J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1395/9/7
مشروح/ نشست مسئولان ستاد سرشماري استان يزد با رئيس مجمع نمايندگان استان در مجلس دهم

نشست بررسي روند اجراي سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1395 باحضور رئيس مجمع نمايندگان استان در مجلس دهم در محل سازمان مديريت برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومي ستاد، در اين جلسه كه باحضور مدير اجراي سرشماري، قائم مقام اجراي سرشماري، معاون فني و آموزشي سرشماري، و مسئولان حراست، تبليغات و فناوري اطلاعات ستاد سرشماري استان و اعضاي شوراي معاونين سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد همراه بود، مراحل مختلف اجراي سرشماري باحضور محمدرضا تابش نماينده مردم اردكان و رئيس مجمع نمايندگان استان در مجلس دهم مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

قدرداني از سازمان مديريت و برنامه ريزي/ ضرورت تهيه بانك هاي اطلاعاتي از نيازهاي جديد جامعه

رئيس مجمع نمايندگان استان در اين نشست با قدرداني از عوامل اجراي سرشماري در استان گفت: خوشبختانه تلاشگران اين عرصه از تعهد، كفايت كاري و مديريت خوب برخوردار هستند.

محمدرضا تابش در ادامه از تلاش: عوامل فني، اجرايي، آمارگيران، مطبوعات، صداوسيما و خصوصا سازمان مديريت و برنامه ريزي استان كه نقش اول را در جهت برگزاري سرشماري بر عهده داشتند، تشكر كرد.

وي افزود: آمار امروزه زيربناي همه برنامه ريزي ها و پيش نياز كليه تصميم گيري هاست و نقش برجسته آمار در سياستگزاري و تصميم سازي بركسي پوشيده نيست.

تابش تاكيد كرد: از اين رو دسترسي به آمار براي حاكمان و همچنين عامه مردم لازم است و ما نمايندگان اين اصل مهم را در هنگام تصويب قوانين و مقررات در مجلس مشاهده مي كنيم. و امكان ندارد بدون دسترسي به آمار خاص بتوان براي حوزه اي تصميم گيري كرد.

وي گفت: همچنانكه بايد متذكر شد طرح هايي كه بر اساس آمار غيردقيق تهيه مي شود، با بازخورد مناسبي در جامعه مواجه نيست.

رئيس مجمع نمايندگان استان در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه نظام آماري و وجود بانك هاي اطلاعاتي دقيق، يكي از شاخص هاي كشورهاي توسعه يافته بشمار مي آيد، گفت: نيازهاي جديدي در جامعه در حال رخ دادن است كه لازم است در جهت برنامه ريزي و تهيه بانك اطلاعاتي آنان در سرشماري آتي اقدام كرد.

تابش براي نمونه گفت: از مجموع 7000 عنوان شغل تعريف شده در جهان، حدود 10 درصد آن در ايران وجود دارد و لازم است در برنامه ريزي هاي آينده و تهيه آمار به ساير عناوين شغلي توجه كنيم تا بتوان از ظرفيت نيروي جوان كشور در مشاغل كمتر توجه شده بهره گرفت.

وي با قدرداني از تغيير روش آمارگيري از شيوه سنتي به تلفيقي و بهره گيري از اينترنت گفت كه اين امر موجب كاهش هزينه ها به يك سوم شده است.

قدرداني از توجه مجمع نمايندگان استان در امور توسعه اي استان

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد و مدير اجراي سرشماري استان در اين نشست با قدرداني از توجه رئيس مجمع نمايندگان استان به مقوله سرشماري ابراز اميدواري كرد كه همكاري مجمع نمايندگان استان و سازمان مديريت و برنامه ريزي در امور توسعه اي استان ادامه داشته باشد.

حميدرضا نصيري زاده با اشاره به اينكه آمار پايه و اساس برنامه ريزي ها بشمار مي آيد، گفت كه آمار پايه استان حداقل تا 5 سال آينده از سرشماري 95 استحصال مي شود و اميدواريم با دقت نظري كه در اين مدت وجود داشت، آمار جمعيتي استان از كيفيت لازم برخوردار باشد.

وي گفت: كار سرشماري در استان طي دو مرحله و در مدت 63 روز به انجام رسيد و لازم است در اينجا از همكاري جناب آقاي استاندار، اعضاي ستاد هماهنگي استان، و دستگاه هاي اجرايي كه به سهم خود موجبات اجراي سرشماري را فراهم آوردند قدرداني نماييم.

نصيري زاده افزود: كار سرشماري در پهنه سرزميني استان به انجام رسيد و لازم است از فرمانداران محترم كه مسئوليت اجراي اين طرح ملي را در شهرستان خود عهده دار بودند، تشكر نماييم.

مراجعه ماموران به 335 هزار خانوار

معاون آمار و اطلاعان سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد نيز در اين نشست با تشريح اقدامات صورت گرفته در اجراي سرشماري عمومي نفوس و مسكن به شيوه اينترنتي و حضوري گفت: 322 مامور آمارگير در طول مرحله حضوري به حدود 335 هزار خانوار مراجعه كردند و آمار جمعيتي آنان را جمع آوري كرده اند.

وي افزود: با همت صورت گرفته استان يزد توانست با مشاركت 57.8 درصدي خانوارها در سرشماري اينترنتي نسبت به مشاركت 46 درصدي خانوارهاي كشور در جمع 9 استان برتر كشور قرار گيرد و رتبه عالي را در اين رابطه از مركز آمار ايران كسب نمايد.

محمدحميد فخرالدين گفت: در اين سرشماري و با استفاده از اينترنت، هزينه هاي سرشماري و تعداد عوامل اجرا به يك سوم كاهش يافته است.

وي گفت: بر اساس برآود صورت گرفته جمعيت استان در سالجاري تا يك ميليون و صد هزار نفر افزايش يافته است.

گفتني است در اين صبحانه كاري، معاون فني و آموزشي استان نيز به ارائه نتايج حاصله از پيمايش خانوارها پرداخت و سپس كليپ روند اجراي سرشماري حاصل تلاش كميته روابط عمومي و تبليغات ستاد سرشماري استان به نمايش درآمد.

1400/7/20 14:49:0
رئيس جمهور بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ را ابلاغ كرد
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1076343 تعداد بازدید از صفحه 1614 تعداد بازدید امروز صفحه 754
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL