تحقق اين اعتبارات كمك موثري به استان خواهد كرد.

محمدصالح جوكار افزود: معادن در حال بارگيري و تخليه شدن است و مي بايست ما به ازاي آن دريافت شود تا خسارات آن كمتر شود.

وي در ادامه سخنان خود با اشاره به روند بررسي برنامه ششم توسعه كل كشور در مجلس گفت كه سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد در اين خصوص پيشنهادات خوبي را ارائه كرده است.

جوكار گفت كه برخي از اين پيشنهادات حتي در سطح ملي نيز كاربرد دارد.

اين نماينده مجلس نهم همچنين با اشاره به اعتبارات سرجمع در اختيار وزارتخانه ها در قانون بودجه گفت كه در صورت عدم پيگيري جدي مديران كل، استان از اين اعتبارات محروم خواهد ماند.

وي افزود: سال 95 مي بايست سال تحول اقتصادي و صنعت استان باشد، صنايعي كه كم آبخواه باشد و آلاينده نباشد و متناسب با فارغ التحصيلان دانشگاه، شغل ايجاد كند.

 

صنايع معدني، محور توسعه استان يزد

نماينده اردكان در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين نشست با بيان اينكه توسعه استان مي بايست بر اساس توسعه صنايع معدني باشد، گفت: ظرفيت توليد فولاد استان بايد به حدود 15 ميليون تن در سال برسد درصورتيكه اين ميزان در حال حاضر حدود 5 ميليون تن است.

محمدرضا تابش گفت: حركت در اين مسير در سند توسعه استان پيش بيني شده و همه بايد در اين سمت حركت كنيم.

وي در عين حال گفت: مسئولان استان علاوه بر اين مي بايست درخصوص جنبه هاي زيست محيطي و عوارض، اگر مسئله اي وجود دارد، آن را پيگيري و دنبال كنند.

تابش گفت: نرخ بهره مالكانه 25 درصد فروش ماده معدني ديده شده كه اين امر ممكن است روند توسعه معدني را با اخلال مواجه كند و شايد به افزايش بيكاري منجر شود.

وي در پايان با تاكيد بر اينكه همه بايد تلاش كنيم تا استان از مدار توسعه خارج نشود، گفت: با حذف بند 55 قانون بودجه 92 توسط مجلس در سال هاي 93 و 94، استان از اعتباري حدود 100 ميليارد تومان محروم شده كه بايد براي جبران آن فكري كرد.

 

لزوم بررسي عملكرد دستگاه هاي اجرايي در بهره گيري از ظرفيت هاي بودجه 94

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد و دبير شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد هم در اين نشست با اشاره به اينكه هدف از بررسي عملكرد دستگاه هاي اجرايي در زمينه بهره گيري از ظرفيت هاي قانون بودجه 94، ارتقاء سطح اعتباري دستگاه هاي ملي و استاني است، گفت: ظرفيت هاي زيادي در قانون بودجه وجود دارد كه پيگيري و عملياتي ساختن آنان، كمك موثري به پيشبرد اهداف توسعه اي استان خواهد كرد.

حميد رضا نصيري زاده افزود: شوراي برنامه ريزي در چهار جلسه اين موضوع را بررسي كرده و سازمان مديريت در نهايت گزارشي از ميزان عملكرد دستگاه هاي اجرايي استان در اين خصوص ارائه خواهد كرد.

 

لزوم بهره گيري از اسناد خزانه اسلامي براي پرداخت مطالبات پيمانكاران

معاون هماهنگي برنامه و بودجه سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد هم در اين نشست با اشاره به لزوم تسلط مديران استان بر تبصره هاي قانون بودجه و رديف هاي مندرج در جداول قانون بودجه كل كشور و پيوست شماره يك گفت: ظرفيت هاي بالايي در قانون بودجه وجود دارد كه مي تواند موجب پيشرفت در طرح هاي بزرگ استان شود.

محمدرضا نبي افزود: تبصره هاي دائمي قانون بودجه در قالب قانون الحاق 2 نيز از اهميت بسزايي برخوردار است و مي تواند در بسياري از موارد راهگشا باشد.

وي در اين ارتباط به ماده 6 و ماده 27 قانون الحاق 2 درخصوص فروش اموال مازاد و واگذاري پروژه هاي نيمه تمام دولت به بخش غير دولتي اشاره كرد.

معاون سازمان مديريت در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به وجود برخي بندها در قانون بودجه مبتني بر صدور برخي مجوزها براي توسعه مناطق كشور گفت: اين بندها اعتباري نيست بلكه بصورت يك مجوز در قانون بودجه آمده و بايد مورد توجه جدي قرار بگيرد.

نبي گفت: نمونه ديگر اين امر، انتشار اوراق اسناد خزانه اسلامي و اوراق مشاركت است كه مي توان با آن، مطالبات پيمانكاران را پرداخت كرد.

وي تصريح كرد: منظور از بهره گيري از ظرفيت هاي قانون بودجه تنها اخذ اعتبارات ملي و استاني نيست، بلكه توجه خاص به مجوزها و رديف هاي مهمي است كه در قانون بودجه قيد شده است.

محمدرضا نبي در پايان سخنان خود با اشاره به مستندات قانوني به جايگاه مهم شوراي برنامه ريزي و توسعه استان پرداخت و گفت: مديران كل حاضر در اين شورا بعنوان نماينده وزير حضور دارند و لازم است مسائل مرتبط با حوزه وزارت متبوع خود حتي در ساير نهادهاي وابسته را نيز دنبال كنند.

 

صدور مجوز تاسيس واحدهاي صنعتي به 24 ساعت رسيده است/ پروانه بهره برداري 30 روز كاري

مديركل صنعت، معدن و تجارت استان يزد در اين نشست به ارائه گزارشي از عملكرد اداره كل متبوع خود پرداخت.

محمدرضا علمدار در ابتدا به وضعيت صنعتي و معدني استان پرداخت و گفت: استان يزد با توليد 800 نوع كالا و اشتغال 100 هزار نفر در بخش صنعت، در بين استان هاي برتر كشور در اين زمينه قرار دارد و رتبه اول را در توليد كاشي، رتبه دوم را در زمينه توليدات نساجي و رتبه سوم را در زمينه توليدات فولادي داراست.

وي افزود: يزد با بهره برداري 32 نوع ماده معدني رتبه اول را در كشور دارد و خوراك 50 درصد صنايع فولاد كشور را تامين مي كند و دومين استان معدني كشور بشمار مي آيد.

علمدار تصريح كرد كه اين استان با صادرات كالا به 55 كشور جهان در زمره 10 استان برتر صادركننده كشور قرار دارد.

مديركل صنعت، معدن و تجارت استان در ادامه به امضاي تفاهم نامه اي در سفر اخير رئيس جمهور به ايتاليا اشاره كرد و گفت كه در آن سفر مقرر شد تا تكنولوژي ساخت هواپيماهاي 2 تا 8 نفره طي دو سال به يزد منتقل شود.

وي افزود: مزايده بين المللي معدن سرب و روي و باريت مهدي آباد برگزار شده است تا تكنولوژي آن به كشورمان منتقل شود. اين معدن اهميت بسزايي دارد و دومين معدن بزرگ سرب و روي كشور است.

علمدار همچنين به امضاي تفاهم نامه اي با دانشگاه يزد در زمينه تجاري سازي علوم اشاره كرد و گفت: در اين تفاهم نامه مقرر شد تا اساتيد دانشگاه، فرصت مطالعاتي خود را در صنايع استان بگذارنند تا درخصوص مشكلات صنايع نيز همفكري و براي بهبود مسائل چاره انديشي شود.

مديركل صنعت به وضعيت معافيت هاي گمركي صادرشده در ده ماه ابتداي سالجاري پرداخت و گفت: در اين مدت 404 فقره معافيت گمركي صادر شده است.

وي همچنين خبر داد كه در اين مدت، 1046 فقره جواز تاسيس با ظرفيت سرمايه گذاري 2500 ميليارد تومان صادر شده است.

مديركل صنعت، معدن و تجارت استان هم به زمان صدور مجوزها در اين حوزه هم اشاره كرد و گفت: كار صدور جواز تاسيس در كمتر از 24 ساعت و پروانه بهره برداري طي 30 روز كاري صورت مي گيرد.

محمدرضا علمدار در بخش ديگري از سخنان خود درباره عملكرد اين اداره كل در جذب منابع صندوق توسعه ملي موضوع بند د تبصره 5 قانون بودجه 94 كل كشور هم گفت: تسهيلات به ارزش ريالي 187 ميليارد تومان و اعتبارات ارزي: 25 ميليون دلار و 553 ميليون يورو در قالب 53 فقره بمنظور تامين سرمايه ثابت واحدهاي حوزه صنعت و تخصيص يافته است.

 

26 پروژه نيمه تمام ورزشي براي واگذاري به بخش غيردولتي اعلام عمومي شده است

مديركل ورزش و جوانان استان يزد در بخش ديگري از جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد به ارائه گزارش بهره برداري اداره كل ورزش از ظرفيت هاي قانون بودجه 94 پرداخت.

مسعود شريعتي در خصوص بند ح تبصره 3 قانون بودجه 94 گفت: يك ميليارد تومان از محل اجاره اماكن ورزشي وصول و به خزانه كشور ارسال شد كه اين مبلغ از سوي وزارت ورزش و جوانان به استان ابلاغ شده است.

وي ابراز اميدواري كرد كه تا پايان سال اين اعتبار به يك ميليارد و صد ميليون تومان افزايش يابد.

مديركل ورزش همجنين درخصوص ماده 6 قانون الحاق 2 بيان داشت كه اين اداره كل كميته اي را براي اموال غيرمنقول خود تشكيل داده تا تبديل به احسن اين اموال دنبال شود.

مسعود شريعتي در ادامه به مواد 10 و 18 قانون الحاق 2 درخصوص مشاركت خيرين در تكميل پروژه هاي نيمه تمام گفت كه اين اداره كل 6 پروژه پيشنهادي خود را بدين منظور اعلام عمومي خواهد كرد.

وي درباره ماده 27 قانون الحاق 2 نيز اضافه كرد كه 26 پروژه پيشنهادي اداره كل ورزش و جوانان بمنظور واگذاري به بخش غيردولتي در سايت سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد معرفي شده است.

شريعتي در پايان اعتبارات عمراني اين دستگاه اجرايي را بالغ بر 2.5 ميليارد تومان اعلام كرد و افزود: تاكنون در حدود يك ميليارد تومان از اين اعتبار دريافت شده است.

 

99 درصد اراضي شهرك ها و نواحي صنعتي استان، سند ثبتي دارند

مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي استان يزد نيز در اين نشست با تبريك روز 16 بهمن، سالروز تشكيل شركت شهرك هاي صنعتي استان به مسئولان و مردم گفت: هم اكنون 13 شهرك و 15 ناحيه صنعت در استان يزد فعال و مشغول بكارند.

سيدمسعود عظيمي افزود كه شهرك هاي صنعتي استان بالغ بر 6 هزار هكتار وسعت دارند و 99 درصد از اراضي شهرك ها داراي سند ثبتي هستند و 96 درصد هم سند تفكيكي دارند.

وي بيان داشت سرجمع اعتبارات شركت شهرك ها در سالجاري 8.7 ميليارد تومان بوده كه تاكنون درحدود 1.5 ميليارد تومان از آن تخصيص يافته است.

اين مسئول درباره اعتبارات تصفيه خانه هاي فاضلاب شهرك هاي صنعتي گفت كه تاكنون حدود 1.6 ميليارد تومان جذب شده است. وي درباره كمك به خوشه هاي صنعتي هم اضافه نمود كه موافقتنامه آن 400 ميليون تومان است ولي تاكنون 55 ميليون تومان از اين بابت دريافت شده است.

 

ارائه گزارش مديركل استاندارد درخصوص نظارت بر بازار و صنايع

مديركل استاندارد استان يزد هم در اين نشست به ارائه گزارش عملكرد اداره كل متبوع خود در 9 ماهه اول امسال پرداخت.

محمدحسين ماجدي در سخنان خود با اشاره به 6457 مورد بازرسي در قالب طرح طاها گفت: نمونه هاي آزمايش شده شامل: روغنهاي خوراكي، فرآورده هاي لبني، فرآورده هاي گوشتي، نمك هاي خوراكي، انواع شيرآلات بهداشتي، روغن موتور، ديگ زودپز، جاروبرقي، سماور برقي، فرش، سرپيچ الكتريكي، انواع پوشك است.

وي گفت در قالب اين طرح، 44 مورد توقيف و جمع آوري كالا صورت گرفته و 16 پرونده به مراجع قضايي ارجاع شده است.

مديركل استاندارد درخصوص اقدامات انجام شده در طرح رمضان هم افزود كه در اين طرح از 260 واحد صنفي بازديد شد.

ماجدي ادامه داد كه اين اداره كل با همكاري معاونت بازرگاني اداره كل صنعت، معدن و تجارت، طرح ميزان را اجرايي كرد كه بر اساس آن، 169 باسكول ميدان هاي ميوه و تره بار مورد سنجش قرار گرفت كه از اين تعداد 62 مورد عدم انطباق مشاهده شد.

ماجدي در پايان گفت كه استان يزد در حدود 1300 پروانه استاندارد دارد كه مجبور شديم پروانه 84 واحد را كه عمدتا در صنعت ساختمان بودند، تعليق كنيم.

 

در اين جلسه كه باحضور مديران كل دستگاه هاي اجرايي همراه بود، مصوبات كارگروه زيربنايي مورد بررسي و با 20 راي موافق مورد تصويب اعضاء قرار گرفت.

 

 


 


1400/7/20 14:49:0
رئيس جمهور بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ را ابلاغ كرد
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1075611 تعداد بازدید از صفحه 1611 تعداد بازدید امروز صفحه 477
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL