J
I
K
A
B
سه شنبه 1 مرداد 1398 01:37:26
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 435032 تعداد بازدید از صفحه 6227 تعداد بازدید امروز صفحه 1 افراد آنلاین 86 کاربران آنلاین 1 میهمان آنلاین 85
پرتال امام خميني (ره)
دفتر مقام معظم رهبري
رياست جمهوري اسلامي ايران
پايگاه اطلاع رساني دولت
 
 

مهندس سيدمجتبي حسيني پور رئيس سازمان


                                                                                              رزومه

اهتمام به پيشرفت "يزد عزيز"

گستردگي استان يزد به گونه اي است كه براي طي كردن فاصله بين شمال شرقي استان (رباط پشت بادام) تا جنوب آن (روستاي شهرياري) بايد مسيري حدود 450 كيلومتر را پيمود. استان يزد با همه تنگناها و چالش هايي كه با آن مواجه مي باشد از يك امتياز بي نظير و منحصر بفرد برخوردار است و آن چيزي نيست جز: انگيزه و عشق مفرط ساكنان آن براي ساختن، پيشرفت و آباداني.

مردمان اين ديار با تكيه بر اصالت، نجابت و وقار اعجاب آور خود قرنهاست با تلاش و كوشش طاقت فرسا بر بحران و مشكلات فائق آمده و اعتبار و منزلت كنوني خود را بازيافته اند؛ استعداد، زيبايي ظرفيت ها و ويژگي هاي منحصر بفرد مردمان و سرزميني هريك از شهرستان خاتم، ابركوه، اشكذر، مهريز، بافق، بهاباد، تفت، يزد، ميبد و اردكان بعنوان پيشران توسعه و بخشي مهمي از تحقق چشم انداز توسعه همه جانبه استان يزد بوده و نقش مهمي در شكل گيري تاريخي اين تمدن داشته است.

يزد يكي از مهمترين استانهاي كويري كشور كه هرچند طبيعت با آن سرناسازگاري دارد؛ اما بلحاظ منابع انساني و طبيعي و وجود روحيه كارآفريني و پردازشگري توانسته است نقش بسزايي در سطح ملي به خود اختصاص دهد. يزد قطب برتر صنعتي، معدني و خدماتي در مركز كشور است و شاخص هاي مختلف توسعه انساني و خدماتي حكايت گر تداوم نظام فكري و فرهنگي، جستجوگري و كيمياگري در اين استان دارد.

اينك و با عنايت به مطالعات صورت گرفته توسط سازمان مديريت و برنامه ريزي استان در قالب سند آمايش، معيارهاي زير براي جهت گيري هاي آتي استان يزد به شرح ذيل استخراج شده و مورد توجه برنامه ريزان استان قرار دارد:

* حفظ مولفه هاي فرهنگي اسلامي و تناسب با ساختار فرهنگي، هويت فردي و اجتماعي

* اشتغال زايي از جنبه هاي كيفي و كمي

* جلوگيري از مهاجرت نيروهاي كيفي و تخصصي

* استفاده كامل از قابليت ها و امكانات شهرستانها

* سازگاري با اقليم و محيط، كم آب بر بودن، آلوده ساز نبودن صنايع و مصرف پايين انرژي

* همسازي توسعه با مركزيت نسبي استان در پهنه سرزميني

* برون نگري در سازماندهي اقتصاد استان، صادراتي بودن محصولات و توجه به بازارهاي بيروني اعم از منطقه اي، ملي و فراملي

* سودآوري و نگهداشت ارزش افزوده در استان و گردش سرمايه استان

* تناسب با مولفه هاي اقتصاد مقاومتي

* درونزايي و كارايي اقتصادي و بهره برداري مناسب از فرصت ها و قابليت ها

* تعادل هاي بين منطقه اي

* انتفاع اجتماعي، توسعه روستايي و محروميت زدايي در سراسر استان

* حفاظت از محيط زيست، منابع طبيعي و پايداري توسعه

اينك يزد و در افق چشم انداز 1414 به آهنگ پيشرفتي سريع تر از ساير استانهاي كشور نيازمند است، در همين زمينه توسعه متوازن همه شهرستانهاي استان يزد و گسترش فعاليت هاي منتخب در هريك از اين شهرستانها با عنايت به ويژگي ها و قابليت هاي هريك بطور جداگانه و عادلانه در دستور كار قرار گرفته است.

اين امر به عزم اجتماعي فراگير، استقبال از ايده هاي نو و اعتماد به نسل جوان و به موازات آن توانمند سازي مراكز فرماندهي و مديريتي كلان نيازمند است. اگر اعتقاد داشته باشيم كه "قلب تك تك ايراني ها بايد براي ايران بتپد" شايسته است كه براي تحقق توسعه و پيشرفت"يزد عزيز" با همكاري هم بيش از پيش تلاش نماييم.


سامانه هاي سازمان يزد
ميز خدمت

Powered by Tetis PORTAL