J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1395/6/25
برگزاري نشست خبري همايش ملي توسعه يزد/ حضور كاشناساني از 21 استان كشور در يزد
رئيس سازمان برنامه و بودجه استان يزد گفت: همايش ملي توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي استان يزد و چشم انداز آن در افق 1404 با حضور كارشناسان 21 استان كشور از روز شنبه 27شهريور به مدت دو روز در دانشگاه يزد برگزار مي شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان، حميدرضا نصيري زاده امروز پنجشنبه در نشست خبري تشريح برنامه هاي اين همايش افزود: 10سال از زمان اجراي سند چشم اندار بيست ساله توسعه كشور گذشته و همزمان با سال نخست اجراي برنامه ششم مقرر شده تا اسناد استاني توسعه نيز تهيه شود.
وي افزود: در ميان اسناد توسعه كشور بنابر فرمايش مقام معظم رهبري هيچ سندي مهمتر از سند چشم انداز نيست به گونه اي كه ايشان اين سند را بعد از قانون اساسي مهمترين سند اعلام كرده اند.

رئيس سازمان برنامه و بودجه استان يزد اضافه كرد: در استان يزد براي 10سال آينده استان سند و نقشه راه بايد تدوين شود و در واقع اين همايش براي جمع بندي درباره تدوين سند توسعه استان برگزار مي شود.

نصيري زاده با بيان اينكه همايش توسعه استان يزد در هشت محور اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي برگزار مي شود، اظهار كرد: اقتصاد مقاومتي و اقتصاد دانش بنيان در استان(الزامات و چالش ها)، آمايش استان - وضعيت موجود و وضعيت مطلوب، انرژي و آب - نوسازي، بهينه سازي و مديريت ، صنعت و معدن استان - رقابت پذيري و راهبردهاي آينده و فرهنگ، گردشگري و ميراث فرهنگي: برنامه ريزي، توسعه و حفاظت از محورهاي اين همايش است.
وي محيط زيست، سلامت، سرمايه انساني و نشاط اجتماعي، زيرساخت هاي توسعه: اعتبارات استان، حمل و نقل و شبكه هاي انتقال و توزيع و بازار كار استان: مهاجرت، فضاي كسب و كار، جمعيت و منابع انساني را از ديگر محورهاي اين همايش اعلام كرد.

دبير همايش ملي توسعه استان يزد گفت: بررسي تجارب گذشته برنامه هاي توسعه و بازشناسي جايگاه استان يزد در تقسيم كار ملي و نيز جمع بندي نظرات صاحب نظران درباره تدوين سند توسعه استان از اهداف اين همايش است كه با همكاري دانشگاه يزد برگزار مي شود.

نصيري زاده از حضور دو معاون رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در اين همايش خبرداد و افزود: 310مقاله از 21 استان به اين همايش كه افتتاحيه آن در سالن آمفي تئاتر مركز دانشگاه يزد برگزار مي شود، واصل شده كه كميته علمي متشكل از 98 داور 258 مقاله را پذيرفته است.
وي خاطرنشان كرد: همچنين هفت كارگاه تخصصي، نمايشگاه توانمندي هاي استان يزد و بهره گيري از نظرات مديران استان از گذشته تا امروز و رونمايي از كتاب خلاصه و تحليل محتواي مقالات ارائه شده در حاشيه اين همايش ارائه مي شود.

رئيس سازمان برنامه و بودجه استان يزد با اشاره به برخي نتايج تحليل مقالات ارائه شده گفت: در بررسي اين مقاله ها به دو موضوع اصلي كه يكي آب و ديگري گردشگري جهاني و ظرفيت هاي استان در اين زمينه است، بيشتر مورد توجه قرار گرفته و تقريبا همه صاحب نظران مهمترين مشكل استان را تامين آب بيان كرده اند.
وي ادامه داد: عده اي از آنها به لزوم مديريت مصرف به جاي انتقال آب معتقدند وعده ديگر بر لزوم انتقال آب از مبادي مختلف تاكيد داشته اند ولي در مجموع همه بر گفتمان سازي و وفاق براي رسيدن به موضوعاتي همچون آب الزام و تاكيد مي كنند.

نصيري زاده تصريح كرد: يزد دومين استان مهاجرفرست در مهاجرت نخبگان و متخصصان و دومين استان مهاجرپذير در ورود كارگران و طبقه جوياي شغل است كه اميدواريم در سند توسعه به اشتغال براي ماندگاري متخصصان و نخبگان در استان توجه ويژه شود.

 

استان يزد، تاثيرگذاري بالايي در عرصه علمي كشور دارد

رئيس دانشگاه يزد نيز در اين همايش با بيان اينكه آينده استان وابسته به نقشه راه و توسعه است، تصريح كرد كه دانشگاه در اين رابطه با تمام توان با ساير بخش‌ها همكاري مي‌كند.
محمدصالح اولياء ادامه داد: مزيت و حسن سند توسعه تدوين شده در قالب اين همايش در واقع ميثاق مشترك و نقشه راه بودن آن براي همه مسئولان در زمينه رشد و توسعه استان است.

وي تصريح كرد: استان يزد با محدوديت‌هاي خاصي همچون كمبود آب و بدي هوا روبروست و سهم پاييني در اقتصاد كشور به لحاظ كمي دارد، درعين حال كه از مزيت‌هاي قابل توجهي نيز برخوردار است. به گفته وي با توجه به نيروي انساني توانمند استان و مهاجرت آنها به ساير استان‌ها و حتي ديگر كشورها، اين استان تاثيرگذاري بالايي در عرصه علمي كشور دارد، از اين رو مهمترين مزيت و شاخصه اين استان كويري منابع انساني آن است.

اولياء، كسب رتبه برتر پذيرش در كنكور سراسري در طول سال‌هاي متمادي، رتبه دوم بعد از تهران در تعداد نخبگان، رتبه دوم در شاخص توسعه انساني و جايگاه مطلوب در علم و فناوري و منابع انساني را از مزيت‌هاي استان يزد دانست كه آن را به استاني مهاجرفرست تبديل كرده است.
وي گفت: استان يزد بايد با برنامه‌ريزي مناسب اجازه رشد به سرمايه‌هاي انساني، نخبگان و متخصصان با تجربه و كارآمد موجود را بدهد و روي نگهداشتن مديران قوي بويژه در بخش خصوصي تمركز داشته باشد.

رئيس دانشگاه يزد با تاكيد براينكه داشتن برنامه، طرح و نقشه مشخص براي توسعه استان ضروري است، در عين حال تاكيد كرد كه نيازمند همگرايي و استفاده صحيح و هدايت درست منابع انساني و البته اجماع كامل براي اجراي سند توسعه هستيم.

اولياء با اشاره به نقش مهم سندهاي توسعه در رشد همه جانبه استان ها ابراز اميدواري كرد كه با حضور پرشور صاحب‌نظران و كارشناسان در همايش ملي توسعه استان يزد، نتايج خوبي براي توسعه همه جانبه اين استان حاصل شود.

همايش ملي توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي استان يزد و چشم انداز آن در افق 1404 به مدت دو روز در روزهاي شنبه و يكشنبه 27 و 28 شهريور در دانشگاه يزد برگزار مي شود.

1400/7/28 15:40:29
زنگ خطر خروج پيمانكاران بزرگ از استان
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1079298 تعداد بازدید از صفحه 1621 تعداد بازدید امروز صفحه 381
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL