J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1396/7/4
ارائه پيش نويس چشم انداز توسعه استان يزد در افق 1414 در كارگروه آمايش

پيش نويس چشم انداز توسعه درازمدت استان در كارگروه آمايش مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


 

به گزارش روابط عمومي سازمان، رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ظهر امروز در نشست كارگروه آمايش سرزمين، آمار، محيط زيست و توسعه پايدار استان با اعلام اينكه سند آمايش استان مهمترين سند توسعه استان بشمار مي رود، گفت: تدوين سند آمايش به معناي برنامه ريزي براي 20 سال آينده استان است.

حميدرضا نصيري زاده با تصريح اين مطلب كه سازمان مديريت از مديران دستگاه هاي اجرايي انتظار دارد تا بيش از اعتبارات به امر برنامه ريزي توجه نمايند، افزود: سند آمايش جهت گيري هاي متناسب را در توزيع اعتبارات ايجاد خواهد كرد.

رئيس كارگروه آمايش استان گفت: دولت بر اساس ماده 26 قانون برنامه ششم توسعه موظف است برنامه آمايش استاني و ملي را تا پايان سال 1396 تهيه نمايد كه اميدواريم كار سند آمايش استان در مقطع زماني مشخص شده به پايان برسد.

وي افزود: هم اكنون فاز اول مرحله دوم مطالعات آمايش استان تهيه شده و مقرر است تا با محوريت يزد سند آمايش منطقه 8 آمايش كشور نيز تدوين شود.

نصيري زاده در اين رابطه گفت كه به زودي نشست روساي منطقه 8 آمايش باحضور استان هاي كرمان، هرمزگان و سيستان و بلوچستان در يزد برگزار خواهد شد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي در ادامه گفت كه پس از برگزاري جلسات مستمر و كارشناسي با صاحبنظران و متخصصان حوزه هاي مختلف، پيش نويس چشم انداز توسعه استان در افق 1414 مشتمل بر 21 محور فعاليت اولويت دار احصا و در كارگروه تخصصي ستاد مركزي ارزش گذاري شده است.

وي افزود: فعاليت هاي اولويت دار بر اساس ارتباط با معيارهاي چهارگانه: 1) تناسب با خصوصيات جمعيت و جوامع استان، 2) تناسب با اقليم و محيط جغرافيا، 3) بهره برداري مناسب از منابع و قابليت هاي ذاتي و اكتسابي استان و 4) تناسب با اصول آمايش سرزمين مورد ارزيابي قرار گرفته اند.

نصيري زاده گفت: در ارتباط با معيار نخست، اشتغال بصورت كمي و كيفي، جلوگيري از مهاجرت نيروهاي كيفي و تخصصي استان، تناسب با مولفه هاي ساختار فرهنگي هويت فردي و اجتماعي، و تناسب با پيشينه تاريخي و روحيات جمعي استان مورد تدقيق قرار گرفته است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي گفت: سازگاري با اقليم و محيط، آب بر نبودن، آلوده ساز نبودن، همسازي با مركزيت نسبي استان در پهنه سرزميني و تناسب با مولفه هاي اقتصاد مقاومتي در معيار دوم يعني تناسب با اقليم و محيط جغرافيا ارزيابي شده است.

وي بيان داشت: در انتخاب فعاليت هاي اولويت دار، به مقوله هايي چون: درونزايي اقتصاد استان، برون نگري در سازماندهي اقتصاد استان، صادراتي بودن، نگاه به بازارهاي منطقه اي، ملي و فراملي، و سودآوري و نگهداشت ارزش افزوده در استان با نگاه به معيار سوم يعني: بهره برداري مناسب از منابع و قابليت هاي ذاتي و اكتسابي استان توجه شده است.

رئيس كارگروه آمايش استان ادامه داد: در نهايت و در ارتباط با معيار تناسب با اصول آمايش سرزمين، مولفه هاي: كارايي اقتصادي، تعادل هاي درون استاني، تعادل هاي بين منطقه اي، توسعه روستايي و محروميت زدايي، حفظ مولفه هاي فرهنگي اسلامي، تسهيل روابط بيروني و داخلي اقتصادي، و حفاظت از محيط زيست و پايداري توسعه مورد سنجش قرار گرفته است.

حميدرضا نصيري زاده گفت: فعاليت هاي بنيادين و اصلي ساختار عملكرد اقتصادي استان در افق 1414 بر اساس سه گروه عمده تقسيم بندي شده اند:

گروه اول: فعاليت هاي پايه اقتصادي و پشتيبان توسعه ساير بخش ها:

* گردشگري فرهنگي و اجتماعي، * بازرگاني، * فناوري اطلاعات، * معدن و فعاليت هاي مرتبط، * خدمات برتر، * آموزش عالي،

گروه دوم: فعاليت هاي فزاينده پايداري و پويايي توسعه اقتصادي و اجتماعي:

* ماشين آلات صنعتي و قطعه سازي، * صنايع ريلي، * خودروسازي و توليد خودروهاي تجاري، * گردشگري سلامت، * كاشي و سراميك، * نساجي،

گروه سوم: فعاليت هاي مرتبط با جامعه، طبيعت و محيط:

* محصولات سنتي يزد، * باغباني، * دام و طيور، * گردشگري طبيعي، * صنعت اسب، * طب سنتي، * داروسازي، * انرژي خورشيدي و * زراعت.

 

در ادامه نشست پس از توضيحات محمد حسن فولادي مشاور تدوين سند آمايش استان و محمدحميدفخرالدين و سيدمجتبي حسيني پور معاونان سازمان، اعضاي كارگروه به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند و مقرر شد تا پس از جمع بندي ملاحظات دستگاه هاي اجرايي، پيش نويس چشم انداز توسعه استان در افق 1414 استخراج شده از فاز اول مرحله دوم مطالعات آمايش استان براي تصويب نهايي در شوراي برنامه ريزي و توسعه استان ارائه شود.

1400/8/1 15:2:39
پيام رياست سازمان مديريت و برنامه ريزي استان به مناسبت روز آمار و برنامه ريزي
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1083980 تعداد بازدید از صفحه 1622 تعداد بازدید امروز صفحه 123
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL