J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1394/9/14
گزارش مشروح/ برگزاري هفتمين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد باحضور معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور

هفتمين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد صبح روز شنبه 14 آذرماه، باحضور دكتر معصومه ابتكار معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، به رياست استاندار يزد و دبيري رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد برگزار شد.

 

بايد با واقعيت‌هاي طبيعت كنار بياييم، نه اينكه به جنگ آن برويم

معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور در اين نشست به تشريح سياست هاي اين سازمان درخصوص مسائل زيست محيطي پرداخت و گفت: ابلاغ سياست‌هاي كلي نظام در حوزه محيط‌زيست توسط مقام معظم رهبري پشتوانه‌اي عظيم براي محيط‌زيست كشور است.

معصومه ابتكار، اصلي‌ترين و تعيين‌كننده‌ترين موضوع اين روزهاي عرصه محيط‌زيست را همگرايي و هم‌راستايي قواي سه‌گانه دانست و افزود: دولت يازدهم موضوع محيط‌زيست را جزو اولويت‌هاي اصلي كار خودش در كنار همه موضوعات ديگري چون اقتصاد، سياست بين‌الملل و رفع تحريم‌ها قرار داده كه جامع‌نگري رياست محترم جمهوري را مي‌رساند.
وي، فرصت ايجادشده را براي حوزه محيط‌زيست در دولت يازدهم كم‌نظير عنوان و تأكيد كرد: بسياري از صاحب‌نظران و كارشناسان معتقدند برنامه ششم فرصت مناسبي است تا جلوي بسياري از روندهاي تخريبي و آسيب‌زا درگذشته گرفته شود.
ابتكار با بيان اينكه ضروري است با برنامه‌ريزي صحيح و با نگاه به آمايش سرزميني سياست‌هاي حوزه محيط‌زيست را جلو ببريم، تصريح كرد: متأسفانه در گذشته نگاه آمايشي به موضوعات وجود نداشت و سفره‌هاي زيرزميني آب كه بسيار هم ارزشمند بودند، صرف فعاليت‌هاي معدني و صنعتي شد.
وي با اشاره به اينكه اگر از ظرفيت‌هاي زيستي عبور كنيم مرتعي كه قابليت بازدهي، توليد و بازسازي خودش است تبديل به بيابان مي‌شود، اذعان داشت: سفره هاي آبي كه قابليت پشتيباني و تغذيه يك شهر را داشتند با مصرف بيش‌ازحد تبديل به يك تهديد شده و امروزه دليل نشست زمين هستند كه خطرات بسيار زيادي را براي جامعه ايجاد مي‌كند.
رئيس سازمان محيط‌ زيست كشور بابيان اينكه ما بايد با واقعيت‌هاي طبيعت كنار بياييم، نه اينكه بخواهيم به جنگ آن برويم ادامه داد: ضروري است با دانايي، خلاقيت، فناوري، نوآوري و پيشرفت علمي، سازگاري بيشتري را با قوانين طبيعت پيدا كنيم و پيشرفت انسان‌ها را با قوانين طبيعت سازگار كنيم.
ابتكار عنوان كرد: موقعي مي‌توانيم از اقتصاد مقاومتي صحبت كنيم كه از اقتصاد سنتي، وابسته به كشاورزي و معدن به سمت سرمايه‌گذاري و اشتغال در اقتصاد خلاق و سبز برويم و با استفاده از فناوري‌هاي نوين ايجاد ارزش‌افزوده كنيم.


اقدامات استان يزد در حوزه محيط‌ زيست قابل‌تقدير است

معصومه ابتكار تصريح كرد: روحيه و باور مردم استان يزد سرمايه‌هاي عظيمي است كه با برنامه‌ريزي و تقويت آن‌ها توسعه پايدار محيط‌زيست ميسر مي‌شود.
ابتكار با اشاره به پيشنهاد استاندار يزد مبني بر راه‌اندازي قرق‌هاي خصوصي و سپردن مديريت عرصه‌هاي محيط‌زيست به بخش خصوصي اظهار داشت: مناطق حفاظت‌شده استان يزد مناطق ارزشمندي هستند، در نتيجه پيشنهاد ايشان را اجرايي مي‌دانيم و آن را در دستور كار شوراي عالي محيط زيست قرار مي‌دهيم.
ابتكار با تقدير و تشكر از تلاش‌هاي مسئولان ارشد استان يزد در حوزه محيط ‌زيست بيان كرد: در حال حاضر در استان يزد مراكز تحقيقات گوزن زرد ايراني، گورخر ايراني، يوزپلنگ و... وجود دارد كه مراكز اين استان را با توجه به قابليت‌ها و ظرفيت‌هايي كه دارد، گسترش خواهيم داد.
معاون رئيس‌جمهوري در پايان گفت: سرمايه‌گذاري در بخش گردشگري طبيعي استان يزد آينده خوبي دارد كه مي‌تواند در عين حفاظت از محيط‌زيست، اقتصاد را رونق بخشيد.

 

تدوين اطلس زيست‌بوم، راهي براي شناخت ظرفيت‌هاي محيط‌زيست كشور

استاندار يزد هم در بخش ديگري از جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد گفت: خوشبختانه موضوع محيط‌ زيست جاي خودش را پيداكرده و مقام معظم رهبري نيز سياست‌هاي كلي محيط‌زيست كشور را ابلاغ فرمودند كه در اين سياست‌ها محورهايي بسيار اساسي و مهم مشخص‌شده كه مي‌تواند پشتوانه محكم و نقشه راه اصلي براي مسائل محيط‌زيست كشور باشد.

سيدمحمد ميرمحمدي با اشاره به اينكه مديريت هماهنگ و نظام‌مند منابع حياتي كشور بسيار راهگشاست، تأكيد كرد: ضروري است نگاه فرآيندي به قضايا داشته باشيم و اميدواريم اين مديريت هماهنگ و نظام‌مند بتواند اين فرآيند نگري را در امر محيط‌زيست ايجاد كند.
استاندار يزد، جرم دانستن تخريب محيط‌زيست از جانب مقام معظم رهبري را پشتوانه بسيار خوبي در امر برخورد با متخلفان دانست و ابراز اميدواري كرد با عنايت و توجه بيشتر دستگاه قضا در برخورد با متخلفين اين حوزه، شاهد كاهش جرائم باشيم.
ميرمحمدي ادامه داد: تقويت ديپلماسي محيط‌زيست محدود به جغرافياي خاصي نمي‌شود چراكه مسائل در سطح بين‌المللي مطرح است، بنابراين ما نياز به ديپلماسي قوي زيست‌ محيطي داريم كه خوشبختانه خانم دكتر ابتكار در اين زمينه بسيار قوي عمل كرده‌اند و در جلسات متعددي كه در خارج كشور حضورداشته‌اند، اين توانمندي، ريزه‌كاري و دقت نظر را نشان داده‌اند.


گسترش اقتصاد سبز، محور توسعه اقتصادي كشور

ميرمحمدي، گسترش اقتصاد سبز را يكي از محورهاي مهم توسعه اقتصادي كشور قلمداد كرد و افزود: نهادينه‌سازي فرهنگ و اخلاق زيست ‌محيطي بيشترين نياز امروز كشور است و بايد بتوانيم در فضاي عمومي آن را گسترش دهيم.
استاندار يزد، پشتوانه مهم ديگر محيط‌زيست كشور را رويكرد و نگاه رياست محترم جمهوري دانست و تأكيد كرد: جناب آقاي دكتر روحاني از ابتدا توجه خاصي به مباحث محيط‌زيست و آمايش سرزميني داشته‌اند كه همواره راه گشاي امور بوده است.
وي محيط‌زيست را فضايي كلي عنوان كرد و افزود: انواع و اقسام موجودات گياهي و حيواني و انساني در اين فضا در تعامل با همديگر و ارتباط با يكديگر ادامه حيات مي‌دهند و نمي‌شود به هيچ‌يك از ابعاد وجودي آن‌ها بي‌توجه بود، چراكه هركدام در اين زنجيره حيات نقش ايفا مي‌كنند و ذي‌نفع هستند.


ايجاد كمربند سبز 700 هكتاري در يزد

استاندار يزد در بخش ديگري از سخنانش به تشريح اقدامات استان يزد در حوزه زيست ‌محيطي در دولت تدبير و اميد پرداخت و اظهار داشت: طرح‌هايي در استان به اجرا گذاشته شد كه در جهت بهبود شرايط محيط‌زيست استان باشد به‌گونه‌اي كه تلاش قابل‌توجه اي در حوزه گسترش پوشش گياهي و فضاي سبز استان داشته‌ايم.
وي با اشاره به اينكه در سال گذشته توسط اداره كل منابع طبيعي استان يزد افزايش يك هزار و 500 هكتاري فضاي سبز و پوشش گياهي استان دنبال شده است، تأكيد كرد: برنامه‌ريزي براي 325 هكتار پارك شهري انجام‌شده و عمليات اجرايي آن در حال انجام است.
وي از برنامه‌ريزي براي ايجاد 700 هكتار كمربند سبز خبر داد و افزود: كارهاي تخصيص آب، عمليات اجرايي و گودبرداري غرس نهال‌ها انجام‌شده و مابقي كارهاي اين پروژه در سال جاري دنبال مي‌شود.
استاندار يزد از افزايش 50 هكتار فضاي سبز شهري (پارك‌هاي شهري) در شهر يزد يادكرد و اظهار داشت: برنامه‌ريزي توسعه طرح مناريد در شوراي برنامه‌ريزي استان تصويب‌شده كه با مشاركت مردم در حال اجراست و ما براي عموميت اين طرح در سطح استان در تلاش هستيم كه فضاي مشاركت مردم را در امر گسترش فضاي سبز و بهبود محيط‌زيست گسترش دهيم.


استان يزد مشمول اعتبارات ريز گردها شد

استاندار يزد با اشاره به بحث ريز گردها تأكيد كرد: استان يزد جزو استان‌هاي مشمول اعتبارات ريز گردها قرار گرفت و بودجه‌اي در اين زمينه براي استان منظور شد.
ميرمحمدي در ادامه سخنانش از ايجاد  مزرعه پايلوت پرورش ماهي تيلاپيا خبر داد و گفت: براي كار تحقيقاتي توليد بچه ماهي توليد در استان يزد مجوز گرفته‌ايم و با بررسي‌هاي فني و تخصصي كه به عمل آمد با رعايت استانداردها و مراقبت‌هايي كه طبق دستورالعمل سازمان محيط‌زيست انجام مي‌شود، مقرر شد كه پرورش اين نوع ماهي در استان يزد انجام شود.

استاندار يزد در پايان با ارائه پيشنهاد‌هايي خواستار بررسي آن‌ها توسط سازمان محيط‌زيست كشور شد و تأكيد كرد: استان يزد آمادگي دارد در بحث تهيه طرح مطالعاتي گياهان و حيوانات در حال انقراض، اجراي طرح پايلوت قرق خصوصي و واگذاري مديريت مناطق محيط‌زيستي به بخش خصوصي و تدوين استانداردهاي زيست‌محيطي براي فعاليت‌هاي مختلف پيش‌قدم شود.


منطقه ويژه علم و فناوري راهكاري براي عدم افزايش آلودگي‌هاي زيست‌محيطي

استاندار يزد با اشاره به بحث كريدور مهريز-يزد-اردكان تصريح كرد: اين كريدور به‌عنوان منطقه ويژه علم و فناوري به تصويب رسيده و هرگونه كاربري در اين منطقه بايد در چارچوب  استانداردهاي علم و فناوري باشد كه با استقرار صنايع تك و سبز نگراني از افزايش آلودگي در اين كريدور برطرف مي‌شود.

ابلاغ اعتبار طرح مطالعات مقابله با پديده گرد و غبار

مدير ملي مقابله با پديده گرد و غبار سازمان حفاظت از محيط زيست كشور در اين نشست با اشاره به اينكه پديده گرد و غبار مسئله يك دهه اخير كشور است، گفت: خشكسالي هاي مستمر موجب شده تا طوفان شن و جابجايي تپه ها به پديده گرد و غبار كه تاحدودي ماندگار است، تبديل شود.

ضياء الدين شعاعي با بيان اينكه طرح مقابله با پديده گرد و غبار آماده شده و پروپوزال آن نيز ارائه شده است، گفت: اعتبار آن در مدت كوتاهي ابلاغ خواهد شد.

وي همچنين ابراز اميدواري كرد تا بزودي بتوان با كمك دانشگاه يزد طرح مطالعات مقابله با گرد و غبار را آغاز و تا پايان سال نتايج آن را جمع بندي كرد.

 

وضعيت محيط زيست استان شكننده است

رئيس فراكسيون محيط زيست مجلس شوراي اسلامي نيز در اين نشست با اظهار تاسف از اينكه وضعيت محيط زيست استان يزد شكننده است، گفت: اين مهم، اقدام آني و عاجل را در اين خصوص ضرورت مي بخشد.

محمد رضا تابش، در خصوص بهبود وضعيت محيط زيست استان، به ارائه راهكارهايي نظير: مشاركت صنايع و معادن در حفظ و بهبود محيط زيست و مسئوليت پذيري آنان، جلب مشاركت گسترده مردم در حراست محيط زيست، آموزش همه جانبه از مدارس و استفاده از توان علمي دانشگاه پرداخت و گفت: اثرات اين اقدامات كوتاه مدت، شگرف است.

وي در ادامه سخنان خود خطاب به رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست كشور گفت: يك مطالبه مهم از اين سفر وجود دارد و آن اجراي طرح جامع كاهش آلودگي دشت يزد اردكان است.

تابش تصريح كرد: اين طرح در دولت قبل تصويب شده ولي بعلت نبود اعتبار تاكنون اجرايي نشده است. وي افزود: اجرايي شدن اين طرح، بسياري از مسائل را حل خواهد كرد.

اين نماينده مجلس همچنين از استاندار يزد خواست تا با اعمال مديريت جهادي، گروهي متشكل از دستگاه هاي ذيربط تشكيل شود، از صنايع آلاينده بازديد و طبق برنامه اي زمانبندي شده، شركت ها ملزم به اجراي تعهدات شوند.

محمدرضا تابش در پايان به تقدير از رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست پرداخت و گفت: دكتر ابتكار با هياتي 3 نفره و كمترين هزينه 30 ساعت در اجلاس تغييرات آب و هوايي در پاريس اقامت داشت و در اين مدت 30 ملاقات با روساي جمهور و مسئولان كشورها ترتيب داد كه نشان از تدبير و پركاري ايشان است.

 

لزوم حل موانع زيست محيطي جابجايي پليس راه مهريز

نماينده مردم شهرستان هاي مهريز، بهاباد، بافق، خاتم و ابركوه نيز در اين نشست به طرح مسائل زيست محيطي حوزه انتخابيه خود پرداخت و دراين خصوص به مشكلات ايجاد جاده گزو در بافق، صدور مجوز ماهي تيلاپيا، مسائل دامداري ها و لزوم جابجايي پليس راه مهريز اشاره كرد.

حجت الاسلام دخيل عباس زارع زاده خواستار رفع موانع زيست محيطي اين موارد شد.

 

ارائه گزارش عملكرد اداره كل حفاظت از محيط زيست استان

مديركل حفاظت از محيط زيست استان يزد در ابتداي اين جلسه به ارائه گزارشي از وضعيت محيط زيست استان و عملكرد اين اداره كل پرداخت.

سيدحسين سادات موسوي با اشاره به استقرار 80 درصد از صنايع استان يزد در محوز مهريز اردكان گفت: در دوسال گذشته سعي شد ضمن حفظ سطح توليد، با همگرايي دستگاه هاي ذيربط در جهت كاهش آلاينده ها اقدام شود.

وي در اين رابطه افزود كه حدود 400 كوره آجرپزي در اين محور مستقر شده اند كه ميزان سوخت مصرفي سال 89 از 121 ميليون ليتر به 28 ميليون ليتر در سال 94 رسيده و 80 درصد كاهش مصرف داشته ايم.

اين مسئول به پيگيري هاي اداره كل حفاظت از محيط زيست استان براي تامين اعتبار و اجراي طرح جامع كاهش آلودگي هوا اشاره كرد و گفت: مطالعات اين طرح بر اساس الگوي كلانشهرها تهيه شده است.

وي يكي از اهداف اين طرح را، تكميل كمربند سبز اعلام و گفت: افق اين طرح 3600 هكتار تعريف شده كه در ابتدا دو قطعه 40 و 20 هكتاري در پل غدير و منطقه مهرآوران انجام شد ولي بعلت كمبود اعتبارات طرح به سرانجام نرسيد.

سيدحسين سادات موسوي گفت كه با پيگيري هاي استاندار يزد، فضاي سبز در 300 هكتار توسط منابع طبيعي، 250 هكتار توسط شهرداري يزد، زارچ و شاهديه با همكاري منابع طبيعي ايجاد شده و در 1250 هكتار نيز اين طرح در دستور كار است.

سادات موسوي تاكيد كرد كه فقر پوشش گياهي، ناچيزبودن سرانه فضاي سبز، مواجهه با آلاينده هاي هوا و انتشار ذرات معلق، مجاورت با عرصه هاي بياباني و استقرار بيش از نيمي از جمعيت استان در شهرستان يزد، اجراي اين طرح را بيش از پيش ضرورت مي بخشد.

مديركل محيط زيست، قرار گرفتن يزد در زمره كلانشهرهاي مشمول اعتبارات كاهش آلودگي هوا و همچنين تصويب رديف اعتباري از سوي مجلس را از پيش نيازهاي اين طرح اعلام كرد.

وي به ساير اقدامات در راستاي حفظ محيط زيست استان اشاره كرد و گفت: محدوديت واگذاري صنايع آلاينده در محور مهريز عقدا، در كارگروه هاي امور زيربنايي و شهرسازي و كارگروه آمايش به تصويب رسيده است.

سادات موسوي همچنين از انتخاب گروهي خبر داد تا پهنه هاي دامداري، مرغداري و صنايع سنگين و آلاينده بر اساس اصول آمايش سرزمين، تعريف تا از پراكنده كاري و تخريب منابع پايه و طبيعي جلوگيري شود.

مديركل حفاظت از محيط زيست استان در بخش ديگري از سخنان خود، پديده گرد و غبار را يكي از مشكلات استان عنوان كرد و گفت: استان بطور متوسط 3 تا 5 روز در ماه با مسئله ريزگردها مواجه است.

وي همچنين سطح مناطق تحت مديريت سازمان محيط زيست را نسبت به مساحت كل استان يزد با احتساب مناطق شكار ممنوع، 15درصد اعلام كرد.

سادات موسوي، بهبود مديريت طرح هاي تكثير و پرورش گونه هاي در معرض خطر، اعم از: گورخر و گوزن زرد ايراني، حفاظت از مناطق چهارگانه و پيگيري ارتقاي سطح حفظتي مناطق شكارممنوع مرور و شيركوه، پيشنهاد و پيگيري ايجاد قرق هاي اختصاصي و انجام مطالعات در زمينه شناسايي فون و فلور مناطق تحت مديريت را در راستاي راهبردهاي كلان در حوزه محيط طبيعي عنوان كرد.

اين مسئول، تامين اعتبار 6 ميليارد ريالي بمنظور اجراي طرح تفصيلي سرو ابركوه و پيگيري تصويب اساسنامه هيات امناي اثر طبيعي ملي سرو ابركوه را ساير اقدامات اين اداره كل عنوان كرد.

سيدحسين سادات موسوي به اقدامات صورت گرفته در خصوص رفع تصرف و تغيير كاربري اراضي اشاره كرد و گفت: با پيگيري هاي قضايي صورت گرفته در 10 سال گذشته، از حدود 9.6 هكتار اراضي تصرف شده در مناطق تحت مديريت تاكنون 2.6 هكتار از اراضي رفع تصرف شده است.

وي در پايان به وضعيت منطقه شكار ممنوع شيركوه اشاره كرد و گفت: ضرورت دارد ارتقاي سطح حفاظتي منطقه شيركوه بعنوان برج آب استان، برخوردار از بيشترين بارش در استان، داراي نقش مهم در تغذيه سفره هاي آبي و چشمه هاي غربالبيز و تامهر و نقطه داغ تنوع گياهي بطور جدي دنبال شود.

 

ضرورت حفاظت از خاك ايران و مقابله با فرسايش بادي

در ادامه نشست، عضو هيات علمي دانشگاه يزد به ارائه طرح مطالعاتي راهكارهاي كاهش آلودگي گرد و غبار دشت يزد اردكان پرداخت.

دكتر محمد رضا اختصاصي در سخنان خود، اقدامات و تجربيات استان يزد در زمينه كنترل ريزگرد ها و فرسايش بادي را ارزشمند توصيف كرد و گفت: بهره گيري از اين تجربيات در ساير استان ها مي تواند، از موازي كاري ها و هدررفت بودجه ها جلوگيري كند.

وي با بيان اينكه استان يزد دو مسئله ريزگردها و فرسايش بادي را بيش از 700 سال است، تجربه مي كند، گفت: خشك بودن منطقه، سرزمين را براي ايجاد اين پديده مساعد كرده است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه، به برآوردهاي صورت گرفته درخصوص ميزان فرسايش بادي در كشور اشاره كرد و ميزان آن را 1.3 ميليارد تن فرسايش بادي اعلام كرد و گفت: اين بدان معناست كه اين ميزان خاك جابجا مي شود كه نسبتا بالاست.

اختصاصي با عنوان اينكه اين به معناي جابجايي 0.7 تن خاك در هر هكتار است، گفت: مجموعه اين عوامل موجب شده تا تمهيدات خاص براي حفاظت خاك كشور انديشيده شود. وي تاكيد كرد كه اكثر مناطق ايران، تحت تاثير فرسايش بادي زياد است.

اختصاصي در اين رابطه، گرد و غبار ريزشي بر هر مترمربع در شهر يزد را سالانه 140 گرم عنوان و اين ميزان را در سطح خاورميانه بالا توصيف كرد.

اين كارشناس حوزه محيط زيست و منابع طبيعي، منشاء اصلي ريزگردها را اراضي فاقد پوشش گياهي و سنگريزه اي و اراضي رهاشده عنوان كرد كه لازم است در اين خصوص اقدامات لازم صورت گيرد.

اختصاصي، يكي از راهكارها در اين خصوص را استفاده از مالچ سيماني بجاي مالچ نفتي بر روي تپه هاي ماسه اي عنوان كرد و گفت: اين طرح براي اولين بار در دانشگاه يزد مطرح، ثبت اختراع و بر روي تپه هاي اطراف يزد بصورت پايلوت اجرا شده است.

وي در اين خصوص، توصيه نمود تا دستگاه هاي ذيربط در راستاي ماموريت هاي خود منسجم و واحد باشند و كميته اي زيرنظر استاندار يزد بمنظور رصد و راهبري اين مسائل تشكيل شود.

 

لزوم بهره گيري از فناوري هاي نوين كاهش آلاينده ها در پساتحريم

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري يزد در اين نشست گفت: گسترش صنعت و آلاينده هاي آن و اعمال تحريم ها بر صنايع از يك سو و بنيه ضعيف علمي تحقيقاتي در كنترل آلاينده ها از سويي ديگر موجب شده تا استان درگير مسائل مختلفي شود.

سيدمحمدرضا سيدحسيني با اشاره به دوران پساتحريم گفت:: لازم است تا در اين دوران فناوري هاي نوين كنترل آلاينده ها كسب شود تا در جهت حراست از محيط زيست و سلامتي مردم اقدام موثر صورت گيرد.

 

صدور مجوز پرورش ماهي تيلاپيا در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي

مدير ديوان محاسبات يزد نيز در اين نشست گفت: 874 فقره مجوز معدن در قالب پروانه كشف، بهره برداري و اكتشاف در استان يزد صادر شده كه لازم است درخصوص حفظ منابع و عرصه هاي طبيعي استان حراست بيشتري صورت گيرد.

بهزاد فلاطون زاده با اشاره به پتانسيل استان در زمينه پرورش ماهي تيلاپيا گفت: صدور مجوز پرورش اين ماهي در راستاي اقتصاد مقاومتي است و از خروج ميليون ها دلار ارز جلوگيري خواهد كرد.

وي گفت: در 18 ماه گذشته 14 هزار تن از اين ماهي به ارزش 190 ميليارد تومان وارد كشور شده است.

 

لزوم اجراي طرح بهينه سازي مديريت مصرف آب در استان يزد

مديركل جهاد كشاورزي استان يزد نيز در نشست شوراي برنامه ريزي با بيان اينكه استان يزد از آب هاي سطحي محروم است، بر صدور مجوز پرورش و تكثير ماهي تيلاپيا در استان تاكيد كرد.

سيدجمال سجادي پور افزود: استان يزد اين قابليت را دارد تا به مركز تكثير تيلاپيا در كشور تبديل شود.

وي در ادامه سخنان خود با اشاره به اينكه يزد تحت تاثير خشكسالي هاي سال هاي اخير است، گفت: طرح بهينه سازي مديريت مصرف آب در استان تدارك ديده شده كه اميدواريم با نگاه مثبت مسئولان كشور، اين طرح در يزد و استان هاي مركزي اجرايي شود.

 

استان يزد، قلب معادن و صنايع فولادي كشور

مديركل صنعت، معدن و تجارت استان يزد هم در بخش ديگري از اين نشست با عنوان اينكه يزد دومين استان معدني كشور بشمار مي آيد، گفت: استان يزد تامين كننده خوراك حدود نيمي از صنايع فولادي كشور است و قلب معادن و صنايع فولادي كشور است.

محمد رضا علمدار با اشاره به افق 1404 و لزوم برنامه ريزي بمنظور ارتقاي جايگاه فولادي كشور در جهان از رتبه 14 به 7 گفت: يزد نقش موثر و بي بديلي در اين خصوص دارد و بايد توليد سالانه فولاد به 55 ميليون تن برسد كه زنجيره آن در استان يزد است.

وي در اين ارتباط از تعامل اداره كل حفاظت از محيط زيست در اين خصوص قدرداني كرد و گفت: اداره كل صنعت، معدن و تجارت استان يزد سياست حفاظت و مراقبت از محيط زيست و حيات وحش را در اجراي ماموريت هاي خود مدنظر دارد.

 

لزوم تجديد نظر درخصوص مجوز معدن توران پشت

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد نيز در اين نشست به معدن توران پشت اشاره كرد و گفت: اين معدن در قلب اثر طبيعي چشمه هاي آهكي و در مجاورت اثر تاريخي تخت رستم قرار دارد كه با حمايت استاندار، مجوز آن باطل شد ولي اخيرا موضوع آن در شوراي عالي معادن مطرح و مجوز آن مجددا صادر شده كه لازم است در اين خصوص تجديد نظر شود.

محمد مهدي شرافت افزود: اين دولت، دولت محيط زيست است و بايد از آثار تاريخي و طبيعي بطور ويژه حراست كند.

1400/8/1 15:2:39
پيام رياست سازمان مديريت و برنامه ريزي استان به مناسبت روز آمار و برنامه ريزي
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1083048 تعداد بازدید از صفحه 1622 تعداد بازدید امروز صفحه 140
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL