J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
استاندار يزد خواستار شد:
1399/10/27
بهره گيري از ظرفيت تمامي صاحب‌نظران براي تدوين برنامه هفتم توسعه استان
شانزدهمين جلسه ستاد راهبري و مديريت و اقتصاد مقاومتي به رياست استاندار و دبيري رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي در محل سالن كوثر استانداري يزد برگزار شد .

استاندار يزد با اشاره به ضرورت همكاري همه جانبه براي تدوين برنامه هفتم توسعه استان و تشكيل اتاق فكري در اين زمينه گفت : قطعا با حضور صاحب نظران، مديران ذي ربط، هم افزايي با نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي و به خدمت گرفتن و همراهي بخش خصوصي و تشكل هاي غير دولتي و دريافت ديدگاه ها و نظرات آن ها براي تدوين برنامه هفتم توسعه استان، اتفاقات خوبي در اين زمينه رقم مي خورد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري يزد، دكتر طالبي در نشست ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان كه با حضور اعضاي كميسيون اقتصاد كلان مجمع تشخيص مصلحت نظام از جمله حسين دادخواه، مشاور دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزار شد، با بيان اينكه در آستانه تدوين برنامه هفتم توسعه قرار داريم، گفت: بايد يك ارزيابي و نگاه آسيب شناسانه ي دقيق از اجراي برنامه هاي توسعه قبلي در استان يزد صورت گيرد تا به پشتوانه اين نگاه، چارچوب هاي مناسبي براي برنامه هفتم توسعه در استان تدوين شود.
دكتر طالبي با اشاره به اهميت تغيير جهت ريل گذاري توسعه استان يزد، اظهارداشت: با توجه به الزاماتي كه امروز با آن مواجه هستيم و مشكلات و محدوديت هايي همچون محدوديت منابع آبي، مسائل مربوط به محيط زيست و اطلس بيكاري و اشتغال استان ايجاب مي كند در جهت گيري هاي توسعه استان تغييراتي ايجاد شود.
وي به بيان اينكه طي دو سال گذشته رويكردهاي جديدي براي توسعه استان يزد در نظر گرفته شده است، تصريح كرد: به عنوان نمونه، راهبرد اقتصاد دانش بنيان يكي از اولويت هاي اصلي و اساسي در زمينه توسعه استان قرار گرفته و اين راهبرد بايد در برنامه هفتم توسعه مورد توجه قرار گيرد.
استاندار يزد ادامه داد: رونق گردشگري استان از ديگر اولويت هاي مهم توسعه استان به شمار مي آيد.
دكترطالبي عنوان كرد: براي اينكه بعضي از مفاهيم، راهبردها و اولويت هاي استان به خوبي در اين برنامه منظور شود، بايد در اين زمينه كاري جدي و اثرگذار صورت گيرد.
وي خاطرنشان كرد: قطعا با حضور صاحب نظران، مديران ذي ربط، هم افزايي با نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي و به خدمت گرفتن و همراهي بخش خصوصي و تشكل هاي غير دولتي و دريافت ديدگاه ها و نظرات آن ها براي تدوين برنامه هفتم توسعه استان، اتفاقات خوبي در اين زمينه رقم مي خورد.
استاندار يزد با بيان اينكه در قانون برنامه هفتم توسعه اولويت هاي استان يزد بايد به صورت جدي مورد پيگيري قرار گيرد، تصريح كرد: بعضي از مشكلات و موانع زير ساختي براي توسعه متوازن در استان يزد وجود دارد كه متاسفانه در مقطعي از زمان به اين زيرساخت ها توجه لازم نشده، بنابراين بايد با جديت پيگير اين خلاء ها بوده و در بحث تامين زيرساخت ها اقدمات اساسي صورت گيرد.
دكترطالبي با اشاره به لزوم توسعه صنايع كم آبخواه و هايتك، مطابق اطلس بيكاري استان، افزود: از يك سو موضوع نرخ بيكاري در استان يزد مطرح مي شود و از سوي ديگر صنايع، معادن و واحدهاي اقتصادي براي تامين نيروي كار خود با مشكل روبرو هستند.
وي ادامه داد: مسئله مذكور نشان مي دهد تعادلي بين اطلس بيكاري استان و نياز واحدهاي اقتصادي آن، براي توسعه بيشتر وجود ندارد.
استانداريزد خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه يكي از چالش هاي استان يزد، بيكاري فارغ التحصيلان و بانوان است، لذا بايد اين جهت گيري در برنامه ريزي هاي استان و در قالب برنامه توسعه لحاظ شود تا مشكلات اين بخش از جامعه مرتفع شود.
دكترطالبي در ادامه با تاكيد بر اينكه در برنامه هفتم توسعه استان يزد، بايد نيازهاي كلان استان مورد توجه قرار گيرد، اظهارداشت: موضوع انتقال آب از منابع درياي عمان و خليج فارس و نيز تامين آن از سرچشمه ها و سرشاخه هاي زاگرس مركزي براي استان يزداهميت ويژه اي داشته و لازم است مسائلي كه در اين زمينه در حال پيگيري است، در برنامه هفتم توسعه استان ديده شود.
استاندار يزد خاطرنشان كرد: منابع آبي خوبي در كشور موجود است كه با تقويت نگاه ضرورت تامين آب فلات مركزي ايران، مي توان با دغدغه كمتر نسبت به مسائل مربوط به حوزه آب، موضوعات  توسعه اي استان را دنبال كرد.
دكترطالبي اظهارداشت:  ضروري است از ظرفيت قانون برنامه هفتم توسعه استان، براي تمركز بر رفع برخي موانع قانوني كه فرا راه دستگاه ها وجود دارد، استفاده و آن ها را برطرف كنيم.
وي با بيان اينكه در برنامه هفتم توسعه بعضي از موضوعاتي كه نيازمند يك راهبرد جدي در سطح ملي است، بايد تعيين تكليف شوند، تصريح كرد: از جمله اين موضوعات مي توان به مباحث مربوط به مهاجرت و اتباع بيگانه و مسائل حوزه هاي اجتماعي و فرهنگي اشاره كرد چراكه اين موضوعات در تدوين برنامه هاي توسعه كمتر مورد توجه و اهتمام قرار گرفته است.
دكتر طالبي همچنين بر ايجاد ارتباط و تعامل خوب بين نخبگان استان و مجمع تشخيص مصلحت نظام، دبيرخانه آن و كارگروه هاي مختلف براي پيشبرد اهداف به خصوص در حوزه تدوين برنامه هفتم توسعه تاكيد كرد.
استانداريزد تصريح كرد: در دانشگاه ها و تشكل هاي غير دولتي استان نيز چنين فضاي تعامل و همكاري حاكم است. وي ادامه داد: يزد از عصاره اي از ديدگاه ها، نظرات، توان ملي و منابع انساني شايسته برخوردار است و اميدواريم ارتباط و تعامل در سطح استان يزد با مجمع تشخيص مصلحت نظام تقويت شود.
وي با اشاره به تجربه خوب استان در تعامل و هماهنگي دولت و بخش خصوصي طي دو سال گذشته، خاطرنشان كرد: در اين مدت تشكل هاي بخشي خصوصي در كنار مجموعه استان قرار گرفتند. دكترطالبي در ادامه عنوان كرد: مديران استان بايد با جسارت، پيگير مسائل و مشكلات مردم و رفع آن ها باشند.
استاندار در بخش ديگري  سخنان خود و با اشاره به تعامل دستگاه هاي نظارتي استان با مديران اذعان كرد:  شوراي دستگاه هاي نظارتي استان يزد يكي از فعال ترين شوراهاي كشور است كه اهتمام ويژه اي نسبت به حل مشكلات و برداشتن موانع پيش روي دستگاه هاي دولتي دارد.
دكتر طالبي در پايان خاطرنشان كرد: نوع تعاملي كه امروز بين دستگاه هاي قضايي با مجموعه دستگاه هاي دولتي استان يزد برقرار است در مناطق ديگر كمتر ديده مي شود و حتي در برخي موضوعات، دستگاه هاي قضايي استان جلوتر از دستگاه هاي دولتي براي رفع مشكلات موجود حركت مي كنند.

گفتني است ارائه جهت گيري ها و نيازمندي هاي برنامه هفتم توسعه در بخش هاي عمده اقتصادي و زيرساختي: اداره كل صنعت، معدن و تجارت، سازمان جهاد كشاورزي، اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، شركت آب منطقه اي، شركت برق منطقه اي و نيز ارائه گزارش فعاليت هاي اقتصاد دانش بنيان در استان‏ توسط معاون توسعه مديريت و منابع استانداري از دستوركارهاي اين نشست بود .

1400/7/28 15:40:29
زنگ خطر خروج پيمانكاران بزرگ از استان
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1079281 تعداد بازدید از صفحه 1621 تعداد بازدید امروز صفحه 366
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL