J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1394/8/17
در پنجمين جلسه شوراي برنامه‌ريزي استان تشريح شد؛ بسته دولت براي تحرك بخشي به حوزه اقتصاد

پنجمين جلسه شوراي برنامه‌ريزي استان به رياست استاندار يزد و دبيري ريس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان برگزار شد.

پنجمين جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان يزد، روز شنبه 16 آبان ماه به رياست استاندار يزد، دبيري رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان و با حضور اعضاي اين شورا در محل سالن زنده‌ياد حميديا برگزار شد.

 

تأكيد استاندار بر ارائه سريع‌تر مصوبات كارگروه‌ها در شوراي برنامه‌ريزي

استاندار يزد در ابتداي اين جلسه با گراميداشت ياد و خاطره شهداي دانش‌آموز و روز ملي مبارزه با استكبار جهاني (13 آبان) و 14 آبان روز فرهنگ عمومي با اشاره به دستور كار جلسات شوراي برنامه‌ريزي گفت: ضروري است طرح‌ها و پروژه‌هاي مختلف به‌طور كامل در كارگروه‌ها بررسي و مصوبات با رعايت زمان مناسب به‌عنوان دستور كار جلسات شورا مطرح تا تصميم نهايي در مورد آن‌ها گرفته شود.

«سيد محمد ميرمحمدي» تصريح كرد: اين امر موجب مي‌شود تا مردم به‌موقع و در اسرع وقت در جريان تصميمات كارگروه‌ها قرار گيرند و كار آنان در دستگاه‌هاي اجرايي معطل نماند.

 

تشريح بسته دولت براي تحرك بخشي به اقتصاد

دبير شوراي برنامه‌ريزي و رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان در اين جلسه به تبيين بسته دولت براي تحرك بخشي به حوزه اقتصاد پرداخت و بابيان اينكه دولت در طول دو سال گذشته در كاهش تورم بالاي 40 درصد به 15.1 درصد در شهريور امسال، كاهش تورم نقطه‌به‌نقطه به 11.7 درصد، افزايش بودجه عمراني، خروج از ركود عميق و دستيابي به رشد اقتصادي مثبت 3 درصد در سال گذشته موفق بوده است، تصريح كرد: معوقات بخش دولتي، معوقات پيمانكاران، معوقات بنگاه‌هاي توليدي و معوقات مرتبط با ركود مسكن ازجمله مسائل مهمي است كه دولت هنوز با آنان دست‌وپنجه نرم مي‌كند.

حميدرضا نصيري زاده بيان داشت: درعين‌حال بايد دانست ارزش صادرات نفتي كشور در سه‌ماهه سوم و سه‌ماهه چهارم سال 1393 نسبت به دوره‌هاي مشابه سال قبل به ترتيب 23 و 49 درصد كاهش داشته و اين عامل نيز درروند ايجاد رونق اقتصادي امسال تأثير منفي گذاشته است.

رئيس سازمان مديريت همچنين از انضباط بيشتر مخارج دولت در حوزه‌هاي جاري و عمراني و كاهش هزينه‌هاي دولت در سال جاري خبر داد و گفت: اين موارد به علت كاهش تقاضا براي برخي توليدات داخلي، در سرعت كمتر رشد اقتصادي تأثيرگذار است.

وي در اين خصوص ابراز اميدواري كرد تا دسترسي كشور به منابع ارزي خارج از كشور و تحقق رفع تحريم‌ها در ماه‌هاي آينده، روند حركت به سمت رونق اقتصادي را بهبود بخشد.

حميدرضا نصيري زاده بابيان اينكه هم‌اكنون در دوره گذار از توافق هسته‌اي تا رفع تحريم‌ها هستيم، بيان داشت: دولت در اين برهه، سياست تحريك تقاضا مشتمل بر: تحريك تقاضاي دولت، رفع تنگناهاي مالي و رفع تنگناهاي اعتباري و همچنين برنامه‌هاي خاص براي حفظ و تقويت توليد را در دستور كار خود دارد و وظايفي را بر دوش سازمان مديريت، بانك مركزي و وزارت اقتصادي و دارايي گذاشته است.

وي براي نمونه به يكي از برنامه‌هاي تحريك تقاضا اشاره كرد و گفت: دولت در حال تدارك براي خريد اقساطي كالاهاي مصرفي بادوام توسط كاركنان دولت و كارگران است.

 

ارائه گزارش برگزاري كميته‌هاي برنامه‌ريزي شهرستان‌ها

دبير شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان در ادامه گزارشي از روند برگزاري كميته‌هاي برنامه‌ريزي شهرستان‌ها طي هفته گذشته ارائه و تصريح كرد تعامل خوبي در شهرستان‌ها با اين سازمان وجود دارد و اميد است با برگزاري دوره‌اي نشست‌هاي كميته‌هاي برنامه‌ريزي، طرح‌هاي عمراني و برنامه‌هاي توسعه در شهرستان‌ها با سرعت بهتري دنبال شود و مسائل كلي شهرستان‌ها به سازمان مديريت منتقل شود.

حميدرضا نصيري زاده در اين رابطه از تلاش فرمانداران براي برگزاري اين كميته‌ها تقدير كرد.

 

تشريح دستورالعمل شوراي اقتصاد در خصوص واگذاري پروژه‌هاي دولتي به بخش غيردولتي

معاون هماهنگي برنامه‌وبودجه سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان يزد در بخش ديگري از جلسه شورا به تبيين و تشريح مصوبه شوراي عالي اقتصاد در خصوص ماده 27 قانون الحاق 2 موضوع واگذاري پروژه‌هاي دولتي به بخش غيردولتي پرداخت.

محمدرضا نبي در اين رابطه گفت: دولت با توجه به كمبود شديد اعتبارات عمراني، اين مهم را در دستور كار خود دارد و دستورالعمل اجرايي اين ماده‌قانوني را در 14 ماده و 22 تبصره به تصويب رسانده است.

وي سپس با تأكيد بر مشاركت دستگاه‌هاي اجرايي در تحقق اين مصوبه تصريح كرد: اجراي اين مصوبه مي‌تواند حجم پروژه‌هاي نيمه‌تمام دولت را در استان كاهش دهد.

معاون سازمان مديريت گفت: اين پروژه‌ها پس از تائيد در كارگروه واگذاري و كارگروه ساماندهي، در پايگاه اطلاع‌رساني سازمان به‌منظور اطلاع عموم درج خواهد شد.

 

ارائه گزارش اجراي سرشماري آزمايشي در يزد

معاون آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان يزد نيز در اين جلسه به ارائه گزارشي پيرامون چگونگي اجراي سرشماري آزمايشي عمومي نفوس و مسكن 95 در استان پرداخت.

محمد حميد فخرالدين بابيان اينكه اين سرشماري از چهارم آبان لغايت چهارم آذرماه سال جاري در يزد ادامه دارد، تصريح كرد كه مأموران آمارگير در حال حاضر با حضور در منطقه آزادشهر در حال اجراي اين طرح هستند.

وي گفت: اين اقدامات در راستاي آمادگي براي سرشماري عمومي نفوس و مسكن كه سال آينده در سراسر كشور برگزار مي‌شود، انجام مي‌گيرد.

معاون سازمان مديريت در اين خصوص خواستار تأمين اعتبار لازم براي خريد تجهيزات الكترونيكي و پشتيباني دستگاه‌ها از اين طرح ملي در سال 95 شد.

 

در اين جلسه مقرر شد تا اعلام مخالفت كارگروه‌ها با طرح‌ها و پروژه‌هاي مختلف، راساً و پيش از انعكاس به دبيرخانه شورا به اطلاع متقاضيان برسد تا زمان اعلام مصوبات كارگروه‌ها، كوتاه‌تر شود.

در بخش ديگري از اين جلسه، گزارش سازمان جهاد كشاورزي در رابطه با بررسي هيئت 5 نفره در خصوص طرح تفضيلي شهر زارچ ارائه و بارأي اعضا، اراضي زراعي باغي از حريم شهر زارچ خارج شد.

اعضاي شوراي برنامه‌ريزي همچنين پس از بحث و بررسي، سند توسعه راهبردي شهرستان ابركوه را به كارگروه آمايش استان ارجاع دادند تا موردبررسي بيشتر قرار گيرد.

در اين جلسه، مصوبات كارگروه زيربنايي به‌منظور تصويب در شورا ارائه شد.

گفتني است جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان با حضور نماينده يزد و اشكذر در مجلس، معاونان استاندار، معاونان سازمان مديريت و مديران دستگاه‌هاي اجرايي همراه بود.


1400/7/20 14:49:0
رئيس جمهور بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ را ابلاغ كرد
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1075600 تعداد بازدید از صفحه 1611 تعداد بازدید امروز صفحه 467
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL