J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1395/2/25
مشروح/ برگزاري دومين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد/ ارائه گزارش تفريغ بودجه استان و تدوين سند توسعه استان

دومين جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان يزد روز شنبه ۲۵ ارديبهشت ماه به رياست استاندار و دبيري رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد تشكيل شد.


استاندار و رئيس شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در اين جلسه ضمن تبريك اعياد شعبانيه و گراميداشت روز بزرگداشت حكيم ابوالقاسم فردوسي، اظهار داشت: اقدامات خوبي در زمينه اقتصاد مقاومتي انجام شده و اطلاعات خوبي در سياست‌ها، برنامه‌ها، طرح‌ها و پروژه‌ها تدوين و در اختيار همه قرار گرفته كه برش‌هاي استاني نيز در حال تهيه است.
سيدمحمد ميرمحمدي با اشاره به گردهمايي اخير استانداران سراسر كشور در مشهد مقدس گفت: استان‌هاي آذربايجان شرقي، لرستان و كرمان به عنوان الگوي اجراي سياستهاي اقتصاد مقاومتي در نظر گرفته شدند اما همه استان‌ها مجري سياست‌ها، برنامه‌ها و پروژه‌هاي اقتصاد مقاومتي هستند.
استاندار يزد ادامه داد: استان‌ها مي‌توانند براساس پتانسيل‌هاي منطقه‌اي خود، ايده‌ها و نظرات خود را در زمينه اقتصاد دانش بنيان مطرح كرده و گزارش پيشرفت را در قالب اقتصاد مقاومتي به ستاد قرارگاه اقتصاد مقاومتي منتقل كنند تا پيشنهادات موثر به تمام استان‌ها جهت استفاده، ارائه شود.


توجه جدي مقام معظم رهبري به مقوله آسيب‌هاي اجتماعي
وي، بحث آسيب‌هاي اجتماعي را از ديگر بحث‌هاي مطرح شده در اين گردهمايي عنوان كرد و گفت: گزارش آسيب‌هاي اجتماعي طي جلسه‌اي درحضور مقام معظم رهبري مورد توجه جدي ايشان قرار گرفت و بايد با هم فكري استان‌ها راهبردهاي موثري در جهت رفع آسيب‌ها و بهبود شرايط اجتماعي بكار گرفته شود تا بتوان از آسيب‌هاي اجتماعي پيشگيري نمود.


ابلاغ دستورالعمل تقسيمات كشوري
ميرمحمدي ادامه داد: مسائل مربوط به تقسيمات كشوري نيز از ديگر مسائل مطرح شده در نشست استانداران بود كه لازم است با توجه به ابلاغيه دستورالعمل وزارت كشور، با اتخاذ تدابيري، آثار اختلافات محلي برطرف شده و اتحاد و انسجام منطقه‌اي به وجود آيد.
رئيس شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در بخش ديگري از سخنان خود گفت: اداره كل بازرسي و ديوان محاسبات استان بايد با دقت نظر از وقوع تخلفات پيشگيري كنند.
ميرمحمدي برگزاري دوره‌هاي آموزشي براي توجيه مديران دستگاه‌ها و آشنايي آن‌ها با مباحث حقوقي و قانون بودجه و برنامه را اقدامات خوبي توصيف و تصريح كرد: هر چه مديران با قوانين آشنا‌تر شوند زمينه بروز مشكلات كمتر شده و آمار مغاير با موازين قانوني و اعتبارات وجود نخواهد داشت.
استاندار يزد عنوان كرد: ايجاد تعامل جدي بين دستگاههاي اجرايي با وزارتخانه‌هاي مرتبط، منجر به شفاف سازي و شرايط داخلي بهتري خواهد شد.
وي اظهار داشت: در حال حاضر طبق گزارشات ارائه شده، بيش از ۸۰ جلد سند توسعه استان وجود دارد كه متاسفانه كمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد و بايد توجه داشت تدوين سند توسعه استان بدون نتيجه گيري و تحليل، مشكلي را حل نمي‌كند و تنها به تكرار نوشتار منجر مي‌شود.
ميرمحمدي در پايان سخنان خود، بر دقت نظر مديران دستگاه‌ها در راستاي ترسيم راهكارهاي مفيد حل مسائل استان در تدوين سند توسعه استان تاكيد كرد.

ارائه گزارشي از عملكرد ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان يزد
دبير شوراي برنامه ريزي و توسعه استان نيز در اين جلسه به ارائه گزارشي پيرامون عملكرد ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي استان پرداخت و گفت كه اين ستاد تاكنون ۵ جلسه و ۱۹ مصوبه داشته است.
حميدرضا نصيري‌زاده افزود: ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي ۳۰ عضو دارد كه ۱۲ نفر آنان از بخش غير دولتي هستند.
وي درخصوص اهم مصوبات ستاد گفت: كليه دستگاه‌ها و نهادهاي استان مكلف به همكاري با ستاد شده‌اند و مقرر شده تا كارگروه‌هاي تخصصي ذيل ستاد راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي تشكيل شود.
نصيري‌زاده افزود: تعامل موثر دبيرخانه ستاد با دبيرخانه ستاد فرماندهي كشور و همچنين شناسايي واحدهاي تعطيل، نيمه فعال و فعال استان و اتخاذ سياست‌هاي حمايتي مناسب و همچنين تاكيد بر مشاركت فعال اعضاي بخش غيردولتي ستاد از جمله ديگر مصوبات ستاد است.
دبير ستاد اقتصاد مقاومتي، اين نكته را هم اضافه كرد كه عملكرد استان بر حسب شاخص‌هاي حوزه اقتصاد مقاومتي سنجش خواهد شد.
وي همچنين به برگزاري دوره‌هاي آموزش و هم انديشي پيرامون مقوله اقتصاد مقاومتي اشاره كرد و گفت: دوره آموزش ۲۰ ساعته باحضور مديران دستگاه‌هاي اجرايي استان و همچنين جلسات توجيهي آموزشي اقتصاد مقاومتي در شوراي اداري ۳ شهرستان تفت، مهريز و اشكذر برگزار شده و در ساير شهرستان‌ها هم برگزار خواهد شد.
رئيس سازمان مديريت در بخش ديگري از سخنان خود به واگذاري پروژه‌هاي نيمه تمام دولتي به بخش غير دولتي (موضوع دستورالعمل ماده ۲۷ قانون الحاق ۲) پرداخت و گفت: در مرحله اول ۱۰۳ پروژه احصاء و در معرض ديد عموم بمنظور سرمايه گذاري و واگذاري قرار گرفت و در مرحله دوم، اين تعداد به ۲۰۹ پروژه رسيده است.
نصيري‌زاده ابراز اميدواري كرد تا با طي تشريفات اداري و واگذاري اين تعداد پروژه به بخش غيردولتي، زمينه تكميل ساير طرح‌هاي نيمه تمام استان توسط دولت فراهم شود.

ارائه گزارش درخصوص تدوين سند توسعه استان
معاون هماهنگي برنامه و بودجه سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد هم در ادامه اين جلسه، به ارائه گزارشي پيرامون تدوين سند توسعه استان يزد در برنامه ششم توسعه كشور پرداخت.

محمدرضا نبي در اين خصوص با تاكيد بر اينكه سند توسعه استان يزد در طي سال‌هاي برنامه ششم توسعه، بعنوان يك سند بالادستي مبناي كار استان و دستگاه‌هاي اجرايي خواهد بود، خواستار همكاري كامل دستگاه‌ها با سازمان مديريت و برنامه ريزي در تدوين اين سند شد.

نبي افزود: در اين مرحله نيازمند همكاري مستمر دستگاه‌هاي اجرايي استان با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي ملي هستيم تا جايگاه مناسبي براي استان در تدوين اسناد توسعه‌اي بخش و فرابخش در نظر گرفته شود.
وي گفت: برنامه ششم، علاوه بر ابعاد ملي، بخشي و فرابخشي داراي بعد استاني است كه با توجه به رويكرد آمايشي برنامه و اينكه تعادل و توازن منطقه‌اي از جمله محور‌ها و مضامين مورد توجه در برنامه است، در هر استان ذيل سياست‌هاي كلان برنامه و اسناد بالادست، تهيه و تدوين برنامه در دو سطح: سند توسعه استان و برنامه عملياتي استان در دستور كار است.

نبي افزود: سند توسعه استان مشتمل بر ۶ بخش: تهيه گزارش عملكرد گذشته و تبيين وضع موجود (بررسي روند تحولات از ابتداي سند چشم انداز تاكنون)، تهيه گزارش پيش بيني آينده، ظرفيت‌ها و چالشهاي پيش رو، تدوين سند، برآورد كلي تآمين وتجهيز منابع، اقدامات و عمليات اساسي در سطح استان و شهرستان و تعيين الزامات تحقق اهداف و سياست‌ها تدوين خواهد شد.
وي گفت: سند توسعه استان در بعد اهداف، شاخص‌ها و... به مقايسه استان با ساير استان‌ها و همچنين شهرستان‌هاي استان با يكديگر خواهد پرداخت.

معاون سازمان مديريت در پايان بيان داشت: اين سند پس از تاييد دفا‌تر بخشي سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور، براي تاييد نهايي در استان به تصويب شوراي برنامه ريزي و توسعه استان خواهد رسيد و پس از آن مراحل تصويب را در سطح ملي طي خواهد كرد.

گزارش تفريغ بودجه سال ۹۳ استان يزد/ كاهش تخلفات مديران
مديركل ديوان محاسبات استان در اين نشست گفت: ديوان محاسبات بر اساس اصل ۵۵ قانون اساسي، به كليه حسابهاي وزارتخانه‏‌ها، موسسات، شركتهاي دولتي و ساير دستگاه‏هايي كه به نحوي از بودجه كل كشور استفاده مي‌كنند رسيدگي يا حسابرسي مي‌نمايد تا هيچ هزينه‏‏اي از اعتبارات مصوب تجاوز نكرده و هر وجهي در محل خود به مصرف رسيده باشد.
بهزاد فلاطون‌زاده افزود: ديوان در اين راستا، حساب‌ها و اسناد و مدارك مربوطه را برابر قانون جمع‏آوري و گزارش تفريغ بودجه هر سال را به انضمام نظرات خود به مجلس شوراي اسلامي تسليم مي‌نمايد.

مديركل ديوان به ارائه گزارش تفريغ بودجه سال ۹۳ استان پرداخت و درخصوص درآمدهاي عمومي استان در سال ۹۳ گفت كه پيش بيني درآمدهاي استان در اين سال بالغ بر ۷ هزار ميليارد ريال بوده است كه با ۲۵ درصد افزايش، حدود ۹ هزار ميليارد ريال واصل شده است.
فلاطون‌زاده درخصوص اعتبارات استاني موضوع جدول شماره ۱۰ قانون بودجه ۹۳ گفت: اعتبارات هزينه‌اي استان ۹۲۷ ميليارد ريال بوده كه معادل همين رقم تخصيص و جذب شده است.
وي درباره اعتبارات عمراني هم گفت: از اعتبار ۹۲۵ ميليارد ريال، ۷۰۳ ميليارد ريال تخصيص و معادل ۵۹۶ ميليارد ريال (۶۴. ۵ درصد) وصول شده است.

مديركل ديوان محاسبات استان به موارد واخواهي ديوان در طي سال‌هاي ۹۰-۹۳ اشاره كرد و گفت: موارد واخواهي در سال ۹۰، ۳۱۸ مورد بوده كه از اين تعداد ۲۹ مورد به مركز ارجاع و ۱۲۰ مورد به دادسرا ارجاع شده است.
وي گفت: در سال ۹۳، جمع واخواهي‌ها به ۶۰ مورد كاهش يافت كه ۲۶ مورد ارجاع به مركز و ۱۱ مورد به دادسرا ارجاع شده كه نشاگر كاهش تخلفات در سال‌هاي ۹۰ تا ۹۳ است.

فلاطون‌زاده در اينباره متذكر شد بمنظور كاهش تخلفات، جلسات آموزشي با مديران و ذيحسابان دستگاه‌هاي اجرايي برگزار شده است.
وي در ادامه مصاديق تخلف مديران را بدين ترتيب اعلام نمود: عدم رعايت موادي از قانون بودجه سنواتي، عدم رعايت موادي از قانون برنامه پنجم توسعه كشور، عدم رعايت قانون برنامه و بودجه، عدم رعايت قانون محاسبات عمومي و مناقصات.

بررسي عملكرد مديران توسط ديوان محاسبات در زمان تصدي آنان
بهزاد فلاطون‌زاده در ادامه، به ابلاغ دستورالعمل موضوع ماده ۴ آئين نامه اجرايي نحوه حسابرسي و رسيدگي ديوان محاسبات كشور مصوب اسفند ۹۴ پرداخت و گفت: هدف از ابلاغ اين دستورالعمل، بررسي عملكرد مديران در زمان تصدي آنان است، بطوريكه ديوان هر سه ماه يكبار عملكرد مديران را با ۳ اظهارنظر قبول، مردود و مشروط به آنان اعلام تا از ساير موارد تخلف پيشگيري شود.

كاهش تخلفات اداري در دولت تدبير و اميد
معاون هماهنگي عمراني استانداري يزد نيز در اين نشست، گزارش ديوان محاسبات را تصديق كننده كاهش تخلفات اداري در دولت تدبير و اميد عنوان كرد و افزود: شعار دكتر روحاني مبني بر تشكيل دولت راستگويان در شعار باقي نمانده و به منصه ظهور رسيده است.
سيدمحمدرضا سيدحسيني در اين ارتباط از مديركل و مجموعه ديوان محاسبات استان بخاطر تعامل و برگزاري دوره‌هاي آموزشي دستگاه‌ها قدرداني كرد.

ارائه مصوبات شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي
رئيس دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد هم در بخش ديگري از اين نشست به ارائه مصوبات چهاردهمين جلسه شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي پرداخت.
محمدرضا مي‌رجليلي در توضيح اين مطلب گفت كه بمنظور كاهش بار بيماري‌هاي غيرواگير و عوامل خطر مرتبط، سند برنامه ملي پيشگيري و كنترل بيماري‌هاي غيرواگير به تصويب شوراي عالي سلامت رسيده است.
وي گفت: بر اساس مصوبات شوراي عالي سلامت، وزارت جهاد كشاورزي موظف است تا سهم واردات انواع روغن پالم را تا سقف ۲۰ درصد كل روغن وارداتي رعايت كند. همچنانكه سازمان ملي استاندارد موظف شده تا استاندارد نمك در كليه نان‌هاي سنتي را در حد يك درصد مصوب نمايد.
مي‌رجليلي تصريح كرد: بر اساس اين مصوبه، وزارت بهداشت مي‌بايست نسبت به طبقه بندي كليه آب‌هاي معدني و آشاميدني بر اساس مرغوبيت اقدام و مراتب را به مردم اطلاع رساني نمايد.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي همچنين با اشاره به ضرورت افزايش آمادگي مردم براي اتخاذ تدابير خودمراقبتي در مواقع تشديد آلودگي هوا و ارزيابي وضعيت آلاينده‌هاي هوا، گفت: مقرر شد سازمان حفاظت محيط زيست با همكاري دستگاه‌هاي ذيربط در كليه شهرهاي بالاي ۳۰۰ هزار نفر جمعيت، طي برنامه واحد و منسجم نسبت به يكپارچه سازي و بهره برداري صحيح از ايستگاه‌هاي سنجش آلودگي هواي موجود و استقرار دستگاه‌هاي جديد اقدام نمايد.
وي اضافه نمود كه در راستاي سياست‌هاي كلي سلامت و با هدف كاهش موارد جديد مبتلا به ايدز و كاهش ۲۰ درصدي مرگ منتسب به اين بيماري، چهارمين برنامه استراتژيك ملي كنترل HIV (۱۳۹۸-۱۳۹۴) ارائه شده توسط وزارت بهداشت به تصويب شوراي عالي سلامت رسيد.

پايان بخش جلسه ۳ ساعته شوراي برنامه ريزي و توسعه، بحث و تبادل نظر پيرامون پيشنهادات كارگروه امور زيربنايي و شهرسازي استان بود.

  

 
 

1400/7/20 14:49:0
رئيس جمهور بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ را ابلاغ كرد
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1076180 تعداد بازدید از صفحه 1614 تعداد بازدید امروز صفحه 623
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL