J
I
K
A
B
اخبار و رويدادها
1398/3/25
سياست هاي اجرايي ارتقاي بهره وري در استان يزد تدوين مي شود

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي يزد از تدوين سياستهاي اجرايي ارتقاي بهره وري در استان يزد خبر داد.

سيد مجتبي حسيني پور در سومين جلسه گارگروه ارتقاء بهره وري استان كه با حضور« محمدعلي طالبي» استاندار يزد، « سيد ابوالفضل موسوي» نماينده مردم شريف يزد و اشكذر در مجلس شوراي اسلامي، «فاطمه پهلواني» رئيس سازمان ملي بهره وري ايران و اعضاي كارگروه ارتقاي بهره وري برگزار شد افزود: با توجه به ظرفيت شوراي برنامه ريزي، ستاد اقتصاد مقاومتي، شوراي راهبري توسعه مديريت و ساير نهادهاي تصميم ساز در استان و با همكاري سازمان ملي بهره وري كشور،  سياست‌هاي استاني در زمينه ارتقاء بهره وري  تدوين و اجرا خواهد شد.

وي اظهار داشت: يكي از راهكارهاي ارتقا و افزايش رشد اقتصادي باتوجه به محدوديت هاي استان، منابع آب، منابع سرمايه گذاري و زيست محيطي، حركت به سمت بهره وري است‌.

وي تصريح كرد: همانگونه كه در برنامه ششم توسعه تصريح شده است مي بايست 2.8 درصد از 8 درصد رشد اقتصادي از بهره وري - سهم 35 درصدي - حاصل شود

حسيني پور گفت: يكي ديگر از امور اولويت دار در حوزه بهره‌وري، آموزش تخصصي مشاوران در حوزه بهره‌وري است. همچنانكه به آموزش عمومي در آموزش و پرورش و صداوسيما در تربيت انسان هاي بهره ور نيازمنديم.

وي همچنين خاطرنشان ساخت:  در حوزه نظام اداري، حركت به سمت استقرار دولت الكترونيك راهبرد اساسي در تحقق بهره‌وري است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي افزود:  بحث ديگر تحول بنيادين در تركيب صنايع و توليدات استان يزد است، بطوريكه توجه صنايع استان به مباحث فناوري و نوآوري قطعا ارتقا سطح ارزش افزوده استان و ارتقاء بهره‌وري را به ارمغان خواهدآورد. 

معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد هم گزارشي از اهم اقدامات و فعاليت هاي انجام شده درحوزه بهره وري در استان ارائه كرد.

جعفر رحماني شمسي گفت: تاكنون 6 جلسه كارگروه اتقاي بهره وري استان تشكيل شده و اين كارگروه اتخاذ سياست‌هاي بهره ورانه و استقرار چرخه بهره‌وري برابر ماده 5 قانون برنامه ششم توسعه را در استان دنبال مي كند.

بهره وري يكي از ستون هاي اصلي اقتصاد مقاومتي و بهترين پادزهر در برابر تحريم هاي ظالمانه است.

به گزارش روابط عمومي استانداري  يزد، استاندار يزد هم در اين جلسه گفت:خوشبختانه مفهوم بهره وري، با اقليم، فرهنگ و شرايط خاص استان يزد مطابقت دارد و بسياري از رتبه ها، موفقيت ها و موقعيتهايي كه يزد، امروزه از آن در سطح كشوربهره مند است،  مرهون پايبندي به اين مفهوم ارزشمند است.


«محمدعلي طالبي» افزود: درطول سالها، دهه ها و شايد قرن ها، بهره وري مورد توجه مردم استان يزد بوده، اما در حال حاضر نيازمند بروزرساني شيوه هاي بهره وري هستيم،  مخصوصا با توجه به تهديدهايي كه از مسير تغيير سبك زندگي با آن مواجهيم.


"طالبي" با اشاره به هدايت مفهوم بهره وري به مسير حوزه هاي جديد و مقتضيات روز جهان، اظهار داشت: امروز بهره وري با اقتصاد مقاومتي  در هم تنيده  و يكي از ستون هاي اصلي اين حوزه  است و از اين جهت بايد در سياست گذاري ها و مصوبات اين ستاد وشوراي برنامه ريزي  و توسعه استان، موضوع بهره وري تجلي پيدا كند.
وي يادآور شد: بسياري از مشكلات حوزه بهره وري به تصميم گيري ها و سياست گذاري ها بر مي گردد و امروز براي همه ما روشن است كه بهره وري به عنوان پادزهر تحريم هاي ظالمانه، راه جبران بسياري از محدوديت هاي كشور و از جمله در زمينه آب، محيط زيست و سرمايه گذاري در استان يزد است.


عالي ترين مقام اجرايي استان گفت: اگر با شرايط موجود به دنبال رشد اقتصادي هستيم،چاره اي جز پرداختن تام و تمام به موضوع بهره وري نداريم، بنابراين آمادگي داريم تا در استان يزد از همه ظرفيت هاي سياست گذاري در قالب شوراها و ستادهاي مختلف  استفاده  و براي استقرار هر چه مناسبتر چرخه بهره وري و اتخاذ سياست هاي بهره ورانه تلاش كنيم.


"طالبي" افزود: استقرار كامل دولت الكترونيك  پشتوانه بسيار موثري در تقويت بهره وري است و از سوي ديگر بايد پيوند و ارتباط خوبي با بخش خصوصي برقرار و نظرات و پيشنهادات اين بخش موثر را در ارتباط با ارتقاء مكانيزم هاي بهره وري اخذ كنيم و با تقويت  زمينه ها ي گفت و گو به سياست گذاري مناسبي در اين عرصه دست يابيم.


استاندار يزد خاطرنشان كرد: لازم است در بسياري از موارد مصاديق را هم بررسي كنيم زيرا  اصلاح بعضي شيوه ها نيازمند اين است كه مصاديق نيز مورد بحث و بررسي قرار گيرند.


"طالبي" در پايان گفت: اميد است با همه ويژگي هايي كه از يزد مي شناسيم و با حمايت هايي كه سازمان ملي بهره وري از استان يزد خواهند داشت ،بتوانيم در كشور جايگاه ممتازي در اجراي سياست هاي بهره ورانه كسب كنيم.

رئيس سازمان بهره وري: ميزان رشد سهم بهره وري در توسعه ايران منفي است

رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران گفت: سهم بهره وري در برنامه‌هاي مختلف توسعه كشور بجز برنامه سوم، پايين‌تر از هدف گذاري بوده و اغلب منفي گزارش شده است.

به گزارش ايرنا فاطمه پهلواني در كارگروه ارتقا بهره‌وري استان يزد اظهار داشت: هم اكنون رشد كشور از نظر بهره‌وري و رشد اقتصادي منفي است ولي در برنامه توسعه ششم به دليل نبود هدف گذاري و وضعيت مناسب در اقتصاد كشور، به عدد ۳۰ درصدي تعيين شده در برنامه‌هاي توسعه رسيديم.

وي افزود: عمده دليل اين رشد منفي، توجه به برنامه‌هاي كوتاه مدت و بي توجهي به برنامه‌هاي ملي، كلان و بلندمدت بوده كه بايد در گام نخست، دستگاه‌ها و مديران دستگاه‌ها در اين خصوص نگاه دغدغه مندانه اي داشته باشند.

رئيس سازمان بهره وري ايران با بيان اينكه برخي از مديران دستگاه‌ها توجهي به بحث بهره‌وري ندارد و اين در حالي است كه بهره‌وري بسيار مهم و در دستگاه‌ها به صورت مستقيم اثرگذار است، ادامه داد: در استان يزد مديراني فعاليت مي‌كنند كه به مباحث بهره‌وري آشنايي كامل دارند ضمن آنكه دانشگاه يزد نيز به اين مقوله توجه ويژه اي دارد.

پهلواني با بيان اينكه بهره‌وري يعني بهتر كردن هر وضعيتي كه در آن قرار داريم، گفت: بهره‌وري يك مسئله حائز اهميت است كه هم در سطح اجرا و هم در سطح بنگاه و درون اقتصاد بايد مورد توجه جدي قرار گيرد.

اين مسئول در ادامه استان‌يزد را جز استان‌هاي پيشرو در مسئله بهره‌وري عنوان كرد و افزود: استان اصفهان نيز در اين خصوص گام‌هاي خوبي برداشته و اميدواريم در جلسات تهران بتوانيم از تجربيات اين استان‌ها استفاده كنيم.

پهلواني يادآور شد: استان يزد داراي منابع بسيار ارزشمندي است و بهترين منبع آن، فرهنگ غني اين استان در زمينه بهره‌وري است كه اگر تغييرات سبك زندگي به آن لطمه نزند، مي‌توان روي آن كار كرد.

پهلواني همچنين در خصوص طرح دانشگاه يزد در حوزه بهره‌وري گفت: وقتي سياست‌هاي كلان اجرايي استان با رويكرد بهره‌وري تعيين مي‌شود، مي‌تواند سياست‌هايي باشد كه دستگاه‌هاي اجرايي داخل استان را يك تا چند پله در موضوع بهره‌وري ارتقا دهد و در سطح فعاليت بنگاه‌ها نيز پيگيري شود.

وي با بيان اينكه اين سازمان منتظر دستگاه‌ها نمي‌ماند، تأكيد كرد: تلاش اين است كه سازمان بهره وري به فعاليت استان‌ها ورود كرده و سطح مطالبات را بالا ببرد و با جمع آوري نظرات بخش‌هاي مختلف در ۶ ماه اول امسال، جلساتي را براي استفاده از تجربيات موفق استان‌ها برگزار كند.

استان يزد ظرفيت تبديل شدن به الگوي بهره وري در كشور را دارد

رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران گفت: استان يزد از ظرفيت هاي لازم براي الگوسازي درزمينه بهره وري برخوردار است و بهره گيري مناسب از منابع با وجود محدوديت هايي كه به طور طبيعي در اين استان وجود دارد، يزد را به يكي از استان هاي پيشرو در حوزه بهره وري تبديل كرده است.

به گزارش ايرنا فاطمه پهلواني روز پنجشبه در نشست بررسي سند آمايش استان يزد كه با حضور استاندار، نماينده مردم يزد و اشكذر در مجلس شوراي اسلامي، نمايندگان سازمان مديريت و برنامه ريزي استان، اعضاي كانون تفكر دانشگاه يزد و جمعي از مديران و فعالان حوزه هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و سياسي استان در دانشگاه يزد برگزار شد، اظهار داشت: ظرفيت هاي موجود در فرهنگ مردم يزد و محدوديت هايي كه از نظر اقليمي در اين استان وجود دارد، باعث شده تا شاهد ميزان بالاي بهره وري از منابع در اين استان باشيم و مديريت سازمان بهره وري در سال هاي گذشته عمدتاً در اختيار مديران يزدي بوده است.

وي ادامه داد: تجربيات موفق استان هايي مانند يزد و اصفهان در زمينه بهره وري بايد تدوين و در اختيار استان هاي ديگر قرار بگيرد و اقداماتي در اين زمينه براي تدوين راهبردهاي حوزه بهره وري انجام شده، در اولين همايش كشوري متوليان بهره وري در نيمه دوم امسال ارائه خواهد شد.

پهلواني قرار دادن سند آمايش استان يزد بر روي سايت سازمان مديريت و برنامه ريزي و بسترسازي براي استفاده از ديدگاه بخش هاي مختلف براي تدوين اين سند را از ابتكارات قابل توجه استان يزد دانست و حاصل اين اقدامات را تدوين برنامه اي جامع ارزيابي كرد.

جزييات اقدامات مركز پژوهشي كيفيت و بهره‌وري در زيرساخت دانشگاه يزد

جزييات اقدامات مركز پژوهشي كيفيت و بهره‌وري در زيرساخت دانشگاه يزد در ديدار رئيس دانشگاه يزد و رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران بررسي شد.

به گزارش خبرگزاري برنا؛ فاطمه پهلواني، رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران و دكتر محمدصالح اولياء، رئيس دانشگاه يزد، با يكديگر ديدار و گفت و گو كردند. در اين جلسه گزارشي از تعاملات في‌ما‌بين بر اساس  توافق‌نامه سازمان ملي بهره‌وري و دانشگاه يزد كه در سال ۹۴ منعقد و در سال ۹۶ تجديد شده است اعلام شد و همچنين در خصوص اقدامات و عملكرد مركز پژوهشي "كيفيت و بهره‌وري در زيرساخت"  دانشگاه يزد نيز بحث و گفت‌وگو شد.


همكاري دانشگاه در تبيين مدل كلان نظام مديريت بهره وري، همكاري دانشگاه در بازنگري و تبيين مجدد راهنماي اجرايي ماده ۵ قانون برنامه ششم، تقويت شبكه مشاوران بهره وري در سطح استان با همكاري مركز پژوهشي كيفيت  بهره وري، راه اندازي طرح سفيران بهره وري در بخش دانشگاهي و اجراي پايلوت در دانشگاه يزد، اجراي كنفرانس استاني بهره وري با همكاري دانشگاه يزد، تقويت حمايت از پايان‌نامه‌هاي دانشجويان تحصيلات تكميلي از مهمترين محورهاي گفتگو در اين جلسه بود.

همچنين در اين جلسه برحمايت سازمان از طرح‌هاي پژوهشي راهبردي دانشگاه در حوزه بهره‌وري نيز تاكيد شد.

 

آغاز جشنواره ملي زردآلو در ابركوه با حضور رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران

به گزارش خبرگزاري فارس از ابركوه، اولين جشنواره ملي زردآلو در ابركوه به همت جهاد كشاورزي، فرمانداري و بخشداري مركزي در منطقه فراغه شهرستان ابركوه با هدف برند سازي اين محصول و معرفي آن به بازارهاي داخلي و خارجي، برگزار شد .

رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران در حاشيه آيين افتتاحيه اين جشنواره، اظهار كرد: امسال بارندگي‌هاي شديد بخشي از كشور را دچار مشكل و موجب رونق محصول در برخي ديگر از مناطق كشور شد؛ اما بعضاً قهر طبيعت موجب مي‌شود كه در سنوات متوالي از محصول مرغوب و ارزش‌افزوده‌اي كه به آن تعلق مي‌گيرد، محروم شويم.

فاطمه پهلواني هدف سازمان ملي بهره‌وري را ارزش‌آفريني بيشتر از منابع موجود دانست و گفت: منطقه ابركوه داراي خاك، آب‌وهواي مطلوبي است كه در آن محصولي درجه‌يك در سطح بين‌المللي توليد مي‌شود. لذا سازمان به دنبال اين است كه موضوع رونق هميشگي بوده و در اين زمينه بايد تمهيداتي انديشيده شود و ما نيز در كنار مسؤولين استاني و سازمان جهاد كشاورزي خواهيم بود.

پهلواني ابراز اميدواري كرد تا جشنواره ملي زردآلو در ساليان آينده به جشنواره بين‌المللي تبديل شده و از طريق جذب توريست و گردشگر به واسطه اين جشنواره‌ها، اشتغال‌زايي در منطقه بسيار غني فرهنگي، زيبا و پر رونق ابركوه را شاهد باشيم.

 

بازديد از واحد صنعتي نمونه استان در حوزه بهره وري

رئيس سازمان ملي بهره وري همچنين در ادامه سفر خود به استان از صنايع توليد سيم و كابل ستاره يزد بازديد كرد.

در اين بازديد كه رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان نيز حضور داشت گزارش از فعاليت هاي اين كارخانه و اقدامات صورت گرفته در زمينه ارتقاي بهره وري توسط مديرعامل آن ارائه شد.
1400/7/20 14:49:0
رئيس جمهور بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ را ابلاغ كرد
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1075460 تعداد بازدید از صفحه 1611 تعداد بازدید امروز صفحه 358
اطلاعات
نشاني: يزد - بلوار دانشجو - سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد

كدپستي:  13443 - 89167

شماره پيامك روابط عمومي: 6434 1000

پست الكترونيك روابط عمومي: pryazd@mporg.ir

تلفنخانه: 54-36241151-035

نمابر: 36241155-035
نظر سنجي
محتواي سايت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان يزد ميباشد
Powered by Tetis PORTAL