J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1396/1/10
فايل/ سالنامه آماري 1394 استان يزد

 

سالنامه آماري 1394 توسط معاونت آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه ريزي استان و با همكاري دستگاه هاي اجرايي استان تهيه، تدوين و به مرحله چاپ رسيده و هم اكنون فايل آن براي بهره برداري مخاطبان در سايت سازمان قرار داده شده است. 

به گزارش روابط عمومي سازمان، سالنامه آماري سال 1394 استان يزد در قالب 23 فصل: سرزمين و آب و هوا، جمعيت، نيروي انساني، كشاورزي، جنگلداري و شيلات، معدن، نفت و گاز، صنعت، آب و برق، ساختمان و مسكن، بازرگاني، رستوران و هتلداري، حمل و نقل، انبارداري و ارتباطات، ارتباطات، بازارهاي مالي، امور قضايي، بهزيستي و تامين اجتماعي، آموزش، بهداشت و درمان، فرهنگ و گردشگري، عمران شهري، بودجه عمومي استان، هزينه و درآمد خانوار، شاخص هاي قيمت و حساب هاي استاني تهيه شده است. 

حميدرضا نصيري زاده رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد در پيشگفتار اين مجموعه آورده است: 

نظام آماري هر كشور ارتباط مستقيمي با ميزان توسعه يافتگي آن كشور دارد و اساس برنامه ريزي ها محسوب مي شود.

ساماندهي و ارتقاء نظام آماري استان در قالب راهبري و اجراي فعاليت‌هاي آماري در چارچوب نظام آماري كشور، يكي از وظايف مهم سازمان مديريت و برنامه ريزي است كه تحقق اين امر به بهبود كيفي گزارش هاي آماري و همچنين اتخاذ تصميمات دقيق تر مي انجامد.

با احياي سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد در خرداد ماه سال هزار و سيصد و نود و چهار، بيش از پيش به مقوله آمار توجه شده و جمع آوري صحيح و به موقع داده هاي آماري در دستور كار قرار گرفته است.

اين سازمان در سالجاري، مهمترين ماموريت خود را در حوزه آماري با برگزاري هشتمين دوره سرشماري عمومي نفوس و مسكن با موفقيت به پايان رساند و اميد است با استخراج نتايج تفصيلي اين طرح ملي، شاخص هاي مهم استان از جمله جمعيت در سالنامه سال آينده به روز رساني شود.

مجموعه پيش رو، سالنامه آماري استان يزد در سال 1394، حاوي آخرين اطلاعات آماري در زمينه هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي است و از منابع ذيل تشكيل يافته:

1. سرشماري هاي عمومي، مانند: نفوس و مسكن، كشاورزي، كارگاهي، صنعت و معدن و...

2. آمارگيري هاي نمونه اي كه نتايج آنها در سطح استان قابل تعميم است.

3. آمارهاي ثبتي اخذ شده از دستگاه هاي اجرايي استاني يا ملي.

4. آمارهاي توليدي توسط سازمان ها و دستگاه هاي بخش عمومي.

در خصوص سالنامه آماري ذكر نكات ذيل لازم به توجه است:

* به خوانندگان محترم توصيه مي شود بمنظور استفاده از آمار، تعاريف و مفاهيم را به دقت مطالعه نموده تا از نكاتي كه براي استفاده از آمار مورد نظر ضروري است، آگاهي حاصل نمايند.

* بمنظور مقايسه آماري استان ها و همچنين مشاهده تغييرات ملي سال هاي مختلف، از سال 1380 جداول استاندارد در سالنامه ها استفاده شده و آمار به صورت سري زماني ارائه شده اند.

* بر اساس تغييرات تقسيمات كشوري سال هاي گذشته، محدوده برخي شهرستان ها و شهرها تغيير يافته و تعدادي از آبادي ها نيز تغيير وضعيت دادند و به شهر تبديل شدند. به همين دليل آمارهاي ارائه شده در هر يك از سال ها بر اساس تقسيمات كشوري استان همان سال است.

* توليد آمار با هر يك از روش هاي سرشماري، نمونه گيري و ثبتي با دشواري ها و موانعي همراه مي باشد. از اين رو ممكن است در مواردي آمارهاي مورد نياز، روزآمد و جامع نباشد و يا انتشار سالنامه آماري با وقفه روبرو شود.

* بعضا تعدادي از دستگاه هاي اجرايي، برخي اقلام اطلاعاتي خود را كه براي انتشار در سالنامه در اختيار معاونت آمار و اطلاعات سازمان قرار مي دهند، مورد تجديدنظر قرار داده و در نتيجه اين آمار با آنچه كه قبلا در سالنامه درج شده، متفاوت است.

* سالنامه آماري استان علاوه بر نسخه چاپي و لوح فشرده، به صورت الكترونيكي از طريق پايگاه اطلاع رساني سازمان مديريت و برنامه ريزي استان به نشاني http://yazd.mporg.ir و همچنين سامانه الكترونيك سالنامه آماري كشور به نشاني https://salnameh.sci.org.ir در دسترس عموم قرار دارد.

در پايان ضمن استقبال از ارائه نظرات پژوهشگران و صاحبنظران استان، از همكاري مديران و كارشناسان دستگاه هاي اجرايي و همچنين تلاش "معاونت آمار و اطلاعات" و "حوزه رياست و روابط عمومي" سازمان به جهت تهيه، تدوين، چاپ و نشر اين مجموعه، قدرداني مي گردد. 

 

1400/7/28 15:40:29
زنگ خطر خروج پيمانكاران بزرگ از استان
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1079315 تعداد بازدید از صفحه 1621 تعداد بازدید امروز صفحه 398
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL